Úvodná stránka » Informácie pre hubárov »

Čítanie na pokračovanie

Vladimír Solouchin
POĽOVAČKA NA HUBY
Vydané v roku: 1968

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23
  24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43

Časť: 2

Na dôkaz toho, že len tôňa a vlhkosť na vznik húb nestačia, môžeme uviesť niektoré druhy stromov, ako napríklad jelšu, topoľ čierny, čremchu a ďalšie, pod ktorými a okolo ktorých sa pravé huby nerodia... Ak by postačovalo iba vlhko, tôňa a chládok, tak by pod ľubovoľnými stromami rástli ľubovoľné druhy húb."

Aksakova — pred sto rokmi — udivuje a zaráža táto okolnosť: „Každý poľovník vie, že huby majú svoje obľúbené miesta, kde sa rok čo rok v hojnej či menej hojnej miere vyskytujú. Istotne to má svoju prirodzenú príčinu, len na pohľad je to čosi zarážajúce a tajomné ... Poznám istú dubovú horu, kde rastie asi dvetisíc starých aj mladých dubov ... A len pod daktorými od nepamäti rastú dubáky. Pod inými dubmi býva máličko húb, pod niektorými celkom nič. V našej záhrade a v parku je asi tristo smrekov — a len pod štyrmi rastú rýdziky. Poloha, pôda, druh stromov, všetko je rovnaké, a predsa už dvadsať rokov — rok čo rok — sa presviedčam, že huby rastú vždy len na tom istom mieste, pod tými istými dubmi a smrekmi."

Aksakov a jeho súčasníci boli teda v čomsi šťastnejší ako my. Huba však naďalej ostáva jedným z najzaujímavejších a najtajomnejších prírodných javov. Nenadarmo sa sprvu nevedelo, kam ju zaradiť — do ríše rastlinnej či živočíšnej, predpokladajúc, že ide o istý druh polypov. A navyše tie rozumom nepostihnuteľné hókus-pókusy húb: rastú pod týmto stromom, a nie pod tamtým. Predstavte si bytosť, ktorej je dané vidieť len jablká, pričom strom nevidí. Bodaj by sa nečudovala, prečo je na jednom mieste plno jabĺk, a v susedstve ani jedno. Dnes už vieme, že huby, ktoré rastú v hore a ktoré s potešením zbierame, sú presne ako tie jablká: hotové dozreté plody, zatiaľ čo sám strom sa pred naším zrakom skrýva pod zemou.

Áno, dnes sú huby dôkladne prebádané. Vieme, že podhubie vyzerá ako biela pavučina. Vieme, že keď zbierame huby, máme ich odrezať nožom, nie vytrhnúť s koreňom. Vtedy by sa porušilo podhubie, čo by bolo to isté — ak sa máme pridŕžať jabĺk — akoby sme namiesto jedného jablka odlomili celý konár. Zistilo sa spolužitie (na vzájomný úžitok) húb a stromov, určilo sa percento tej alebo onej látky v hube, ba aj výtrusy, tie najdrobnejšie výtrusy, ten voľným okom takmer neviditeľný prach, sú zmerané tak, že poznáme šírku i dĺžku každého jednotlivého prášočku.

No zmenšila sa tým radosť zo zbierania húb? Tešíme sa azda menej, keď po nekonečnom čase nájdeme zdravý hnedý dubák?

Rozličné typy sond pristáli na Mesiaci. Fotografie Mesiaca zo vzdialenosti niekoľkých metrov uverejnili všetky noviny na svete. Na vlastné oči sme videli mesačný kameň s priemerom pätnásť a pol centimetra. Konštatovalo sa, že pôda na Mesiaci je pórovitá a tvrdá.
Môžete sa teda uspokojiť a nevzrušovať pri pohľade na Mesiac, dostatočne pórovitý a dostatočne tvrdý. Zabudnite na čarovné mesačné noci v starom lipovom parku, pri tichom teplom mori, nad orientálnym spiacim mestom, v mĺkvej pustej stepi, v polnočnej ukrajinskej dedine...

Ale kdeže, mesačné noci očarúvajú ako predtým a vedomie, že Mesiac je pórovitý, nám neprekáža kochať sa mesačnými nocami — tak ako pri pohľade na obraz nám neprekáža, že je známe chemické zloženie farieb, prípadne rozličné ceny plátna.
Občas sa zamyslím: kde sa v človeku berie náruživosť? Mám na mysli činnosť na pohľad pestrú, a predsa zjednotiteľnú slovom — poľovačka. Rybolov. Rybačka zimná, letná, na mori, na jazere, chytanie rýb na prívlač, na ťažko, na blinker, no predovšetkým na štupeľ. Rybačka, keď vám ani trochu nejde o kilá nachytaných rýb. Zažil som situáciu, keď som nachytal celkom mechanicky za vrece zubáčov, a nesmierne som sa potešil poldruhakilovému karasu.

Poľovačka: na vtáctvo lesné, stepné, vodné, na cennú zver, na zajace, na vlka, na medveďa, na vevericu, poľovačka so psom aj bez psa, poľovačka, kde sa radosť a vytrženie nemerajú metrákmi koristi. Lebo človek môže ľahostajne zastreliť losa a pokladať za veľké šťastie úlovok obyčajného zajaca.

Na túto tému Aksakov píše: „Poľovačka, poľovník! Čo zvučí v tých slovách? Prečo očarúva ich zmysel, zmysel, ktorý vzal s úctou na vedomie celý národ, celý svet, ba ešte aj tí, čo poľovníkmi nie sú? Kde sa berie v človeku láska k ľubovoľnej poľovačke, prečo, začo? O tomto sa nič určité povedať nedá. Vzťah podaktorých ľudí k poľovačke — často potláčaný okolnosťami — nie je nič iné ako vrodená náklonnosť k nej, neuvedomená pasia."
Dobre to povedal Sergej Timofejevič Aksakov. Hádam treba len upresniť, že vzťah k poľovačke (v najširšom zmysle slova) nemajú vrodený iba podaktorí ľudia, ale rozhodne všetci, a že okolnosťami býva potlačený skoro vždy.

Najradostnejším obdobím človeka je detstvo. Všetko, čo sa spája s detstvom, nám po rokoch pripadá nádherné. Celý život nás vábi tá skvelá, no beda, už nedostupná ríša — ostanú iba spomienky, lež aké sú sladké, aké nenásytné, ako buntošia dušu! Ba aj protivenstva z detstva nám neskôr nepripadajú trpké, halia sa do zmäkčujúceho, zmierlivého svetla. Moja žena napríklad zažila v detstve hlad. Jedli vtedy akési príšerné placky, čierne ako zem, zo surových polozhnitých zemiakov. A dnes, prosím, keď sú výklady plné olív, údených rýb, jarabíc, dokonca kalmárieho mäsa, pre moju ženu sú najväčšou maškrtou zemiakové placky. Čosi im, pravda, chýba, hoci ich robí sama. Je tomu tak len preto, že zemiaky sú prikvalitné. Čo sa už dá robiť. Spomienka z detstva.

Ďalšia časť >>

Diskusia k uvedenej časti

portret

riri62 22.7.2005 00:00

Ako malý chlapec som túto knihu prečítal jedným dychom ...

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 22.7.2005 00:00

Ja už dvakrát kompletne a niektoré časti aj viackrát. Ku časti napr. o nástojkách sa vraciam pravidelne.

Reagovať na správu

portret

Patrik. 23.7.2005 00:00

V Rusku / Moskovskej oblasti / práve začala tá pravá hubárska horúčka.
Ako z tejto knižky. V stredu v MK vyšla mapa oblasti s výskytom hríbov.

Reagovať na správu

portret

elgo 24.7.2005 00:00

Už som dávno nečítal text od prvého do posledného slova. Teším sa na ďalšiu časť.

Reagovať na správu

portret

dari1 2.8.2005 00:00

Veľmi sa mi páči, nielen táto časť, ale i tie ostatné. Vďaka.

Reagovať na správu

portret

maroš atlasár 8.8.2005 00:00

Mal som túto knižku veľmi rád,ale niekto si ju požičal...
Odporúčam aj: Ján Majerník - Rastú!

Reagovať na správu

portret

bobineta atlasár, moderátor 10.9.2005 00:00

Je dobra aj tá ale Solouchin nema chybu ako i Tajomné huby od Škublu...

Reagovať na správu

portret

dari1 25.8.2005 00:00

Kniha je úžasná, díky, roland, za je prepis. Už ju zháňam v antikvariátoch, resp. kníhkupectvách.
Ale navrhovala by som diskusiu k celej knihe, nie k jednotlivým častiam.
Diky ešte raz.

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 11.9.2005 00:00

Diskusia ku knihe je v podstate na prvej casti. Teda aspon zatial. Dakujem za pozitivny ohlas

Reagovať na správu

portret

paloH pokročilý 18.8.2007 18:53

je to nádhera! prečítal som to celé naraz a bez prestávky. Je to poézia v próze a velmi poučná kniha.Až ma mrzí,a hanbím sa,že plno hodnotných kníh uniklo mojej pozornosti, zrejme len pre ich ruský, resp.sovietsky pôvod.Dakujem pekne za krásny zážitok.Určite sa k tejto knihe vrátim aj, ale nielen kvôli "nastojkom"

Reagovať na správu

portret

zuzana30 20.10.2005 00:00

je to nádherné.....ďakujem za oživené spomienky z môjho detstva, keď som ešte s mojim otcom chodila do lesa na huby, dá sa tá kniha niekde kúpiť ?

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 24.10.2005 00:00

No kupit sa bude dat uz jedine v antikvariate. A na to treba mat poriadny kus stastia.

Reagovať na správu

portret

Máčik 14.9.2007 11:37

Hned po druhom-dúfam poslednom-republiky som napriek pôvodu knihu kúpil.Super,že som si ju mohol znova prečítať,stratila so totiž vo víre udalostí.Ale fakt,že v bývalej ZSSR dubákom chutil konský hnoj/časť 37,prvé odstavce/si viem vysvetliť len tak,že išlo o mičurinskú variantu z kolchozu Cervený pohraničník.

Reagovať na správu

portret

betha 2.8.2008 21:49

to je kniha, na ktoru som dlho cakala, dufam, ze ju zozeniem,

Reagovať na správu

portret

xlorak 31.7.2009 20:43

Je k dostaniu? A kde?

Reagovať na správu

portret

fofoja moderátor, mykológ, atlasár 13.8.2009 11:44

vygooglil som to na nete v antikvariáte

Reagovať na správu

portret

maros_m 12.10.2009 12:23

nepreda mi niekto tuto knihu?

Reagovať na správu

portret

xlorak 16.10.2009 22:58

Už ju mám aj ja. Cez internetový antikvariát.

Reagovať na správu

portret

maros_m 19.10.2009 15:20

v ktorom antikvariate si ju kupil?

Reagovať na správu

portret

xlorak 24.10.2009 20:24

www.antikvariatshop.sk.
2,50 € kniha + 2,49 doprava až do domu.

Reagovať na správu

portret

jarokan pokročilý 21.10.2009 21:53

Náhodným výberom, som si z knihy prečítal časť 38, ktorá pojednáva o sile pečiarky/šampiónu, ktorá dokáže pri svojom raste vytlačiť asfalt na ulici. V auguste tohto roku som na Kováčskej ulici v Prešove pri totálnom suchu, našiel v dĺžke takmer 20 m lokalitu, kde sa pomedzi asfalt a kamenné obrubníky tlačili mladé i staršie pečiarky. Nie je to výmysel, v archíve výskytu húb /lokalita Prešov/ môžete nájsť príspevok Miša Gimu zo dňa 2.8.2009 a Jána Droppu zo dňa 3.9.2009. Keďže som bol po nedávnej oprerácii, nemohol som sa vrátiť a huby odfotiť, čo si myslím budem dlho vyčítať.

Reagovať na správu

portret

medulienka pokročilý 26.10.2009 16:30

Jarino, u mojich rodičov v letnej kuchyni rástli pečiarky pravidelne dva roky po sebe, za dverami pekne z podlahy sa tlačili a veľké kúsky. Žiaľ, nenafotila som ich, tak čakám,že sa ten zázrak prírody zopakuje.

Reagovať na správu

portret

milouš 20.11.2010 16:34

Tohle bylo k vidění v Praze na Václaváku.

Reagovať na správu

portret

Nufo 6.3.2010 14:10

Já som túto knižku dostal od kamaráta na prečítanie.Budem sa snažiť prehovoriť ho,aby mi ju predal alebo ako dobrému kamarátovi "daroval".Je perfektná!!!

Reagovať na správu

portret

fidodydo pokročilý 22.4.2010 23:24

ja som to čítal ako malý chlapec a bolo to krásne inšpirujúce čítanie

Reagovať na správu

portret

milouš 20.11.2010 16:17

Je to skvělá knížka.Protože ji psal člověk který o daném tématu (houby) dost věděl,nemusel zastírat věci které dosud nejsou úplně jasné-třeba přenos potřebných látek myceliem mezi stromy,kdy se objeví plodnice hub a pod.

Reagovať na správu


Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.