Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

rýdzik

Lactarius clethrophilus Romagn.
ryzec

Klobúk/Plodnica:

Ide o druh veľmi podobný k Lactarius obscuratus.

Klobúk s priemerom 13-16 (35) mm, plochý až preliačený (čiaškotvarý), presvitajúco ryhovaný okraj, sfarbenie tmavo hnedo červené, tmavo oražnovo hnedé, bez olivových tónov, pripomína Lactarius camphoratus.

Plodná časť:

Lupene pripojené až zbiehavé, veľmi riedke, krémové, okrové s oranžovým nádychom (hlavne u starých plodníc a vidieť aj pri exsikáte).

Hlúbik:

Hlúbik 16-30 x 2-4 mm, dosť tmavo sfarbený, na vrchu väčšinou červenkastý, nižšie oranžový (oranžovo hnedý) a na báze tmavo červený.

Dužina:

Mlieko biele, vodnato biele, štipľavé, nemenné. Vôňa nevýrazná.

Výskyt:

Na kyslých, zatienených miestach v močiaroch, často v machu, viaže sa na jelšu (Alnus sp.).

Podobné druhy:

Lactarius obscuratus (niektoré autority ich berú ako synonymá), prípadne Lactarius cyathuliformis a Lactarius omphaliformis. Odlišovať by sa mal od nich svojou výrazne tmavou farbou, štipľavým mliekom.

Poznámka / Zaujímavosti:

Druh považovaný za legitímny podľa Index Fungorum aj podľa Mycobank, ide o veľmi podobný druh k Lactarius obscuratus, ktorý má sám o sebe veľa uznaných variet. Aj M. T. Basso tento druh prakticky uznala, nakoľko ho nezaradila ako synonymum k Lactarius obscuratus, resp. ani k jednej z jeho variet. Mikroskopicky sa veľmi nelíši od Lactarius obscuratus var. obscuratus, jeho výtrusy majú jemne odlišnú ornamentiku a tvar. Makroskopicky však odlišnosti vykazuje. Niektorí autori (napr. Heilmann-Clausen (1998)) tento druh zaradili ako synonymum k Lactarius obscuratus v jeho širšom zmysle.

Autor popisu:

Hlavná úprava: JUDr. Michal Jamrich (13. 10. 2014)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.


Ext. zdroje

Fungorum.org
Položka je prelinkovaná na Index Fungorum


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia