Úvodná stránka » Diskusné fóra » Stretnutia a vychádzky do prírody »

Výstava húb v Liptovskom Mikuláši - "Naše huby"



portret

M a r o š atlasár, mykológ 4.9.2014 13:53

výstava húb - Všetkých priateľov prírody a záujemcov o rozmanitú ríšu húb srdečne pozývame na pripravovanú výstavu húb s názvom "Naše huby", ktorá sa bude konať v Liptovskom Mikuláši v dňoch 12 a 13.9. 2014. Viac informácií na priloženom plagátiku. OBR 483724

Momentálne je diverzita húb v lesoch na Liptove veľmi dobrá a pokiaľ sa v priebehu týždňa nič nezmení, budeme vedieť vystavenými exponátmi húb potešiť náročnejšieho aj menej náročného návštevníka.
Budeme vďační za každého návštevníka, ktorý sa príde na výstavu pozrieť. Tešíme sa aj na prípadné stretnutia s priateľmi - "nahubákmi", radi sa každému v rámci možností povenujeme.

Reagovať na správu

portret

° pokročilý, atlasár, mykológ 7.9.2014 23:15

Pevne verim ze aktualna "mlkvost" stranky respektive uzivatelov sa zmeni na mieste cinu v den "D" . Minimalne za tu prezentaciu, ktora bude bezat na pozadi by sa nemusela hanbit ani national geographic ... mal som moznost sa kochat

Reagovať na správu

portret

M a r o š atlasár, mykológ 8.9.2014 20:28

Nakoniec si tu budeme dopisovať len my, huby si nazbierame, vystavíme, pozrieme, prejdeme si prezentácie a skončíme s 3 návštevníkmi - organizátormi výstavy.
Ale teraz vážne. Dúfam, že úsilie, ktoré vynakladáme pri organizácii bude odmenené návštevnosťou, s ktorou budeme spokojní a hlvane, že budú spokojní aj návštevníci.

Reagovať na správu

portret

fofoja moderátor, mykológ, atlasár 8.9.2014 23:19

možno vám tam tento donesie za vedro náramkoviek http://www.joj.sk/relacia-noviny/noviny-...
30:04 min.

Reagovať na správu

portret

M a r o š atlasár, mykológ 9.9.2014 07:18

Ten by nám nedoniesol ani odrezky z hlúbika lebo by mal málo do kapustnice.
Na mojej lokalite sa tento rok náramkovkám vôbec nedarí, naposledy som našiel len 3 obžraté hlúbiky a pred tým jednu malú. A jemu aké výstavné kusy sa podarili. Druhá vec je, že ľudia ich tu zbierajú odjakživa, poznajú ich, cenia si ich rovnako ako hríby, takže im už človek nevysvetlí nič o ochrane húb, zbierali ich už predchádzajúce generácie a asi budú aj ďalšie...

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 10.9.2014 17:11

Ja by som radšej uprednostnil ten sľúbený poznávací autobusový zájazd na Žilinsko a Bytčiansko od istého domáceho.

Reagovať na správu

portret

M a r o š atlasár, mykológ 10.9.2014 20:06

Tak určite. Aj keď my také máme doma (asi aj lepšie), škoda niekam cestovať.

Reagovať na správu

portret

fanka39 10.9.2014 19:59

Skoda, ze je to tak daleko. Privitali by sme take nieco aj v okoli Trencina. Neuvazujete skusit takuto vystavu aj v tejto casti Slovenska?

Reagovať na správu

portret

M a r o š atlasár, mykológ 10.9.2014 20:21

Ďakujeme za prejavený záujem o našu výstavu.
Teoreticky by to snáď bolo možné, ale dosť komplikované. Je tu viacero dôvodov. Nepoznáme terény okolo Trenčína, bolo by pre nás náročné pokúšať sa nájsť čo najviac druhov húb v neznámom prostredí. Pre nás je to ďaleko a časovo náročné, ja som študent a ďalší dvaja spoluorganizátori majú prácu. Ďalším problémom by bol prevoz húb z Liptova do Trenčína. Navyše si myslím, že u vás by boli z praktickej stránky skôr vítané huby z lokálnych lesov, my tu máme takmer výlučne smrečiny. Aby ľudia v TN poznali najmä huby, s ktorými sa najčastejšie stretávajú, druhy od nás by boli skôr doplnením a spestrením výstavy.
Z uvedených dôvodov by som mohol povedať, že je veľmi málo pravdepodobné, že by sme robili výstavu v TN. Pre vás by mohla byť riešením výstava húb v Bratislave, prípadne ak by sa našli nejakí ochotní ľudia v TN, ktorí by výstavu zorganizovali.

