Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

rýdzik jelšový

Lactarius obscuratus (Lasch) Fr.
ryzec olšový

Výskyt: V. - X.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk (priemer do 35mm), v mladosti plocho klenutý, neskôr sa vyrovnáva s vtlačeným stredom, často viditeľný malý oblý (bradavkovitý) stredový hrboľ, povrch hladký, niekedy hlavne v strede zvrásnený, za sucha matný, za vlhka môže byť lesklý a viskózny. Okraj nadol zahnutý až rovný, často v dospelosti viditeľne presvitajúco ryhovaný (ryhy môžu byť dlhé, až do polovice klobúka), niekedy býva trochu zvlnený. Farba variabilná v odtieňoch žlto hnedej, okrovo hnedej, oranžovo hnedej, niekedy aj so zeleným nádychom, v strede býva tmavšia.

Plodná časť:

Lupene riedke až stredne husté (u mladých plodníc), pomerne hrubé, vysoké do 2 (2,5) mm, najskôr belavé až krémové, neskôr oranžovo červenkasté, prestriedané lupienkami, pripojené až mierne zbiehavé, iba občas málo rozvidlené.

Hlúbik:

Hlúbik viac-menej valcovitý, tenký (10-35 x 3-5 mm), často zakrivený, v strede niekedy hrubší, väčšinou dlhší ako priemer klobúka, krehký, ale niekedy aj pružný, skoro sa stáva dutý, viac-menej hladký, približne rovnako sfarbený ako klobúk (najskôr svetlo okrový, časom tmavne, môže byť tmavo červenkasto okrový), na vrchu bledší a na báze tmavší.

Dužina:

Dužina krehká, málo mäsitá, krémová, krémovo okrová až hrdzavo hnedastá. Vôňa nevýrazná (jemne ovocná, hubová). Chuť dužiny mierna, môže byť neskôr horkastá. Mlieko skôr nehojné, tvorí ale kvapky (ale často je skoro vymiznuté), biele, belavo vodnaté (opalizujúce), nemenné na lupeňoch, pri izolovaní môže zasychať na žltkasto. Chuť mlieka mierna.

Výtrusný prach:

belavý

Mikroznaky:

Výtrusy (6,3) 7,1-8,1 (9,1) x (5,1) 5,7-6,3 (7,1) µm. Práve na základe veľkosti výtrusov sa dá spoľahlivo rozlišovať od podobného druhu, ktorým je Lactarius cyathuliformis. Lactarius cyathiliformis má výtrusy väčšie a širšie (šírka v priemere viac ako 7 µm), Lactarius obscuratus má výtrusy menšie (v priemere dľžka do 8 µm a šírka menej ako 6,5 µm). Ďalší podobný druh predstavuje Lactarius omphaliformis, ktorý má výtrusy s veľkosťou niekde v strede medzi týmito dvoma druhmi, no ten má aj iné rozlišovacie (makroskopické) znaky.

Výskyt:

Vyskytuje sa väčšinou v skupinách, často na vlhkých, humóznych, tmavých pôdach až do horského pásma, viaže sa na jelšu (Alnus sp.).

Podobné druhy:

Podobné druhy, ktoré sa vyskytujú v obdobných biotopoch (viažu sa na jelšu) Lactarius omphaliformis a Lactarius cyathuliformis, prípadne Lactarius clethrophilus (niektorí autori ho považujú za synonymum k Lactarius obscuratus). Na prvý pohľad (z dôvodu farebnej variability) ťažko rozlišovať tieto druhy, často je nutné mikroskopické potvrdenie (hlavne podľa veľkosti výtrusov). Každopádne Lactarius cyathuliformis býva bledšie starbený (nie tak živo), máva často výrazne tmavo (olivovo zeleno) sfarbený stred klobúka, vytvárajúci dojem oka, tvarovo býva klobúk často čiaškovitý (preliačený), okraj býva vždy výrazne ryhovaný, často zvlnený aj vrúbkovaný. Lactarius omphaliformis býva ešte menší ako Lactarius obscuratus (priemer klobúka do 10-20 mm), je výrazne ryhovaný (aj za polovicu smerom od okraja k stredu klobúka) a stred klobúka býva u dospelých plodníc šupinkatý, čo vidno aj pri zasychaní plodnice, tvarovo pripomína kalichovky (lakovky). Lactarius clethrophilus býva tmavší (tmavo hnedo červený), tak je sfarbený aj hlúbik, jeho mlieko je biele, nemenné, štipľavé, môže pripomínať malý Lactarius camphoratus.

Synonymum:

Agaricus obnubilus Lasch, Linnaea 3: 161 (1828)
Agaricus obscuratus Lasch, Linnaea 3: 430 (1828)

Lactarius cyathula f. japonicus Hongo, Mem. Fac. Educ. Shiga Univ., Nat. Sci. 21: 66 (1971)
Lactarius obnubilus (Lasch) Fr., Hymenomyc. eur. (Upsaliae): 438 (1874)
Lactarius obnubilus var. crenatus Massee, Brit. Fung.-Fl. (London) 3: 36 (1893)
Lactarius obnubilus (Lasch) Fr., Hymenomyc. eur. (Upsaliae): 438 (1874) var. obnubilus
Lactarius obscuratus f. japonicus (Hongo) Hongo, Nippon Kingakkai Nyusu 8: 10 (1989)
Lactarius obscuratus (Lasch) Fr., Epicr. syst. mycol. (Upsaliae): 346 (1838) [1836-1838] f. obscuratus
Lactarius obscuratus (Lasch) Fr., Epicr. syst. mycol. (Upsaliae): 346 (1838) [1836-1838] var. obscuratus
Lactarius obscuratus var. radiatus (J.E. Lange) Romagn., Bull. trimest. Soc. mycol. Fr. 90: 145 (1974)
Lactarius obscuratus var. subalpinus Basso, Fungi europ. (Alassio) 7: 623 (1999)
Lactarius radiatus J.E. Lange, Fl. Agaric. Danic. 5(Taxon. Consp.): V (1940)
Lactarius radiatus f. alnobetulae Bon, Bull. trimest. Féd. Mycol. Dauphiné-Savoie 38(150): 21 (1998)
Lactarius radiatus J.E. Lange, Fl. Agaric. Danic. 5: 5 (1940) f. radiatus
Lactifluus obnubilus (Lasch) Kuntze, Revis. gen. pl. (Leipzig) 2: 857 (1891)

Autor popisu:

Hlavná úprava: JUDr. Michal Jamrich (04. 08. 2014)
Zmeny vykonali: Paľo ° (02. 01. 2012), Mgr. Roland Baranovič (01. 02. 2002)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.


Ext. zdroje

Fungorum.org
Položka je prelinkovaná na Index Fungorum


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia