Úvodná stránka » Informácie pre hubárov »

Čítanie na pokračovanie

Vladimír Solouchin
POĽOVAČKA NA HUBY
Vydané v roku: 1968

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23
  24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43

Časť: 35

Zbierať huby v lese je pôžitok. Akosi sa vžila predstava, že hubár s košom musí ísť do lesa, nezáleží na tom, do akého: do mladej boriny s masliakmi a rýdzikmi; do boroviny lišajníkovej s brezákmi borovými; do pestrého brezového hája s pestrým hubovým osadenstvom; do šerého smrekového lesa; do širokolistého šumiaceho s prevahou dubov; do listnatého, či už ielšového, vŕbového alebo osikového.

Natíska sa však otázka: zbierať huby v zelenej letnei tráve alebo na poli nie je pôžitok? Ak ste v apríli a začiatkom mája nepoľovali na smreky, tak vám už koncom mája tečú slinky na čerstvé smažené huby. No do hory by ste zatiaľ darmo chodili. Pravda, dobrý hubár sa nemôže vrátiť z hory s prázdnym košíkom Ak nenájde poriadnu klobúkovitú hubu, tak aspoň voľajakú tú strapačku, čo vyzerá ako morská huba a volá sa aj kozia brada. Jedia sa aj trúdniky, ktoré rastú na kmeňoch stromov. O týchto hubách sa v hubárskych príručkách dočítate: „Mladé plodnice sú jedlé."

No nestrácajte čas prežúvaním korkovitej dužiny trúdnika, radšej pochoďte stráne, dolinky, zelené vŕšky. Už začiatkom mája sa zjavujú v tráve nežné biele guľky, ktoré neskôr dedinskí šarvanci pučia bosými pätami, baviac sa na obláčikoch čierneho, tmavozeleného aj čokoládovohnedého dymu. Tú hubu volajú — vlčí tabak. Niektoré guľky sú veľké ako orech, iné ako detská hlava. Niektoré vyzerajú ako biliardové gule na zelenom súkne, ďalšie ako tĺčik, ktorým sa tlčie v mažiari, no najčastejšie vyzerajú ako žiarovky. Po takejto tĺčkovitej hube, keď dozrie o rozplynie sa ako dym, ostane stopka, je pevná ako z pergamenu a ešte dlho sa černie v tráve.

Sprvu voláte všetky tieto huby „vlčím tabakom", neskôr, keď už viete, že sú to prášnice, budete ich volať prášnicami, a až neskôr poznáte, že aj prášnice bývajú rozličné: prášnica, prášnica bradavičnatá, prášnica hruškovitá, prášnica pichliačová, pestrec čierny, prášivka guľovitá, prášivka hruškovitá.

No môžu sa volať, ako chcú, môžu mať rozličný tvar i veľkosť, dve veci majú spoločné: v dospelosti skladujú jemný, ľahký tmavý prach a za mladi sú všetky jedlé a chutné.

Je známe, že mladá prášnica je na omak tvrdá, pevná a na priereze biela ako smotana. V tom čase ich pokojne dajte na panvicu, jedlo z nich bude rozvoniavať skvelou hubovou arómou. Neskôr dužina prášnice mierne zožltne, zvodnatie, a keď na ňu pritlačíte prst, nebude už perovať, nevyrovná sa. V tomto štádiu sa už prášnica neodporúča zbierať. Ešte neskôr žiť stmavne a napokon sa zmení na prášok, na nespočítateľné množstvo drobulinkých výtrusov v kožovitom mešteku.

Pamätám sa, v akých rozpakoch som priniesol domov prvé prášnice, ako ich žena odmietla smažiť, aký som bol zvedavý na ich chuť, keď som ich jedol prvý raz. A dnes je to pre mňa bežná jedlá huba, dobrej chuti, pravda, keď nerastú v hore masliaky, kuriatka alebo kozáky. No aj keď rastú, nezaškodí — pre arómu — pridať do zmesi tvrdé mladé prášnice.

* Za svedka si volám istého čitateľa, ktorý mi napísal list.

„Prášnice mám veľmi rád. Dubák je len trošku lepší ako smažené prášnice. Aby pokrm z nich bol jemný, treba z niektorých zlupnúť hrubú šupu. Keď prášivku hruškovitú obozretne pomäkušíte, šupa popraská a zlupne sa ako škrupina z vareného vajca. Najpohodlnejšie sa to robí pod vodovodom. Niektorým prášniciam sa šupa zlupne ako pomaranču. Najkvalitnejšia, bradavičnatá, nedá nijakú robotu; môže sa rovno krájať do hrnca. Úspešne ich suším. Z rozdrvených na prach je výborná polievka." *

Podhubie, ktoré pod zemou vzniklo z drobučkého hubového výtrusu, rozrastá sa vari na všetky strany lúčovito, vlastne skôr v tvare kotúča. Časom jeho stred — ako najstaršia časť — odumrie, jeho okraj však ostane a rozrastá sa ďalej. Viacročné podhubie, starý hubový strom, vyzerá ako veľký kruh, na obvode ktorého vyrastú v úrodný rok huby. Tak nejako by to malo byť. Lenže v lese narazí podhubie na peň, na strom, na nejakú prekážku. Miestami ho porušia ľudia alebo statok. Kruh sa pretrhne, jeho jednotlivé časti sa prestanú rozrastať, iné rastú ďalej. Časť podhubia, ktorá sa od kruhu odtrhla, izolovala, vytvorí nový kotúč a kruh, kruhy susedných podhubí sa navzájom pretínajú, vznikne hustá spleť.

Avšak na rovnej lúke, kde nieto stromu, pňa ani kameňa, môžeme vidieť naozajstný kruh húb. Drobné žltkavé huby s klobúkmi širokými tri až päť centimetrov, na tenkých hlúbikoch — možno preto vyzerajú také vysoké — akoby sa držali uprostred zelenej trávy za ruky a tancovali kolo. A práve tieto hubové kolá volá ľud čarodejnými kruhmi. Na predošlých stranách som hovoril o tanečnici cesnakovej, miniatúrnej hube. Tanečnica poľná, o ktorej je reč teraz, je len o kúštik väčšia ako tanečnica cesnaková. Aj ona patrí k drobným hubám, aj o nej sa vraví v príručke, že sa vyskytuje „hojne, ale na váhu je málo výdatná".

Huba vonia príjemne, silne. Môže sa smažiť, nakladať aj sušiť. Ja som to neskúšal, ale vraj je z nej výborný odvar. Na nezalesnených miestach hrá táto neveľmi pekná huba prím - pravda, nerátajúc šampiňón.

Ďalšia časť >>

Diskusia k uvedenej časti

portret

riri62 22.7.2005 00:00

Ako malý chlapec som túto knihu prečítal jedným dychom ...

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 22.7.2005 00:00

Ja už dvakrát kompletne a niektoré časti aj viackrát. Ku časti napr. o nástojkách sa vraciam pravidelne.

Reagovať na správu

portret

Patrik. 23.7.2005 00:00

V Rusku / Moskovskej oblasti / práve začala tá pravá hubárska horúčka.
Ako z tejto knižky. V stredu v MK vyšla mapa oblasti s výskytom hríbov.

Reagovať na správu

portret

elgo 24.7.2005 00:00

Už som dávno nečítal text od prvého do posledného slova. Teším sa na ďalšiu časť.

Reagovať na správu

portret

dari1 2.8.2005 00:00

Veľmi sa mi páči, nielen táto časť, ale i tie ostatné. Vďaka.

Reagovať na správu

portret

maroš atlasár 8.8.2005 00:00

Mal som túto knižku veľmi rád,ale niekto si ju požičal...
Odporúčam aj: Ján Majerník - Rastú!

Reagovať na správu

portret

bobineta atlasár, moderátor 10.9.2005 00:00

Je dobra aj tá ale Solouchin nema chybu ako i Tajomné huby od Škublu...

Reagovať na správu

portret

dari1 25.8.2005 00:00

Kniha je úžasná, díky, roland, za je prepis. Už ju zháňam v antikvariátoch, resp. kníhkupectvách.
Ale navrhovala by som diskusiu k celej knihe, nie k jednotlivým častiam.
Diky ešte raz.