Reagovať na správu

portret

M a r o š atlasár, mykológ 10.9.2014 20:43

Pridávam ešte priebežnú správu z dnešného dňa pre záujemcov.
Celý deň sme strávili v teréne. Huby sa začali zbierať pred 7, posledné som zbieral už takmer za tmy niečo po 19. Druhová bohatosť nás zatiaľ uspokojila, vystavené budú aj zaujímavejšie druhy. Ťažko odhadnúť počet druhov, zajtra večer budeme múdrejší. Situáciu nám komplikuje výrazná červivosť takmer všetkých druhov húb, niektoré sú veľmi navlhnuté a budeme radi, keď aspoň niečo z nich vydrží do soboty. Zbierať sa bude aj zajtra, hlásia nám tu veľmi výdatný dážď celý deň, napriek tomu sa budeme snažiť zabezpečiť huby v čo najväčšom možnom počte a kvalite aby bolo čo na výstave pozerať po obidva dni. Huby máme zatiaľ zbierané len z okresu LM, takže výstava bude orientovaná predovšetkým na huby ihličnatých lesov.
Budeme však veľmi vďační, ak sa k nám chystajú nahubáci z iných kútov SR a boli by ochotní, aby nám doniesli aj huby z ich lokalít, radi by sme ich vystavili a ukázali našim hubárom z Liptova.
A máme špeciálnu výzvu na muchotrávku zelenú. Nám jediná známa lokalita na Liptove už bola bez plodníc, takže by sme boli vďační ktorémukoľvek návštevníkovi výstavy čo i len za 1 plodnicu tejto huby.
Ďakujeme a tešíme sa na účasť.

Reagovať na správu

portret

ivetatom pokročilý 11.9.2014 11:21

na Záhorí je muchodrávky zelenej teraz nebezpečne veľa, aj podhríba žlčového by sa dal nazbierať plný kôš.

Reagovať na správu

portret

M a r o š atlasár, mykológ 11.9.2014 22:32

Pridávam opäť priebežnú správu pre záujemcov.
Práve sme sa vrátili z múzea, začína sa finálna domáca príprava pred začiatkom, takže ešte nás čakajú nejaké hodiny práce doma, pri PC. Huby zo včera aj dnes vyzerajú dobre a minimálne zajtra bude čo pozerať, určite aj v sobotu. Triezvym odhadom sme počet druhov odhadli na 200+, dúfame, že väčšina návštevníkov si tam to svoje nájde. Pripravili sme aj miestnosť na premietanie fotografií a prezentácie takže tam sa budú dať vidieť niektoré druhy húb, ktoré nebudú vystavené. Zajtra doobeda a okolo obeda sú k nám nahlásené návštevy zo ZŠ a MŠ, budeme sa venovať žiakom, takže ak si niekto z nahubákov sem plánuje cestu a môže si vybrať termín príchodu, uprednostnil by som poobednajší termín, kedy budú aj prezentácie.

Reagovať na správu

portret

Cmeliak pokročilý 12.9.2014 13:36

Ahoj. Pripájam sa k manželke (fanka39)
Máte pravdu, v okolí máme najmä listnaté lesy, preto si doslova vychutnávame hubačku či prechádzku v ihličnatých lesoch, hlavne pri hraniciach s Českou republikou.
Zajtra má byť na západe upršané počasie, tak sme sa rozhodli spraviť si výlet do LM na výstavu húb :-D Keď už nepôjdeme do prírody, aspoň sa budeme vzdelávať.
Tešíme sa na vás.

Reagovať na správu

portret

M a r o š atlasár, mykológ 12.9.2014 20:40

Super, aj my sa na vás budeme tešiť, nezabudnite sa potom k nám prihlásiť keď prídete, že ste to vy, budeme sa vám snažiť povenovať čo najviac, záleží podľa návštevnosti.
Vidíme sa zajtra, prajem šťastnú cestu na Liptov.

Reagovať na správu

portret

M a r o š atlasár, mykológ 12.9.2014 21:14

Napíšem aj dnes správu z prvého dňa výstavy.
Dnes sme mali okolo 250 návštevníkov. Z pôvodných plánovaných 2 prezentácií som mal dnes asi 8 x 20 minút, diskusie + som odbiehal Paľovi na výpomoc pri prezentovaní exponátov, neviem ako idem rozprávať zajtra, hlasovo som už trochu mimo. Paľo sa venoval predstavovaniu a prezentovaniu vystavených húb. Poobede nám prišiel na výpomoc Miňo, ktorý utekal z roboty za nami aby nám situáciu uľahčil a zmiernil nápor návštevníkov. Mali sme veľa detí z MŠ a ZŠ, boli sme prekvapení ich záujmom o huby a ich poznávanie, snažili sme sa ich zaujať farbami, tvarmi, vôňami, čo sa nám aj darilo. Ale najväčšiu radosť mali z lúštenia piktogramov ohľadom využitia húb. Dospelým návštevníkom sme ukázali aj iné huby, ako "dubáky", niektorým sa "otvorili oči". Na záver dňa počas plánovaných prezentácií nás všetkých Paľo uviedol v úvodnej prednáške, ako sme sa dostali k hubám, čomu a prečo sa venujeme. Potom sme prešli na 2 prednášky, ktoré si návštevníci vybrali sami, rozprávali sme sa o hríbovitých hubách a potom aj o jelenkovitých. Samozrejme, s premietaním fotografií aby sme nerozprávali len tak imaginárne o niečom, čo si ľudia často v lese ani nevšimnú.
Celkovo si myslím, že dnešný deň bol z pohľadu návštevníkov vydarený a poučný a aj my z toho máme dobrý pocit.
Zajtra nás čaká posledný deň výstavy, zajtra skoro ráno ideme ešte do nášho "mestského" lesa nazbierať nejaké huby. Musím objektívne povedať, že huby nám postupne odchádzajú, sú veľmi červivé a chradnú nám pred očami. Tí, čo boli dnes, videli huby vo výbornej kondícii, zajtra to už nemusí byť vždy o pekných sýtych farbách a hubách ako z obálok atlasov-také boli dnes. Napriek tomu sa pokúsime zabezpečiť huby na zajtra tak, aby žiadny návštevník neľutoval, že sa k nám prišiel pozrieť.
Celý deň som bol zamestnaný prezentovaním takže z nahubákov som stihol zaregistrovať návštevy Lindy, ktorej ďakujeme za prinesené huby, prišiel aj Vojto a zazrel som aj Ivana Godála. Ak tam bol aj niekto iný, mrzí ma, že sme sa nestretli a už teraz sa tešíme, ak sa niekto ukáže aj zajtra.

Reagovať na správu

portret

Husi moderátor, atlasár 12.9.2014 21:22

Bol by som veľmi povďačný za nejaké fotky.

Reagovať na správu

portret

M a r o š atlasár, mykológ 12.9.2014 21:38

To by som bol aj ja.
My sme nemali ani chvíľu času niečo fotiť, fotoaparáty sme nechali doma lebo sme nosili z domu veľa literatúry. Mám fotky na mobile, ale aká kvalita to je a či tam je niečo vidieť neviem. Ale mám pocit, že to tam dôkladne nafotili pracovníci múzea, budem sa k fotkám snažiť dostať aj pre vlastnú potrebu, takže časom možno niekto z nás nejakú fotku pridá, ak nám to autori odsúhlasia. Ale kedy to bude...

Reagovať na správu

portret

Husi moderátor, atlasár 12.9.2014 21:50

Však až by sa tam ešte objavil nejaký nahubák, tak ho "zaúkolujte". Viem si to predstaviť, že vy máte roboty dosť....

Reagovať na správu

portret

M a r o š atlasár, mykológ 13.9.2014 20:46

Nejaké fotky som dnes urobil, fotili to aj viacerí ľudia, od ktorých snáď fotky dostaneme, takže niečo časom pridáme. Zatiaľ som pridal aspoň foto jedného z vystavovaných exponátov.

Reagovať na správu

portret

fofoja moderátor, mykológ, atlasár 16.9.2014 11:55

Pekne ste to tam mali spravené chalani, som rád že som mohol osobne spoznať Paľa a Lindu a chcem sa poďakovať že aj napriek očividne veľkej vyťaženosti ste si na nás našli chvíľu čas

Reagovať na správu

portret

M a r o š atlasár, mykológ 16.9.2014 19:21

Ďakujeme. Predstavoval by som si, že sa viac všetci porozprávame, ale naozaj sa to nedalo. Možno nabudúce niekde v teréne...

Reagovať na správu

portret

M a r o š atlasár, mykológ 13.9.2014 21:05

Výstava húb je oficiálne ukončená. Paľo ešte musí zinventarizovať počet vystavovaných exponátov a ak bude mať čas urobí a zverejní zoznam vystavovaných druhov húb. Zatiaľ aspoň vieme, akú sme mali návštevnosť. Výstavu navštívilo 412 ľudí, z toho polovicu tvorili deti zo škôl. Mali sme malého návštevníka Peťka, ktorý výstavu počas dvoch dní navštívil 3 krát a bol našim rekordérom. Mali sme aj deti ,ktoré výstavu navštívili 2 krát a niekoľko návštevníkov z radov mládeže, ktorí prejavili o huby seriózny záujem. Dnes sme neočakávali vysokú návštevnosť, paradoxne sme mali na obed v miestnosti naraz nezávisle na sebe okolo 30 ľudí, tak sme operatívne urobili 3 prednášky lebo sme akosi vytušili, že večer už veľa ľudí nepríde, čo sa aj stalo. Ale s návštevnosťou sme spokojní aj keď vždy to môže byť lepšie zvlášť na hubársku oblasť akou je Liptov.
Najdiskutovanejšou témou výstavy bol nečakane "liptovský satan" alias hríb červený. Všetci ho chceli vidieť (mali sme len staré vytrhnuté plodnice-už tu končia s rastom) a takmer nikoho sme nedokázali presvedčiť, že na Liptove satan nerastie, skôr nás všetci presvedčili, že tu satan rastie a že my sa tomu vôbec nerozumieme, lebo oni ho poznajú celý život.
Ďakujeme Jankovi Šmihulovi, ktorý nám dnes doniesol plný kôš veľmi zaujímavých húb a potešili sme sa jeho záujmu a prítomnosti-bol na výstave 2 krát, Linde Majdanovej za jediné exponáty, ktoré boli nájdené mimo územia Liptova-doniesla veľmi zaujímavé druhy a všetkým návštevníkom, ktorí nám doniesli huby na určenie a ktoré sme aj mohli vystaviť.
Ďakujeme všetkým, ktorí si našli čas a prišli sa pozrieť na vystavované huby, na ponúknuté prezentácie a sme radi, ak si návštevníci odniesli pozitívne zážitky a nové informácie ohľadom húb, ak sa trochu zmenil a prípadne obohatil ich pohľad na našu prírodu, naše huby.
Samozrejme ďakujeme pracovníkom Liptovského múzea a samotnému múzeu za možnosť zorganizovať takúto výstavu, do budúcna sa nenápadne črtá možná spolupráca na nejakých projektoch, čomu by sme boli veľmi radi.
A ja osobne ďakujem za bezchybnú a profesionálnu spoluprácu Paľovi a Miňovi, je radosť pracovať s takými skvelými ľuďmi.

Reagovať na správu

portret

Husi moderátor, atlasár 14.9.2014 14:13

Musela to byť obdivuhodná akcia. Škoda, že som tam nemohol byť.

Reagovať na správu

portret

Aneri pokročilý 14.9.2014 16:33

Snádˇ bude i na budúci rok ( v sobotu a nedeľu) .

