Úvodná stránka » Informácie pre hubárov »

Čítanie na pokračovanie

Vladimír Solouchin
POĽOVAČKA NA HUBY
Vydané v roku: 1968

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23
  24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43

Časť: 30

Naše lesy sa však z toho pravidla vymykajú: sú malé, krížom-krážom poprechodené aj človekom aj statkom, takže okrajové pásma nie sú v tomto zmysle o nič výhodnejšie ako stred. No v Panskom lese rastú huby predsa len na kraji. Hlbšie v lese býva menej svetla ako pri kraji, nemali by tam huby vôbec rásť, no rastú, i keď menej.

Zbierať hríby smrekové v tom našom lese je hotová rozkoš. Už som spomenul, že tam nie je porast ani tráva, ba ani mach: čistá, hladká, trocha perujúca podstielka zo starého smrekového ihličia. Spod nej rastú tmavohnedé tvrdoše. Hríb si stojí ničím nezaclonený, zo všetkých strán viditeľný posol, vyslaný do nášho sveta spod tmavej podstielky akousi tajomnou životodarnou silou.

Máme aj lesy nepoprechodené. Hustý osikový háj, brezina, lieština, kde-tu jarabinka, lesná vŕba, aj kalina, malinčie. Uprostred tej zelenej spleti sa týčia osamelé husté svrčiny. Roztisli zelenú spleť a schovávajú pod chvojou šero. Pod tie naširoko rozhodené konáre vchádzate z džungle lístia ako do nejakej miestnosti — tam už nič nie je, ani kríček, ani prútik, len starý, machom obrastený kmeň. Keď je vydarený rok, pod každým takýmto stromom sa nájdu dva-tri hríby. Poľovačka na ne spočíva v tom, že sa musíte predierať spleťou zelene, rozhŕňajúc ju od svrčiny k svrčine, kde sa potom nadýchnete, rozhliadnete a — hľa — hríb smrekový!

My sa veľmi nemáme čo chváliť hojnosťou hríbov. Vlastne musíme za nimi cestovať aj dvadsať vierst za Čiernu horu k Neraži, do lesa, zvaného Dúbrava. Korisť sa u nás ráta na kusy. Povie sa takto: teta Anna našla dvadsať hríbov, Ignat nazbieral deväťdesiat. Je to cifra na naše pomery veľmi vysoká, a toľko sa nájde málokedy. Skôr tak od desať po štyridsať. No raz istý človek z Vasilevska vystihol tú pravú chvíľu — začiatkom leta, keď o hubách ešte nikto ani nechyroval, nazbieral za košík mladých hríbikov, toľkých ako slepačie vajce, čo sa práve svorne vyrojili. Tuším ich bolo tristo šesťdesiat. Lenže to bolo zriedkavé šťastie, ak nie výnimka.

Ja vždy s obdivom hľadím či už na strom, kvietok, alebo, ako v tomto prípade, na hríb.

Rastú povedzme dve jablone. Ak budeme skúmať fyzikálne a chemické vlastnosti ich dreva, koreňov, listov, korunných lístkov, peľu a tak ďalej a tak ďalej, možno ani neprídeme na nejaký očividný rozdiel. Možno nieto rozdielu ani v živinách, ktoré strom berie zo zeme a čerpá zo vzduchu. Povedzme taký dusík, kyslík, rozmanité uhľohydráty. A predsa dozrejú na jednej jabloni kyslé a horké plody a na druhej o desať krokov ďalej, takže sa im hádam aj korene prepletajú — sladké a vonné.

Záleží na pomere, znie odpoveď. Tie isté organické a minerálne látky sa dajú zmiešať v rozličných dávkach, a preto bývajú aj výsledky rozličné. Ja sa však spytujem, kde je to úžasné, to geniálne, to záhadné laboratórium, kde sa dávkuje, zmiešava (a kde sa vie, čo treba vziať) a zmiešava storočie po storočí a vždy v tom istom pomere?! je to naprogramované v semienku, povedia otvorené hlavy. Prosím, hoci aj to je nepochopiteľné, úžasné a vymykajúce sa predstavivosti, že semienko obsahuje toto všetko na storočia dopredu: aj budúce chemické zloženie plodu, jeho vôňu, chuť, farbu, tvar a aj schopnosť vytvoriť plod sebe podobný.

Pritom samo to semiačko, v ktorom bol program, už dávno nie je. je iba strom, ktorý sa môže preskúmať pomocou silných mikroskopov a zložitých analýz. Dospejeme až k bunke. K jadru. A predsa neprenikneme do fantastického laboratória, schopného utvoriť z amorfných a poroztrusovaných látok jonatánku alebo dubák.

Vždy ma pochytí údiv, keď v susedstve dubáka zazriem krikľavú muchotrávku. Škoda reči, je to krásna huba. Oživuje — sýtočervená, s bielymi bradavičkami na červenom poli — čierny kolorit smrekového lesa a poskytuje oku takú prepotrebnú nádhernú pestrosť. Svojou krásou a tvarom — to druhé adresujem tým, čo ju nepokladajú za krásnu — vyniká nad všetky ostatné huby. Plavuša z diaľky pripomína dubák tak ako zas dubák môže pripomínať kozák brezový. Lež červenú muchotrávku si ani na sekundu nespletiete s nijakou inou hubou ani z diaľky ani zblízka.

O jej farbe sa obyčajne píše takto: „Muchotrávka svojím nápadným vzhľadom priam bije do očí, akoby upozorňovala: ,Stoj, som nebezpečná, nedotýkaj sa ma, zakázaná zóna!'" Aj v tom sa prejavuje prílišné sebavedomie človeka. Možno muchotrávke červenej vôbec nejde o nás! Možno má také zafarbenie preto, aby ju čo najrýchlejšie našli tí, čo ju strašne potrebujú.

Áno, tak nejako to bude. Najskôr však o tom údive. Zakaždým ma zarazí: veď rastie pri dubáku! Pritom v mikroskopickom výtruse, z ktorého vyrástla, bolo už vopred určené, že nebude obsahovať dobré, ľuďom užitočné látky, ale jedovaté, škodlivé. Ja som však vždy mal dojem, že ju príroda na čosi potrebuje. Vylúčené, aby sa muchotrávka červená na tomto svete ocitla len tak pre nič za nič ako nejaká ozdôbka na stĺpe, ako nejaká architektonická schválnosť. V prírode sa také čosi nestáva. V tej domnienke som žil, a aká bola moja radosť, keď som sa v dobre informovanej Nedele dočítal, že muchotrávka červená je liek pre losy. V článku sa apelovalo na ľudí, aby nekopali do muchotrávok, ktoré nepotrebujú, ba škodia im, aby ich radšej obišli a nechali losom — možno je to jediný liek na ich neduhy. Pre nás je muchotrávka jedovatá, ale prestaňme už merať prírodu podľa seba!

Ďalšia časť >>

Diskusia k uvedenej časti

portret

riri62 22.7.2005 00:00

Ako malý chlapec som túto knihu prečítal jedným dychom ...

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 22.7.2005 00:00

Ja už dvakrát kompletne a niektoré časti aj viackrát. Ku časti napr. o nástojkách sa vraciam pravidelne.

Reagovať na správu

portret

Patrik. 23.7.2005 00:00

V Rusku / Moskovskej oblasti / práve začala tá pravá hubárska horúčka.
Ako z tejto knižky. V stredu v MK vyšla mapa oblasti s výskytom hríbov.

Reagovať na správu

portret

elgo 24.7.2005 00:00

Už som dávno nečítal text od prvého do posledného slova. Teším sa na ďalšiu časť.

Reagovať na správu

portret

dari1 2.8.2005 00:00

Veľmi sa mi páči, nielen táto časť, ale i tie ostatné. Vďaka.

Reagovať na správu

portret

maroš atlasár 8.8.2005 00:00

Mal som túto knižku veľmi rád,ale niekto si ju požičal...
Odporúčam aj: Ján Majerník - Rastú!

Reagovať na správu

portret

bobineta atlasár, moderátor 10.9.2005 00:00

Je dobra aj tá ale Solouchin nema chybu ako i Tajomné huby od Škublu...

Reagovať na správu

portret

dari1 25.8.2005 00:00

Kniha je úžasná, díky, roland, za je prepis. Už ju zháňam v antikvariátoch, resp. kníhkupectvách.
Ale navrhovala by som diskusiu k celej knihe, nie k jednotlivým častiam.
Diky ešte raz.

