Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

ohňovec obyčajný

Phellinus igniarius (L.) Quél.
ohňovec obecný

Nejedlá huba
Výskyt: I. - XII.

Klobúk/Plodnica:

Plodnice sú viacročné, na substrát bokom prirastené, najprv nepravidelne guľovité, neskôr kopytovité, zriedkavo aj konzolovité, ploché alebo aj rezupinátne.

Klobúk má 70-200 mm v priemere, v pôdoryse je polkruhovitý, na priereze nepravidelne trojuholníkovitý. Povrch má hrboľatý, zvyčajne s niekoľkými polkruhovými pásmi. Staršie pásy sú sivastofialové až fialovočernasté, rozpukané, mladšie pásy bývajú plavohnedé alebo škoricovohnedé, často belavo oinovatené. Okraj klobúka je veľmi hrubý, tupý a zaoblený.

Plodná časť:

Rúrky sú vrstevnaté, 3-5 mm dlhé v každej vrstve, hrdzavohnedé až tabakovohnedé. Póry sú jemné, 0,06-0,1 mm v priemere, okrúhle, hrdzavohnedé alebo tmavohnedé, za čerstva plavo alebo škoricovo oinovatené.

Dužina:

Dužina je tvrdá, drevnatá, trochu pruhovaná, tmavo hrdzavohnedá. Vôňa je nenápadná, chuť kyslasto horká. Kôra na klobúku takmer nijaká alebo iba málo výrazná.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je biely.

Ľudové názvy:

hubáň, hubaňa, vakalia, bakalia, trúd

Výskyt:

Ohňovec obyčajný rastie po celý rok na živých kmeňoch listnatých stromov, najmä na osikách, vŕbach a topoľoch. Vyskytuje sa niekedy aj na ovocných stromoch. Je rozšírený v celom miernom pásme severnej pologule. U nás je všade veľmi hojný.

Z hospodárskeho hľadiska je to jeden z najškodlivejších parazitov našich listnatých lesov. Zapríčiňuje intenzívnu hnilobu dreva živých stromov, najmä v dolnej polovici kmeňa. Drevo veľmi napadnuté ohňovcom obyčajným nemožno použiť ako úžitkové a ako palivo má taktiež zníženú hodnotu. Pre praktických hubárov nemá veľký význam, lebo je nejedlý.

Synonymum:

Polyporus igniarius (L.)ex Fr.

Autor popisu:

Hlavná úprava: Mgr. Roland Baranovič (02. 04. 2001)
Zmeny vykonali: Paľo ° (30. 12. 2011), Ing. Milan Zelenay (27. 03. 2006)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.

ohňovec obyčajný
ohňovec obyčajný
Phellinus igniarius
Pavol Kešeľák
exsikát

Ext. zdroje

HLASEK
Photo Gallery wildlife pictures


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia