Úvodná stránka » Informácie pre hubárov »

Čítanie na pokračovanie

Vladimír Solouchin
POĽOVAČKA NA HUBY
Vydané v roku: 1968

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23
  24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43

Časť: 19

* Istý čitateľ mi vyčítal, že som nehovoril o novgorodských listoch na brezovej kôre. Veru, pred mnohými stáročiami používali naši predkovia brezovú kôru ako papier a istotne má svoj podiel na ich vzdelanosti.

Ďalší čitateľ zainteresovane píše: „Veľkú pozornosť venujete breze, a fakt je, že si to aj zaslúži. A predsa ste opomenuli istú veľmi dôležitú vlastnosť tohto stromu.

Decht - nie je vari produkt brezy? Že to neviete!! Každý sedliak - najmä na severe - vie, že bez dechtu sa na dedine nevyžije. Dechtom sa napúšťa vyrobená hovädzia koža, vďaka nemu je pružná, tmavohnedá a impregnovaná.

Kožené čižmy na našich severných dedinách (v Archangeľskej oblasti sa krpce jakživ nenosili), kde sa často treba brodiť v močiaroch, sa napúšťali dechtom. Preto mali - aj keď nebolo gumových čižiem - naši poľovníci, drevorubači a smoliari, ktorí trávili vo vode často aj dvadsaťštyri hodín, vždy nohy v suchu. Za to teda vďačia dechtu. A húžvy, remence, postroje a všetky tie holinové kožené výrobky? Napúšťajú sa predsa dechtom! Bez toho by tvrdli a lámali sa.

Vari vám nie je povedomá príjemná vôňa dechtu na konskom postroji?

A čo chránilo roľníkov na poli pred kadejakou háveďou, komármi a muškami? Bol to decht, ktorým si natierali odhalené časti tela - ruky, tvár.

Dnešný mladý človek pozná toto slovo len vari z porekadla: „Do súdka medu - lyžicu dechtu", alebo ako lekársky prostriedok, čo sa predáva v lekárňach popri iných mastiach. No sedliak, žijúci na dedine pred tromi desaťročiami, pozná aj spôsob, ako ho vyrábať, aby brezový les neutrpel ujmu.

Decht sa vyrába z brezovej kôry. Brezová kôra sa zlupuje v lete zo stromu, ale tak, aby sa nepoškodila spodná kôra, čo by znamenalo odumretie stromu. Nie je nevyhnutné - pre decht - odrať brezovú kôru živej brezy. Veď v lesoch je toľko vývratov! Zhnité drevo sa vydrobí z kôry a z nej sa potom získava decht.

Na dedinách sa to voľakedy robievalo takto: do veľkej hlinenej nádoby natlačili brezovú kôru, potom k otvoru priložili rúru, tež hlinenú, nádobu umiestnili vodorovne na svahu vŕška, strminy alebo úvalu a prihrnuli ju zemou; potom rozkúrili kamennú piecku asi takú, aká sa používa v kúpeli; ohník zohrieval nádobu odspodu i z bokov. Keď mala príslušnú teplotu, brezová kôra začala tlieť a z rúry vytekal decht - tmavohnedá olejnatá tekutina nesmierne príjemnej vône.

Neviem, na čo predpisujú decht lekári, ale viem, že sedliaci ho vmiešavali do zmesi so živočíšnymi tukmi a mali masť na rozličné neduhy. Keď sa poranila krava, kôň alebo ovca, ihneď sa použil čistý decht.

Ak neviete, že decht dáva breza, viete len polovicu o breze, ktorú ste tak dobre vykreslili, ba nás aj jej šťavou napojili, aj veršíky uviedli; no o dechte ani slova!*

O skvelých brezových polenách a o všetkom, čo sa dá urobiť z kvalitného tvrdého brezového dreva, nemusím hádam hovoriť.

Iste ste si všimli, že všetko, čo sme doteraz povedali o breze, je akési jednostranné. Vymenovali sme, čo poskytuje breza človeku, presnejšie, čo si od nej berie. To však ani zďaleka nie je priateľstvo. Skôr vykorisťovanie.

A predsa sa dá povedať, že breza a človek sú priatelia. Čím sa odplácame breze za jej dobro? Keby to , boli len obrazy, hoc aj Levitanove - básne, piesne, ba aj symfónie (štvrtá Čajkovského) - bolo by to málo. No keď si človek pred novopostavený dom chce zasadiť strom, prvá na um mu príde breza. Vo viatskych končinách som videl cestu, ak sa nemýlim, od Petrohradu po Ural, dielo Kataríny II., vysadenú po krajoch brezami. Teraz už preriedli, a tie zvyšné vyzerajú ako okyptené kaliky, no úctu im preukázali a ony vďačne zdobili zem na žiadosť a z vôle človeka.