Reagovať na správu

portret

M a r o š atlasár, mykológ 14.9.2014 20:33

Ťažko povedať či bude aj o rok, je to časovo, fyzicky a aj psychicky dosť náročné a človek to robí len v rámci voľného času a zadarmo. A nemá veľký zmysel to robiť len cez víkend, piatok bol určený školám, čo sa aj vyplatilo. Určite by sme to robili v rovnaké dni, ako to bolo teraz, nie je dôvod meniť to, čo sa osvedčilo. Piatok a sobota boli vybrané z určitého dôvodu.

Reagovať na správu

portret

M a r o š atlasár, mykológ 14.9.2014 20:35

Ťažko je nám hodnotiť výstavu z pohľadu návštevníkov, k tomu by boli potrebné ich reakcie, tie však boli vysoko pozitívne - pokiaľ ja viem. Ale čo sa týka nás, usporiadateľov, sme spokojní s tým, ako sme to zvládli a myslím si, že sa nemáme za čo hanbiť.

Reagovať na správu

portret

Cmeliak pokročilý 15.9.2014 21:06

Rád by som sa spolu s manželkou poďakoval Marošovi a jeho kolegom za krásnu výstavu a skvelé prednášky o hubách, ktorých sme sa zúčastnili. Muselo byť za tým veľa práce, no výsledok stál naozaj za to. Určite nebanujeme cestu z Dubnice nad Váhom, oplatilo sa. Ešte raz ďakujeme.

Reagovať na správu

portret

M a r o š atlasár, mykológ 15.9.2014 21:09

Sme radi, že sme vás nesklamali a ďakujeme, že ste za nami merali takú ďalekú cestu.

Reagovať na správu

portret

° pokročilý, atlasár, mykológ 14.9.2014 14:21

Takže už mám aj konečnú štatistiku

Počet vystavovaných druhov (spolu aj s tými ktoré sme vedeli určiť len do rodu) bol 317.

Reprezentačná huba výstavy a regiónu Liptova: Catathelasma imperiale

Najvzácnejšie vystavené druhy: Amanita friabilis, Boletopsis grisea

Najdiskutovaniejšia a najkontroverznejšia huba výstavy: Boletus calopus vs. "Satan"

Najkrajšia (farebne) huba výstavy: Cortinarius hercynicus (od Janka Šmihulu )

Najpopulárnejšie huby výstavy ( hlavne pre deti ,s ktorými sme zážitkovou formou spoznávali aj "vône" húb ): Thelephora palmata,Phallus impudicus