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 11.9.2005 00:00

Diskusia ku knihe je v podstate na prvej casti. Teda aspon zatial. Dakujem za pozitivny ohlas

Reagovať na správu

portret

paloH pokročilý 18.8.2007 18:53

je to nádhera! prečítal som to celé naraz a bez prestávky. Je to poézia v próze a velmi poučná kniha.Až ma mrzí,a hanbím sa,že plno hodnotných kníh uniklo mojej pozornosti, zrejme len pre ich ruský, resp.sovietsky pôvod.Dakujem pekne za krásny zážitok.Určite sa k tejto knihe vrátim aj, ale nielen kvôli "nastojkom"

Reagovať na správu

portret

zuzana30 20.10.2005 00:00

je to nádherné.....ďakujem za oživené spomienky z môjho detstva, keď som ešte s mojim otcom chodila do lesa na huby, dá sa tá kniha niekde kúpiť ?

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 24.10.2005 00:00

No kupit sa bude dat uz jedine v antikvariate. A na to treba mat poriadny kus stastia.

Reagovať na správu

portret

Máčik 14.9.2007 11:37

Hned po druhom-dúfam poslednom-republiky som napriek pôvodu knihu kúpil.Super,že som si ju mohol znova prečítať,stratila so totiž vo víre udalostí.Ale fakt,že v bývalej ZSSR dubákom chutil konský hnoj/časť 37,prvé odstavce/si viem vysvetliť len tak,že išlo o mičurinskú variantu z kolchozu Cervený pohraničník.

Reagovať na správu

portret

betha 2.8.2008 21:49

to je kniha, na ktoru som dlho cakala, dufam, ze ju zozeniem,

Reagovať na správu

portret

xlorak 31.7.2009 20:43

Je k dostaniu? A kde?

Reagovať na správu

portret

fofoja moderátor, mykológ, atlasár 13.8.2009 11:44

vygooglil som to na nete v antikvariáte

Reagovať na správu

portret

maros_m 12.10.2009 12:23

nepreda mi niekto tuto knihu?

Reagovať na správu

portret

xlorak 16.10.2009 22:58

Už ju mám aj ja. Cez internetový antikvariát.

Reagovať na správu

portret

maros_m 19.10.2009 15:20

v ktorom antikvariate si ju kupil?

Reagovať na správu

portret

xlorak 24.10.2009 20:24

www.antikvariatshop.sk.
2,50 € kniha + 2,49 doprava až do domu.

Reagovať na správu

portret

jarokan pokročilý 21.10.2009 21:53

Náhodným výberom, som si z knihy prečítal časť 38, ktorá pojednáva o sile pečiarky/šampiónu, ktorá dokáže pri svojom raste vytlačiť asfalt na ulici. V auguste tohto roku som na Kováčskej ulici v Prešove pri totálnom suchu, našiel v dĺžke takmer 20 m lokalitu, kde sa pomedzi asfalt a kamenné obrubníky tlačili mladé i staršie pečiarky. Nie je to výmysel, v archíve výskytu húb /lokalita Prešov/ môžete nájsť príspevok Miša Gimu zo dňa 2.8.2009 a Jána Droppu zo dňa 3.9.2009. Keďže som bol po nedávnej oprerácii, nemohol som sa vrátiť a huby odfotiť, čo si myslím budem dlho vyčítať.

Reagovať na správu

portret

medulienka pokročilý 26.10.2009 16:30

Jarino, u mojich rodičov v letnej kuchyni rástli pečiarky pravidelne dva roky po sebe, za dverami pekne z podlahy sa tlačili a veľké kúsky. Žiaľ, nenafotila som ich, tak čakám,že sa ten zázrak prírody zopakuje.

Reagovať na správu

portret

milouš 20.11.2010 16:34

Tohle bylo k vidění v Praze na Václaváku.

Reagovať na správu

portret

Nufo 6.3.2010 14:10

Já som túto knižku dostal od kamaráta na prečítanie.Budem sa snažiť prehovoriť ho,aby mi ju predal alebo ako dobrému kamarátovi "daroval".Je perfektná!!!

Reagovať na správu

portret

fidodydo pokročilý 22.4.2010 23:24

ja som to čítal ako malý chlapec a bolo to krásne inšpirujúce čítanie

Reagovať na správu

portret

milouš 20.11.2010 16:17

Je to skvělá knížka.Protože ji psal člověk který o daném tématu (houby) dost věděl,nemusel zastírat věci které dosud nejsou úplně jasné-třeba přenos potřebných látek myceliem mezi stromy,kdy se objeví plodnice hub a pod.

Reagovať na správu


Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.