Úvodná stránka » Informácie pre hubárov »

Čítanie na pokračovanie

Vladimír Solouchin
POĽOVAČKA NA HUBY
Vydané v roku: 1968

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23
  24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43

Časť: 26

S hubami je to tak ako so všetkým. Kým sa dívate na rýdzik, zdá sa vám, že nejestvuje krajšia huba od neho. Tá čerstvota, tie tmavé kruhy na sýtooranžovom podklade, tá krištáľová vlhkosť v strede! No nájdete maličký osikáčik, čo naruší klobúčikom sivú vrstvu lístia - a rýdziky pohasnú. Biela nôžka, taký bucľoš, a klobúčik z červeného zamatu!

Hľadíš na všetky tie huby a pýtaš sa: prečo je dubák ‘kráľom húb'? Zafarbenie má prosté, ba skromné, vyzerá nenápadne. Hádam pre chuť, kvalitu. No keď ho zbadáte ešte len z diaľky - zabudnete na všetko. Akoby namiesto dychovky či harmoniky zrazu zazneli husle. Skrátka, jedinečný zážitok! Áno, je to kráľ húb! Je to malý majstrovský výtvor prírody!"

Je mi trocha trápne, že tu uvádzam taký dlhý citát z knihy, ktorú som kedysi sám napísal, ale myslím si, že je statočnejšie niečo opakovať, ako povedať to isté inými slovami. Pokiaľ ide o majstrovské výtvory, možno som trafil vedľa, lebo veď príroda nemá väčšmi alebo menej podarené diela. Všetko, čo stvorila, či už je to mravec alebo slon, je svojím spôsobom dokonalé. Pravda, mravec je z hľadiska včelára nepodarenec, no z hľadiska výroby mravčieho liehu je naopak nepodarenec včela, no mravček, aj ten najúbohejší, sa zhostí svojej úlohy skvele, takže celkom vážne opakujem, že príroda nepozná väčšmi či menej podarené diela. Deliť ich na také či onaké, dajú sa len z nášho človečieho hľadiska. My si myslíme, že breza je lepšia ako osika, mrkva lepšia ako lopúch či pŕhľava, kozák osikový lepší ako muchotrávka. No toto hľadisko je až veľmi zraniteľné.

Mrkva sa, pravda, dáva do polievky alebo sa konzumuje za surova, lebo obsahuje veľa A vitamínu. A predsa sa veľmi hodnotný repíkový olej získava z rastliny, ktorý my voláme horkým lopúchom. No už dosť, dosť. Ostaneme pri tom, že z nášho hľadiska jestvujú podarené a menej podarené výtvory prírody. Možno je taký komár celkom dokonalý tvor, no v mojich očiach nebude nikdy cennejší, ušľachtilejší a nadanejší ako včela.

A tak teda môžeme z nášho hľadiska hovoriť o hubách nadpriemerných, o majstrovských výtvoroch a naopak o hubách - priemerných, o nepodarkoch. Tým chcem povedať, že v lese má každá nadpriemerná huba, každý majstrovský výtvor svojich epigónov, napodobiteľov; nenadarmo o týchto chameleónoch hovoríme ako o „nepravých". Podpňovka nepravá, kuriatko nepravé, šampiňón nepravý, plavuša nepravá ... Mimochodom, sama plavuša, i keď sa nepokladá za dubák nepravý, má neuveriteľnú schopnosť pôsobiť na diaľku ako vzorový dubák. A v súvislosti s tým by som vám rád povedal niekoľko zvláštností vznešeného ,,kráľa húb", ktoré som si povšimol.

Hej, koľko ráz som sa vrhol do krovia, uvidiac hnedkastý okrúhly klobúk dubáka. Stojíte od neho už len na tri kroky a trápia vás pochybnosti: plavuša sa predsa nemôže až tak podobať na dubák, nemôže ho až tak napodobovať, a až keď sa zohnete, ba máte ho v ruke, zistíte, že držíte napodobeninu, imitáciu, falzifikát: namiesto tajomného hlbokého ligotu briliantu - lacný zrkadlový lesk sklíčka, namiesto harmonickej žiary zlata - trápny pocit pozlátky, namiesto presvedčivej ťarchy striebornej čaše - lacná ľahkosť hliníka... Od zlosti a ľútosti odhodíte odrezanú hubu čo naj ďalej a poberiete sa preč, rozmýšľajúc o tom, že napríklad aj v živote a umení sa často priemernosť vydáva za talent, a to tak šikovne, že ju človek neodhodí, ale pokladá za bernú mincu.