Huba , ktorá nám najviac chýbala: Amanita phalloides

Zoznam:
Agaricus arvensis
Agaricus silvaticus
Albatrellus aff. citrinus
Albatrellus confluens
Albatrellus ovinus
Aleuria aurantia
Amanita ceciliae
Amanita friabilis
Amanita gemmata
Amanita muscaria
Amanita porphyria
Amanita rubescens
Amanita spissa
Amanita vaginata
Ampulloclitocybe clavipes
Armillaria ostoyae
Armillaria sp.
Auricularia auricula-judae
Auriscalpium vulgare
Bankera violascens
Biscogniauxia repanda
Boletopsis grisea
Boletopsis leucomelaena
Boletus badius
Boletus calopus
Boletus edulis
Boletus luridiformis
Boletus pinophilus
Boletus subappendiculatus
Boletus subtomentosus
Calocera cornea
Calocera viscosa
Cantharellus amethysteus
Cantharellus cibarius
Cantharellus ferruginascens
Cantharellus lutescens
Cantharellus tubaeformis
Catathelasma imperiale
Clavariadelphus ligula
Clavariadelphus truncatus
Clavulina cinerea
Clavulina rugosa
Clavulinopsis sp.
Clitocybe nebularis
Clitocybe odora
Coprinellus domesticus
Cortinarius collinitus
Cortinarius hercynicus
Cortinarius odorifer
Cortinarius sanguineus
Cortinarius sp.
Cortinarius sp.
Cortinarius sp.
Cortinarius sp.
Cortinarius sp.
Cortinarius sp.
Cortinarius sp.
Cortinarius sp.
Cortinarius sp.
Cortinarius sp.
Cortinarius sp.
Cortinarius sp.
Cortinarius traganus
Cortinarius trivialis
Craterellus cornucopioides
Cudonia circinans
Cystoderma amianthinum
Cystodermella cinnabarina
Dacrymyces stillatus
Daedaleopsis confragosa
Daldinia petriniae
Dichomitus campestris
Elaphocordyceps ophioglossoides
Elaphomyces granulatus
Entoloma sp.
Eutypella sorbi
Exobasidium vaccinii
Flammulina velutipes
Fomitopsis pinicola
Fuscoporia ferruginosa
Galerina sp.
Ganoderma applanatum
Geastrum fimbriatum
Geastrum pectinatum
Geastrum quadrifidum
Geastrum rufescens
Geastrum triplex
Gloeophyllum odoratum
Gloeophyllum sepiarium
Gomphidius glutinosus
Gomphidius roseus
Gomphus clavatus
Grifola frondosa
Guepinia helvelloides
Gymnopus confluens
Gymnopus perforans
Gymnopus peronatus
Gyromitra infula
Hapalopilus nidulans
Hebeloma sp.
Helvella elastica
Helvella sp.
Heyderia cucullata
Humaria hemisphaerica
Hydnellum caeruleum
Hydnellum concrescens
Hydnellum floriforme
Hydnellum geogenium
Hydnellum peckii
Hydnellum suaveolens
Hydnum repandum
Hydnum rufescens
Hygrocybe conica
Hygrophoropsis aurantiaca
Hygrophorus latitabundus
Hymenochaete tabacina
Hymenopellis radicata
Hymenoscyphus sp.
Hypholoma fasciculare
Hypocrea sp.
Hypomyces luteovirens
Chalciporus piperatus
Chlorophyllum rachodes
Chroogomphus helveticus
Chroogomphus rutilus
Inocybe sp.
Inonotus radiatus
Kuehneromyces mutabilis
Laccaria amethystina
Laccaria laccata
Lactarius badiosanguineus
Lactarius blennius
Lactarius deliciosus
Lactarius deterrimus
Lactarius glyciosmus
Lactarius helvus
Lactarius lignyotus
Lactarius lilacinus
Lactarius mitissimus
Lactarius necator
Lactarius obscuratus
Lactarius picinus
Lactarius porninsis
Lactarius pyrogalus
Lactarius repraesentaneus
Lactarius rufus
Lactarius salmonicolor
Lactarius scrobiculatus
Lactarius sp.
Lactarius sp.
Lactarius sp.
Lactarius sp.
Lactarius sp.
Lactarius sp.
Lactarius syringinus
Lactarius torminosus
Lactarius vellereus
Lactarius vietus
Lactarius volemus
Lachnellula occidentalis
Leccinum albostipitatum
Leccinum aurantiacum
Leccinum brunneogriseolum
Leccinum holopus
Leccinum piceinum
Leccinum scabrum
Leccinum versipelle
Lentinellus castoreus
Leotia lubrica
Lepiota magnispora
Lepiota sp.
Lepista nuda
Lepista panaeolus
Leucoagaricus nympharum
Lycoperdon excipuliforme
Lycoperdon nigrescens
Lycoperdon pyriforme
Lycoperdon sp.
Lycoperdon utriforme
Macrolepiota konradii
Meruliopsis corium
Mitrula paludosa
Mutinus caninus
Mycena epipterygia
Mycena pura
Mycena rosella
Mycena sp.
Mycena sp.
Myxomphalia maura
Naucoria scolecina
Nectria cinnabarina
Onygena equina
Osteina obducta
Otidea bufonia
Otidea sp.
Panellus mitis
Panellus stipticus
Paxillus involutus
Paxillus rubicundulus
Peziza sp.
Peziza sp.
Peziza sp.
Phaeocollybia christinae
Phaeocollybia lugubris
Phaeolus schweinitzii
Phallus impudicus
Phellinus conchatus
Phellinus hartigii
Phellinus igniarius
Phellinus pomaceus
Phellodon melaleucus
Phellodon niger
Phellodon tomentosus
Pholiota alnicola
Pholiota flammans
Pholiota squarrosa
Piptoporus betulinus
Pleurotus abieticola
Pleurotus dryinus
Plicaturopsis crispa
Pluteus sp.
Podophacidium xanthomelum
Podostroma alutaceum
Postia alni
Postia caesia
Postia sp.
Pseudohydnum gelatinosum
Pterula multifida
Puccinia poarum
Pycnoporus cinnabarinus
Ramaria abietina
Ramaria botrytis
Ramaria sp.
Ramaria sp.
Ramaria sp.
Ramaria sp.
Ramaria sp.
Ramaria sp.
Ramaria sp.
Ramaria sp.
Ramaria sp.
Ramaria sp.
Rhizopogon roseolus
Rhodocollybia butyracea
Rhodocollybia maculata
Rhodotus palmatus
Rhytisma acerinum
Royoporus badius
Russula aeruginea
Russula alnetorum
Russula cyanoxantha
Russula decolorans
Russula delica
Russula foetens
Russula mustelina
Russula nigricans
Russula ochroleuca
Russula queletii
Russula sardonia
Russula sp.
Russula sp.
Russula sp.
Russula sp.
Russula sp.
Russula sp.
Russula sp.
Sarcodon imbricatus
Sarcodon scabrosus
Sarcodon squamosus
Sarcodon versipellis
Scleroderma bovista
Scleroderma citrinum
Scleroderma verrucosum
Sclerogaster hysterangioides
Scutellinia sp.
Scutellinia sp.
Scutellinia sp.
Schizophyllum commune
Spinellus fusiger
Stereum rugosum
Stereum sp.
Stereum subtomentosum
Stropharia aeruginosa
Suillus bovinus
Suillus cavipes
Suillus collinitus
Suillus granulatus
Suillus grevillei
Suillus luteus
Suillus tridentinus
Suillus variegatus
Tapinella atrotomentosa
Thelephora palmata
Trametes hirsuta
Trametes hirsuta
Trametes sp.
Trametes suaveolens
Trametes versicolor
Tremella foliacea
Trichaptum fuscoviolaceum
Tricholoma album
Tricholoma batschii
Tricholoma imbricatum
Tricholoma pseudonictitans
Tricholoma saponaceum
Tricholoma scalpturatum
Tricholoma sp.
Tricholoma sp.
Tricholoma sp.
Tricholoma sulphureum
Tricholoma terreum
Tricholoma vaccinum
Tricholoma viridilutescens
Tricholomopsis rutilans
Vuilleminia pseudocystidiata
Xylaria hypoxylon
Xylaria longipes