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 11.9.2005 00:00

Diskusia ku knihe je v podstate na prvej casti. Teda aspon zatial. Dakujem za pozitivny ohlas

Reagovať na správu

portret

paloH pokročilý 18.8.2007 18:53

je to nádhera! prečítal som to celé naraz a bez prestávky. Je to poézia v próze a velmi poučná kniha.Až ma mrzí,a hanbím sa,že plno hodnotných kníh uniklo mojej pozornosti, zrejme len pre ich ruský, resp.sovietsky pôvod.Dakujem pekne za krásny zážitok.Určite sa k tejto knihe vrátim aj, ale nielen kvôli "nastojkom"

Reagovať na správu

portret

zuzana30 20.10.2005 00:00

je to nádherné.....ďakujem za oživené spomienky z môjho detstva, keď som ešte s mojim otcom chodila do lesa na huby, dá sa tá kniha niekde kúpiť ?

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 24.10.2005 00:00

No kupit sa bude dat uz jedine v antikvariate. A na to treba mat poriadny kus stastia.

Reagovať na správu

portret

Máčik 14.9.2007 11:37

Hned po druhom-dúfam poslednom-republiky som napriek pôvodu knihu kúpil.Super,že som si ju mohol znova prečítať,stratila so totiž vo víre udalostí.Ale fakt,že v bývalej ZSSR dubákom chutil konský hnoj/časť 37,prvé odstavce/si viem vysvetliť len tak,že išlo o mičurinskú variantu z kolchozu Cervený pohraničník.

Reagovať na správu

portret

betha 2.8.2008 21:49

to je kniha, na ktoru som dlho cakala, dufam, ze ju zozeniem,

Reagovať na správu

portret

xlorak 31.7.2009 20:43

Je k dostaniu? A kde?

Reagovať na správu

portret

fofoja moderátor, mykológ, atlasár 13.8.2009 11:44

vygooglil som to na nete v antikvariáte

Reagovať na správu

portret

maros_m 12.10.2009 12:23

nepreda mi niekto tuto knihu?

Reagovať na správu

portret

xlorak 16.10.2009 22:58

Už ju mám aj ja. Cez internetový antikvariát.

Reagovať na správu

portret

maros_m 19.10.2009 15:20

v ktorom antikvariate si ju kupil?

Reagovať na správu

portret

xlorak 24.10.2009 20:24

www.antikvariatshop.sk.
2,50 € kniha + 2,49 doprava až do domu.

Reagovať na správu

portret

jarokan pokročilý 21.10.2009 21:53

Náhodným výberom, som si z knihy prečítal časť 38, ktorá pojednáva o sile pečiarky/šampiónu, ktorá dokáže pri svojom raste vytlačiť asfalt na ulici. V auguste tohto roku som na Kováčskej ulici v Prešove pri totálnom suchu, našiel v dĺžke takmer 20 m lokalitu, kde sa pomedzi asfalt a kamenné obrubníky tlačili mladé i staršie pečiarky. Nie je to výmysel, v archíve výskytu húb /lokalita Prešov/ môžete nájsť príspevok Miša Gimu zo dňa 2.8.2009 a Jána Droppu zo dňa 3.9.2009. Keďže som bol po nedávnej oprerácii, nemohol som sa vrátiť a huby odfotiť, čo si myslím budem dlho vyčítať.

Reagovať na správu

portret

medulienka pokročilý 26.10.2009 16:30

Jarino, u mojich rodičov v letnej kuchyni rástli pečiarky pravidelne dva roky po sebe, za dverami pekne z podlahy sa tlačili a veľké kúsky. Žiaľ, nenafotila som ich, tak čakám,že sa ten zázrak prírody zopakuje.

Reagovať na správu

portret

milouš 20.11.2010 16:34

Tohle bylo k vidění v Praze na Václaváku.

Reagovať na správu

portret

Nufo 6.3.2010 14:10

Já som túto knižku dostal od kamaráta na prečítanie.Budem sa snažiť prehovoriť ho,aby mi ju predal alebo ako dobrému kamarátovi "daroval".Je perfektná!!!

Reagovať na správu

portret

fidodydo pokročilý 22.4.2010 23:24

ja som to čítal ako malý chlapec a bolo to krásne inšpirujúce čítanie

Reagovať na správu

portret

milouš 20.11.2010 16:17

Je to skvělá knížka.Protože ji psal člověk který o daném tématu (houby) dost věděl,nemusel zastírat věci které dosud nejsou úplně jasné-třeba přenos potřebných látek myceliem mezi stromy,kdy se objeví plodnice hub a pod.

Reagovať na správu


Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.