No ja, ktorý som neraz pokladal plavušu za dubák, chcem povedať, že sa mi ešte nestalo, aby som dubák pokladal za plavušu. Glazkov má štvorveršie o neprevrátiteľnosti prirovnania. Vraví o ňom, že čajník, čo hvízda na sporáku, sa môže prirovnať k siréne, no naozajstná siréna sa nemôže prirovnať k hvízdajúcemu čajníku. Tak je to aj v našom prípade.

Prečo je ešte dubák pre poľovníka-hubára neoceniteľný? Lebo zakaždým, keď ho nájde, mu srdce dvakrát zaplesá. Prvý raz mu zaplesá, keď zbadá nádherný dubák a vie, že mu už nijakým činom neujde. Môže ho obísť, obdivovať zo všetkých strán, môže pozrieť, ako zapadá do celkového lesného prostredia, ako harmonizuje s tamtou smrekovou vetvičkou, čo ho zakrýva pred ľudským zrakom. S hrčovitým koreňom, pri ktorom rastie, s mravčou cestičkou, po ktorej sem a tam ako po hrdej autostráde behajú lesní robotníci - mravce. Taký dubák je už vlastne sám mikrokrajinkou a môže harmonizovať so všetkým na svete. S trávičkou aj chlpom machu, aj so spresovaným ihličím podstielky, narušeným tam, kde narástol, aj s ďalšími susedmi: muchotrávkou, slizákom, plávkou.

Kocháte sa vo svojom úlovku, ale duša je nepokojná. Krásny je, to hej, ale môže byť v ňom červ. Odrežete ho, a v ňom bude práchnivina, a ak nie práchnivina, tak môže byť samá dierka a biele červičiaky. So zúfalou nádejou začnete odrezávať od koreňa biele kolieska: hádam pri klobúku nebude červavý. A už je tu posledné koliesko, až pri klobúku, no aj tu sú dierky. Treba prerezať klobúk. Urobíte tak, a šmaríte o zem. Korisť nie je tvoja. Pred vami objavili hubu hnusné lesné muchy a ukoristili si ju, naložili si ta vajíčka, z ktorých sa vyliahli ešte hnusnejšie lesné červy.

Ďalšia časť >>

Diskusia k uvedenej časti

portret

riri62 22.7.2005 00:00

Ako malý chlapec som túto knihu prečítal jedným dychom ...

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 22.7.2005 00:00

Ja už dvakrát kompletne a niektoré časti aj viackrát. Ku časti napr. o nástojkách sa vraciam pravidelne.

Reagovať na správu

portret

Patrik. 23.7.2005 00:00

V Rusku / Moskovskej oblasti / práve začala tá pravá hubárska horúčka.
Ako z tejto knižky. V stredu v MK vyšla mapa oblasti s výskytom hríbov.

Reagovať na správu

portret

elgo 24.7.2005 00:00

Už som dávno nečítal text od prvého do posledného slova. Teším sa na ďalšiu časť.

Reagovať na správu

portret

dari1 2.8.2005 00:00

Veľmi sa mi páči, nielen táto časť, ale i tie ostatné. Vďaka.

Reagovať na správu

portret

maroš atlasár 8.8.2005 00:00

Mal som túto knižku veľmi rád,ale niekto si ju požičal...
Odporúčam aj: Ján Majerník - Rastú!

Reagovať na správu

portret

bobineta atlasár, moderátor 10.9.2005 00:00

Je dobra aj tá ale Solouchin nema chybu ako i Tajomné huby od Škublu...

Reagovať na správu

portret

dari1 25.8.2005 00:00

Kniha je úžasná, díky, roland, za je prepis. Už ju zháňam v antikvariátoch, resp. kníhkupectvách.
Ale navrhovala by som diskusiu k celej knihe, nie k jednotlivým častiam.
Diky ešte raz.

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 11.9.2005 00:00

Diskusia ku knihe je v podstate na prvej casti. Teda aspon zatial. Dakujem za pozitivny ohlas

Reagovať na správu

portret

paloH pokročilý 18.8.2007 18:53

je to nádhera! prečítal som to celé naraz a bez prestávky. Je to poézia v próze a velmi poučná kniha.Až ma mrzí,a hanbím sa,že plno hodnotných kníh uniklo mojej pozornosti, zrejme len pre ich ruský, resp.sovietsky pôvod.Dakujem pekne za krásny zážitok.Určite sa k tejto knihe vrátim aj, ale nielen kvôli "nastojkom"

Reagovať na správu

portret

zuzana30 20.10.2005 00:00

je to nádherné.....ďakujem za oživené spomienky z môjho detstva, keď som ešte s mojim otcom chodila do lesa na huby, dá sa tá kniha niekde kúpiť ?

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 24.10.2005 00:00

No kupit sa bude dat uz jedine v antikvariate. A na to treba mat poriadny kus stastia.

Reagovať na správu

portret

Máčik 14.9.2007 11:37

Hned po druhom-dúfam poslednom-republiky som napriek pôvodu knihu kúpil.Super,že som si ju mohol znova prečítať,stratila so totiž vo víre udalostí.Ale fakt,že v bývalej ZSSR dubákom chutil konský hnoj/časť 37,prvé odstavce/si viem vysvetliť len tak,že išlo o mičurinskú variantu z kolchozu Cervený pohraničník.

Reagovať na správu

portret

betha 2.8.2008 21:49

to je kniha, na ktoru som dlho cakala, dufam, ze ju zozeniem,

Reagovať na správu

portret

xlorak 31.7.2009 20:43

Je k dostaniu? A kde?

Reagovať na správu

portret

fofoja moderátor, mykológ, atlasár 13.8.2009 11:44

vygooglil som to na nete v antikvariáte

Reagovať na správu

portret

maros_m 12.10.2009 12:23

nepreda mi niekto tuto knihu?

Reagovať na správu

portret

xlorak 16.10.2009 22:58

Už ju mám aj ja. Cez internetový antikvariát.

Reagovať na správu

portret

maros_m 19.10.2009 15:20

v ktorom antikvariate si ju kupil?

Reagovať na správu

portret

xlorak 24.10.2009 20:24

www.antikvariatshop.sk.
2,50 € kniha + 2,49 doprava až do domu.

Reagovať na správu

portret

jarokan pokročilý 21.10.2009 21:53

Náhodným výberom, som si z knihy prečítal časť 38, ktorá pojednáva o sile pečiarky/šampiónu, ktorá dokáže pri svojom raste vytlačiť asfalt na ulici. V auguste tohto roku som na Kováčskej ulici v Prešove pri totálnom suchu, našiel v dĺžke takmer 20 m lokalitu, kde sa pomedzi asfalt a kamenné obrubníky tlačili mladé i staršie pečiarky. Nie je to výmysel, v archíve výskytu húb /lokalita Prešov/ môžete nájsť príspevok Miša Gimu zo dňa 2.8.2009 a Jána Droppu zo dňa 3.9.2009. Keďže som bol po nedávnej oprerácii, nemohol som sa vrátiť a huby odfotiť, čo si myslím budem dlho vyčítať.

Reagovať na správu

portret

medulienka pokročilý 26.10.2009 16:30

Jarino, u mojich rodičov v letnej kuchyni rástli pečiarky pravidelne dva roky po sebe, za dverami pekne z podlahy sa tlačili a veľké kúsky. Žiaľ, nenafotila som ich, tak čakám,že sa ten zázrak prírody zopakuje.

Reagovať na správu

portret

milouš 20.11.2010 16:34

Tohle bylo k vidění v Praze na Václaváku.

Reagovať na správu

portret

Nufo 6.3.2010 14:10

Já som túto knižku dostal od kamaráta na prečítanie.Budem sa snažiť prehovoriť ho,aby mi ju predal alebo ako dobrému kamarátovi "daroval".Je perfektná!!!

Reagovať na správu

portret

fidodydo pokročilý 22.4.2010 23:24

ja som to čítal ako malý chlapec a bolo to krásne inšpirujúce čítanie

Reagovať na správu

portret

milouš 20.11.2010 16:17

Je to skvělá knížka.Protože ji psal člověk který o daném tématu (houby) dost věděl,nemusel zastírat věci které dosud nejsou úplně jasné-třeba přenos potřebných látek myceliem mezi stromy,kdy se objeví plodnice hub a pod.

Reagovať na správu


Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.