Reagovať na správu

portret

M a r o š atlasár, mykológ 14.9.2014 20:39

Super! Počet druhov vysoko prekonal moje očakávania. Na to, že sme to všetko zbierali takmer výlučne traja a jeden a pol dňa je to výborné.
Ešte by som dopísal pre zaujímavosť huby, ktoré najmenej vydržali a rýchlo "odchádzali": Gomphidius glutinosus a všetky amanity, najmä Amanita muscaria. Oproti týmto druhom mal paradoxne dlhšiu životnosť hnojník.

Reagovať na správu

portret

ivetatom pokročilý 14.9.2014 23:21

Gratulujem k určite kvalitnej výstave, k návštevnosti a bohatej nádielke húb

Reagovať na správu

portret

M a r o š atlasár, mykológ 15.9.2014 20:33

Ďakujeme.

Reagovať na správu

portret

vlado(ZV) mykológ, moderátor, atlasár 14.9.2014 22:38

Chlapi, snímam pred vami klobúk...

Reagovať na správu

portret

M a r o š atlasár, mykológ 15.9.2014 20:34

Ďakujeme. Škoda, že si nemohol prísť, viackrát sme Ťa spomínali.

Reagovať na správu

portret

dedabobr pokročilý 15.9.2014 21:28

Na stránkách Múzea jsem našel fota z vadaření výstavy
http://www.liptovskemuzeum.sk/nase-huby- ...

Reagovať na správu

portret

M a r o š atlasár, mykológ 15.9.2014 21:33

Ani som o nich nevedel, ďakujem, že si nám sem dal tento link, bude tu zatiaľ k nahliadnutiu aspoň zopár fotografií z výstavy. Časom snáď niečo pridáme aj my.

Reagovať na správu

portret

dedabobr pokročilý 15.9.2014 21:44

Samozřejmě překlep..."vydařené"

Reagovať na správu