Už viackrát som mal možnosť vidieť prekrásne kostolíky, drevené, pestro vymaľované, ožiarené brezovým hájom. Videl som cintoríny malebne vysádzané brezami, ktorých vetvy sa primkýnali k smutným kaplnkám a krížom. A videl som aj stánky so šperkmi a suvenírmi: predáva sa v nich za doláre a zovú sa - Berioska.

Takto sa teda revanšuje človek breze. Posúďte sami, či dostatočne, alebo nie.

Nech by bola jedna breza akokoľvek krásna, prípadne aj celý „šík belejúcich sa briez", ktorý nám v odkaze zanechal Lermontov, čosi celkom iné je brezový les. je krásny v každom čase. Aj v marci, keď na brezy svieti slnko naberajúce na jarnej sile a fontánovité zhluky sú zasrienené a pokrývajú modré nebo tou najjemnejšou ružovou čipkou. Brezový les je pekný aj v dňoch, na ktoré sa vzťahovali slová: „Bolo to v skorú jar, v tôni briez to bolo," teda vtedy, keď sa na breze rozvíjajú perlové lístočky.

V brezovom lese je vždy akosi veľa miesta a vidieť v ňom doďaleka. Biele brezy, sprvu riedke, jednotlivé, sú o kus ďalej hustejšie a hustejšie a napokon v diaľke splynú do pestrého celku. V brezovom lese je vždy akosi svetlejšie než v dubovom či smrekovom, akoby brezy boli zdrojom rovnomerného svetla a osvetľovali priestranstvo okolo seba. Svetlejšie je v ňom aj v teplé poludnie, keď nevedno, čo je belšie - brezy či oblaky plávajúce nad nimi, svetlejšie je v ňom aj v mesačnú noc, keď brezy až fosforeskujú v zelenkavom mesačnom svite.

V brezovom lese je vždy pod nohami tráva, pravda, ak je to les starý, a nie to, čomu sa vraví brezina, teda zem porastená húšťavou mladých briežok, čo sa ešte medzi sebou nedohodli, ktoré ostanú a budú žiť a ktoré musia ustúpiť miesto pod slnkom svojim silnejším či úspešnejším susedkám. Nemám rád vlhké, močaristé, hrboľaté miesta, kde rastú krivé, zakrpatené, neduživé briežky. Breza má vraj šesťdesiat druhov, rastú kade-tade a kde-ako. Ja hovorím o nefalšovanom starom brezovom lese. Na zemi je tráva. Kde-tu rastú pre krásu a pestrosť tmavozelené smriečky.

Ďalšia časť >>

Diskusia k uvedenej časti

portret

riri62 22.7.2005 00:00

Ako malý chlapec som túto knihu prečítal jedným dychom ...

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 22.7.2005 00:00

Ja už dvakrát kompletne a niektoré časti aj viackrát. Ku časti napr. o nástojkách sa vraciam pravidelne.

Reagovať na správu

portret

Patrik. 23.7.2005 00:00

V Rusku / Moskovskej oblasti / práve začala tá pravá hubárska horúčka.
Ako z tejto knižky. V stredu v MK vyšla mapa oblasti s výskytom hríbov.

Reagovať na správu

portret

elgo 24.7.2005 00:00

Už som dávno nečítal text od prvého do posledného slova. Teším sa na ďalšiu časť.

Reagovať na správu

portret

dari1 2.8.2005 00:00

Veľmi sa mi páči, nielen táto časť, ale i tie ostatné. Vďaka.

Reagovať na správu

portret

maroš atlasár 8.8.2005 00:00

Mal som túto knižku veľmi rád,ale niekto si ju požičal...
Odporúčam aj: Ján Majerník - Rastú!

Reagovať na správu

portret

bobineta atlasár, moderátor 10.9.2005 00:00

Je dobra aj tá ale Solouchin nema chybu ako i Tajomné huby od Škublu...

Reagovať na správu

portret

dari1 25.8.2005 00:00

Kniha je úžasná, díky, roland, za je prepis. Už ju zháňam v antikvariátoch, resp. kníhkupectvách.
Ale navrhovala by som diskusiu k celej knihe, nie k jednotlivým častiam.
Diky ešte raz.

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 11.9.2005 00:00

Diskusia ku knihe je v podstate na prvej casti. Teda aspon zatial. Dakujem za pozitivny ohlas

Reagovať na správu

portret

paloH pokročilý 18.8.2007 18:53

je to nádhera! prečítal som to celé naraz a bez prestávky. Je to poézia v próze a velmi poučná kniha.Až ma mrzí,a hanbím sa,že plno hodnotných kníh uniklo mojej pozornosti, zrejme len pre ich ruský, resp.sovietsky pôvod.Dakujem pekne za krásny zážitok.Určite sa k tejto knihe vrátim aj, ale nielen kvôli "nastojkom"

Reagovať na správu

portret

zuzana30 20.10.2005 00:00

je to nádherné.....ďakujem za oživené spomienky z môjho detstva, keď som ešte s mojim otcom chodila do lesa na huby, dá sa tá kniha niekde kúpiť ?

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 24.10.2005 00:00

No kupit sa bude dat uz jedine v antikvariate. A na to treba mat poriadny kus stastia.

Reagovať na správu

portret

Máčik 14.9.2007 11:37

Hned po druhom-dúfam poslednom-republiky som napriek pôvodu knihu kúpil.Super,že som si ju mohol znova prečítať,stratila so totiž vo víre udalostí.Ale fakt,že v bývalej ZSSR dubákom chutil konský hnoj/časť 37,prvé odstavce/si viem vysvetliť len tak,že išlo o mičurinskú variantu z kolchozu Cervený pohraničník.

Reagovať na správu

portret

betha 2.8.2008 21:49

to je kniha, na ktoru som dlho cakala, dufam, ze ju zozeniem,

Reagovať na správu

portret

xlorak 31.7.2009 20:43

Je k dostaniu? A kde?

Reagovať na správu

portret

fofoja moderátor, mykológ, atlasár 13.8.2009 11:44

vygooglil som to na nete v antikvariáte

Reagovať na správu

portret

maros_m 12.10.2009 12:23

nepreda mi niekto tuto knihu?

Reagovať na správu

portret

xlorak 16.10.2009 22:58

Už ju mám aj ja. Cez internetový antikvariát.

Reagovať na správu

portret

maros_m 19.10.2009 15:20

v ktorom antikvariate si ju kupil?

Reagovať na správu

portret

xlorak 24.10.2009 20:24

www.antikvariatshop.sk.
2,50 € kniha + 2,49 doprava až do domu.

Reagovať na správu

portret

jarokan pokročilý 21.10.2009 21:53

Náhodným výberom, som si z knihy prečítal časť 38, ktorá pojednáva o sile pečiarky/šampiónu, ktorá dokáže pri svojom raste vytlačiť asfalt na ulici. V auguste tohto roku som na Kováčskej ulici v Prešove pri totálnom suchu, našiel v dĺžke takmer 20 m lokalitu, kde sa pomedzi asfalt a kamenné obrubníky tlačili mladé i staršie pečiarky. Nie je to výmysel, v archíve výskytu húb /lokalita Prešov/ môžete nájsť príspevok Miša Gimu zo dňa 2.8.2009 a Jána Droppu zo dňa 3.9.2009. Keďže som bol po nedávnej oprerácii, nemohol som sa vrátiť a huby odfotiť, čo si myslím budem dlho vyčítať.

Reagovať na správu

portret

medulienka pokročilý 26.10.2009 16:30

Jarino, u mojich rodičov v letnej kuchyni rástli pečiarky pravidelne dva roky po sebe, za dverami pekne z podlahy sa tlačili a veľké kúsky. Žiaľ, nenafotila som ich, tak čakám,že sa ten zázrak prírody zopakuje.

Reagovať na správu

portret

milouš 20.11.2010 16:34

Tohle bylo k vidění v Praze na Václaváku.

Reagovať na správu

portret

Nufo 6.3.2010 14:10

Já som túto knižku dostal od kamaráta na prečítanie.Budem sa snažiť prehovoriť ho,aby mi ju predal alebo ako dobrému kamarátovi "daroval".Je perfektná!!!

Reagovať na správu

portret

fidodydo pokročilý 22.4.2010 23:24

ja som to čítal ako malý chlapec a bolo to krásne inšpirujúce čítanie

Reagovať na správu

portret

milouš 20.11.2010 16:17

Je to skvělá knížka.Protože ji psal člověk který o daném tématu (houby) dost věděl,nemusel zastírat věci které dosud nejsou úplně jasné-třeba přenos potřebných látek myceliem mezi stromy,kdy se objeví plodnice hub a pod.

Reagovať na správu


Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.