Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

masliak kravský

Suillus bovinus (Pers.) Roussel
klouzek kravský

Jedlá huba
Výskyt: VI. - XI.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 40-110 mm v priemere, už za mladi býva dosť plocho klenutý a na okraji podvinutý; neskôr je celkom plochý a v dospelosti v strede až vtlačený alebo často aj lievikovite prehĺbený, so zvlneným okrajom. Je plavo žltohnedý až hnedočervenkastý, miestami s ružovým nádychom. Na okraji býva bledší a trochu plstnatý (podobne ako za mladi celý klobúk), čoskoro sa však stáva slizkým a lesklým. Je holý, hladký alebo vráskavo nerovný od vyschýnajúceho slizu. Pokožka sa dá v útržkoch olúpať.

Plodná časť:

Rúrky sú až 10 mm dlhé, najprv bledo sivožltkasté, potom žltšie až hnedasté a napokon olivovohnedasté, k hlúbiku široko prirastené a niekedy aj trochu zbiehajúce; ťažko ich možno oddeliť od dužiny klobúka. Póry sú rovnako sfarbené ako rúrky, neskôr bývajú tmavšie olivovohnedasté. Ústia rúrok sú najprv labyrintovo zdurené, potom kučeravo radiálne lupeňovite predĺžené, hranaté, veľké.

Hlúbik:

Hlúbik je 20-100 mm vysoký a S-20 mm hrubý, často relatívne krátky, najprv trochu bruchatý, potom predĺžený, takmer valcovitý alebo iba mierne kyjakovitý. Je rovnako sfarbený ako klobúk alebo trochu bledší, žltohnedastý až hrdzavoplavý, na vrchole často žltkastý, dolu hnedastý až červenkastý, pozdĺžne jemne vláknitý a pokrytý veľmi jemnými plstnatými vločkami.

Dužina:

Dužina je bledožltá až bledohnedastá, v hlúbiku so slabým červenohnedým alebo ružovým odtieňom, trochu modrejúca, často sa však nemení. V starobe je mäkká, v hlúbiku trochu vláknitá a krehká, v klobúku dosť pružná, a preto je klobúk gumovite elastický. Chuť má príjemne kyslastú a vonia slabo po ovocí.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je bledohnedý so slabým olivovým odtieňom, po uschnutí je okrovohnedý.

Ľudové názvy:

kravský masliak, kožuch

Výskyt:

Masliak kravský rastie od júna do novembra, najčastejšie v borových lesoch v piesočnatých pôdach. Najrozšírenejší je v nížinách, kde ho nájdeme všade tam, kde sa vyskytuje borovica sosna. Vyskytuje sa v Európe, v severnej Ázii, v Japonsku i v južnej Afrike v borovicových kultúrach. V Severnej Amerike ho dosiaľ nenašli.

Je to jedlá huba, aj keď horšej kvality ako ostatné druhy masliakov. Je vhodná na nakladanie do octu v zmesi s inými hubami.

Synonymum:

Agaricus bovinus (L.) Lam., Encycl. Méth. Bot. 1(1): 52 (1783)
Boletus bovinus L., Sp. pl. 2: 1177 (1753)
Boletus bovinus Pers., Mycol. eur. (Erlanga) 2: 127 (1825)
Boletus bovinus var. viridocaerulescens A. Pearson, Trans. Br. mycol. Soc. 33(3-4): 314 (1951) [1950]
Ixocomus bovinus (L.) Quél., Fl. mycol. France (Paris): 413 (1888)
Mariaella bovina (L.) Šutara, Česká Mykol. 41(2): 76 (1987)

Autor popisu:

Hlavná úprava: Mgr. Roland Baranovič (05. 04. 2001)
Zmeny vykonali: Paľo ° (30. 09. 2012), Ing. Milan Zelenay (26. 07. 2006)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.

masliak kravský
masliak kravský
Suillus bovinus
Pavol Kešeľák
exsikát

Ext. zdroje

Fungorum.org
Položka je prelinkovaná na Index Fungorum


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia