Úvodná stránka » Informácie pre hubárov »

Čítanie na pokračovanie

Vladimír Solouchin
POĽOVAČKA NA HUBY
Vydané v roku: 1968

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23
  24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43

Časť: 13

Pol zimy ležali „Dary zeme" v chladničke úhorom. No raz som si pri akejsi príležitosti položil na tanierik zo desať ružovučkých rýdzikov a s myšlienkami bohviekde začal som mechanicky hubičku žuť. A tu ma ovanula vôňa jesennej čistinky v hore, mladé borovice schladené októbrom a pozdalo sa mi, že vdychujem vzduch včasného rána. Vtedy som prišiel na to, na čo prišli viatskí hubári už dávno predo mnou: cesnak, kôpor, aj ríbezľové listy by prirodzenú arómu a chuť prehlušili. Nevoňali by rýdziky, lež cesnak a kôpor. Takto, ako sa ukázalo, zakonzervovala sa nefalšovaná lesná chuť huby spolu s ňou a prejavila sa zas, keď som rýdzik pomaly rozžúval.

Rýdziky boli riadne posolené a ak sa nemýlim, troška aj skvasené. Boli však strašne dobré, a odvtedy sme ich jedli ako najväčšiu pochúťku a len sme tŕpli, aby nám čím dlhšie vydržali.

Pavel Ivanovič Kosicyn bol roky lesníkom, ten ma naučil huby nakladať do soli takto. Kadičku poriadne vydrhneme. Vložíme do nej borievkové vetvičky, vetvičky obaríme, aby ich vôňou nasiaklo drevo kadičky. Potom ju prikryjeme teplou dekou, aby borievková para neušla. Občas deku nadvihneme a prihodíme rozpálené kamene. Voda zasyčí a zabuble, a drevo vsiakne ďalšiu dávku vône. Mimochodom, nejde pritom len o borievkovú vôňu — bez nej by sa vec hádam aj zaobišla. Skôr pritom ide o perfektnú dezinfikáciu nádoby, čo je zárukou, že sa v zime huby nezačnú kaziť a plesnivieť.

Kadička je teda pripravená. Rýdziky poriadne poutierame, aby na nich nebolo ani smietky, a suché začneme ukladať do vrstiev, pričom každú výdatne posolíme. Pridávame prísady, o ktorých som sa už zmienil. Neškodila by vari aj rasca, a vôbec všetko, čo môže chuť húb ešte zlepšiť. A tak rýdziky navrstvujeme, kým nie je kadička plná. Nič sa nestane, ak sa zaplní len do polovice: nech by sme ju ako nadžgali, budeme huby neskôr pridávať, vždy totiž sadnú.

Na huby položíme organtínové vrecko so soľou a pekne ho po celom povrchu rozložíme. Naň dáme vyrajbaný lopár a na lopár závažie, môže to byť obyčajný riečny kameň. Po čase lopár aj kameň klesnú, na povrch vystúpi hubová šťava — Pavel Ivanovič ju odporúča z času na čas odobrať.

Po dvoch mesiacoch sa dajú huby jesť. Vlastne — čo to vravím — môžu sa jesť?! Dajú sa jesť hoc aj hneď na druhý deň. Po dvoch mesiacoch sú však patrične presolené, nasiaknu rozličnými odtienkami arómy a sú také, aké ich chce kuchár mať. Už ich len treba poklásť na tanierik (v dobrej spoločnosti), postaviť na stôl karafku z priehľadného skla a také akurátne poháriky.

Kamsi sa dnes podel kult „nastojok", nápojov z ovocia zaliateho liehom. Len sa ponáhľame a ponáhľame a iné pohostenie okrem fľašky narýchlo kúpenej v obchode je nad naše sily. V celej Moskve poznám iba jednu domácnosť, kde majú vždy v zásobe tie najrozličnejšie nastojky. A veď to nie je nijaký kumšt! V hociktorom obchode dostať rascu, tá sa vsype do fľaše a zaleje vodkou. Po troch dňoch... V lekárňach sa zas predáva bylina — ľubovník bodkovaný, lístky mäty, borievky, pravý aníz. Čerstvé strapčeky čiernych ríbezlí v lekárňach, žiaľ, nepredávajú. A tak jedinečnú nastojku z čiernych ríbezlí môžete ochutnať jedine v apríli, ak sa vám nelení a sami si ju urobíte. Má farbu ako perleť, neopísateľnú chuť a bola by určite zo všetkých nastojok najlepšia, ale sa, žiaľ, nedá skladovať. Po čase sa jej perleťovozelená farba zmení na hnedú, koňakovú, vôňa mladého ríbezľového lístia vyprchá a tekutina razí parom ho vie čím.

Vo Varšave som raz v reštaurácii Bristol stretol spisovateľa Leva Romanoviča Šejnina, Moskovčana. Pri večeri sme sa zhovárali o Moskve, hlavne však o nastojkách. A Lev Romanovič mi prezradil recept, ktorým sa teraz vďaka mne vyzbrojili všetci moji kamaráti a známi. Do fľaše stoličnej vodky sa nakrájajú dva, tri strúčiky cesnaku a jedna štiplavá červená paprika. Fľaša sa poriadne zaštopľuje a odloží na tri dni do tmy. O tri dni sa precedí a preleje do karafy z priehľadného bieleho skla. Jednoduché, no nie? A nápoj je to taký, že si ho neviete ani len predstaviť. No piť by sa mal len zo štamperlíčka, takého, čo by sa doň nezmestilo viac ako tridsať, nanajvýš päťdesiat gramov.

Jarabinovú nastojku, aj keď je to čudné, som prvý raz pil u Konštantína Michajloviča Simonova. Spolu s Alexandrom Jurievičom Krivickým ma nahováral, aby som šiel robiť do redakcie istého časopisu. Aj keď z toho nič nebolo, domáci pán ma pozval na obed. Bolo to v letnej vilke v Pachre. Tam som teda okúsil jarabinovú nastojku.

Napísal som „aj keď je to čudné". Pravdaže je to. čudné, keď u nás na dedine, v našej záhrade, je plno jarabín, ba aj zopár kríkov zvláštnej jarabiny čiernej. Je to čudné, pretože moji dedovia a pradedovia, jasná vec, pili jarabinovú nastojku ako vodu, a ja som musel za ňou cestovať až hen do Pachry. Jarabinová nastojka pôsobí zvláštne. Ako... časovaná bomba. Kým ju pijete, nedeje sa nič, až o niekoľko sekúnd sa vám v ústach rozleje chuť jarabiny, akoby ste práve rozhrýzli dozretú bobuľku.

V liehu sa vylúhujú aj brusnice alebo iné ovocie. Len si to nepleťte s ovocným likérom. Ak si chcete urobiť ovocný likér, dáte na dve tretiny ovocia tretinu vodky, a potom to necháte stáť niekoľko mesiacov v uzavretej nádobe. Nastojka: do fľaše sa hodí hrsť hocakého ovocia na tri-štyri dni. Pripomínať citrónové a pomarančové korky v súvise s nastojkami hádam ani netreba.

Keď teda položíte na tanierik rýdziky, naložené do soli uvedeným spôsobom, postavíte na obrus karafku s jednou z uvedených nastojok a aj pomenšie poháriky. Strašne dôležité je, aby pri stole sedeli dobrí ľudia, čo je hádam ešte dôležitejšie ako karafka, štamperlíky a huby.

Ďalšia časť >>

Diskusia k uvedenej časti

portret

riri62 22.7.2005 00:00

Ako malý chlapec som túto knihu prečítal jedným dychom ...

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 22.7.2005 00:00

Ja už dvakrát kompletne a niektoré časti aj viackrát. Ku časti napr. o nástojkách sa vraciam pravidelne.

Reagovať na správu

portret

Patrik. 23.7.2005 00:00

V Rusku / Moskovskej oblasti / práve začala tá pravá hubárska horúčka.
Ako z tejto knižky. V stredu v MK vyšla mapa oblasti s výskytom hríbov.

Reagovať na správu

portret

elgo 24.7.2005 00:00

Už som dávno nečítal text od prvého do posledného slova. Teším sa na ďalšiu časť.

Reagovať na správu

portret

dari1 2.8.2005 00:00

Veľmi sa mi páči, nielen táto časť, ale i tie ostatné. Vďaka.

Reagovať na správu

portret

maroš atlasár 8.8.2005 00:00

Mal som túto knižku veľmi rád,ale niekto si ju požičal...
Odporúčam aj: Ján Majerník - Rastú!

Reagovať na správu

portret

bobineta atlasár, moderátor 10.9.2005 00:00

Je dobra aj tá ale Solouchin nema chybu ako i Tajomné huby od Škublu...

Reagovať na správu

portret

dari1 25.8.2005 00:00

Kniha je úžasná, díky, roland, za je prepis. Už ju zháňam v antikvariátoch, resp. kníhkupectvách.
Ale navrhovala by som diskusiu k celej knihe, nie k jednotlivým častiam.
Diky ešte raz.

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 11.9.2005 00:00

Diskusia ku knihe je v podstate na prvej casti. Teda aspon zatial. Dakujem za pozitivny ohlas

Reagovať na správu

portret

paloH pokročilý 18.8.2007 18:53

je to nádhera! prečítal som to celé naraz a bez prestávky. Je to poézia v próze a velmi poučná kniha.Až ma mrzí,a hanbím sa,že plno hodnotných kníh uniklo mojej pozornosti, zrejme len pre ich ruský, resp.sovietsky pôvod.Dakujem pekne za krásny zážitok.Určite sa k tejto knihe vrátim aj, ale nielen kvôli "nastojkom"

Reagovať na správu

portret

zuzana30 20.10.2005 00:00

je to nádherné.....ďakujem za oživené spomienky z môjho detstva, keď som ešte s mojim otcom chodila do lesa na huby, dá sa tá kniha niekde kúpiť ?

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 24.10.2005 00:00

No kupit sa bude dat uz jedine v antikvariate. A na to treba mat poriadny kus stastia.

Reagovať na správu

portret

Máčik 14.9.2007 11:37

Hned po druhom-dúfam poslednom-republiky som napriek pôvodu knihu kúpil.Super,že som si ju mohol znova prečítať,stratila so totiž vo víre udalostí.Ale fakt,že v bývalej ZSSR dubákom chutil konský hnoj/časť 37,prvé odstavce/si viem vysvetliť len tak,že išlo o mičurinskú variantu z kolchozu Cervený pohraničník.

Reagovať na správu

portret

betha 2.8.2008 21:49

to je kniha, na ktoru som dlho cakala, dufam, ze ju zozeniem,

Reagovať na správu

portret

xlorak 31.7.2009 20:43

Je k dostaniu? A kde?

Reagovať na správu

portret

fofoja moderátor, mykológ, atlasár 13.8.2009 11:44

vygooglil som to na nete v antikvariáte

Reagovať na správu

portret

maros_m 12.10.2009 12:23

nepreda mi niekto tuto knihu?

Reagovať na správu

portret

xlorak 16.10.2009 22:58

Už ju mám aj ja. Cez internetový antikvariát.

Reagovať na správu

portret

maros_m 19.10.2009 15:20

v ktorom antikvariate si ju kupil?

Reagovať na správu

portret

xlorak 24.10.2009 20:24

www.antikvariatshop.sk.
2,50 € kniha + 2,49 doprava až do domu.

Reagovať na správu

portret

jarokan pokročilý 21.10.2009 21:53

Náhodným výberom, som si z knihy prečítal časť 38, ktorá pojednáva o sile pečiarky/šampiónu, ktorá dokáže pri svojom raste vytlačiť asfalt na ulici. V auguste tohto roku som na Kováčskej ulici v Prešove pri totálnom suchu, našiel v dĺžke takmer 20 m lokalitu, kde sa pomedzi asfalt a kamenné obrubníky tlačili mladé i staršie pečiarky. Nie je to výmysel, v archíve výskytu húb /lokalita Prešov/ môžete nájsť príspevok Miša Gimu zo dňa 2.8.2009 a Jána Droppu zo dňa 3.9.2009. Keďže som bol po nedávnej oprerácii, nemohol som sa vrátiť a huby odfotiť, čo si myslím budem dlho vyčítať.

Reagovať na správu

portret

medulienka pokročilý 26.10.2009 16:30

Jarino, u mojich rodičov v letnej kuchyni rástli pečiarky pravidelne dva roky po sebe, za dverami pekne z podlahy sa tlačili a veľké kúsky. Žiaľ, nenafotila som ich, tak čakám,že sa ten zázrak prírody zopakuje.

Reagovať na správu

portret

milouš 20.11.2010 16:34

Tohle bylo k vidění v Praze na Václaváku.

Reagovať na správu

portret

Nufo 6.3.2010 14:10

Já som túto knižku dostal od kamaráta na prečítanie.Budem sa snažiť prehovoriť ho,aby mi ju predal alebo ako dobrému kamarátovi "daroval".Je perfektná!!!

Reagovať na správu

portret

fidodydo pokročilý 22.4.2010 23:24

ja som to čítal ako malý chlapec a bolo to krásne inšpirujúce čítanie

Reagovať na správu

portret

milouš 20.11.2010 16:17

Je to skvělá knížka.Protože ji psal člověk který o daném tématu (houby) dost věděl,nemusel zastírat věci které dosud nejsou úplně jasné-třeba přenos potřebných látek myceliem mezi stromy,kdy se objeví plodnice hub a pod.

Reagovať na správu


Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.