Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Phellinus igniarius »

História popisu - Phellinus igniarius

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: Paľo °
Dátum: 30.12.2011 21:25

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1(L.ex Fr.) Quél. 1(L.) Quél.


Zmeny urobil: Ing. Milan Zelenay
Dátum: 27.03.2006 19:41

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1 1(L.ex Fr.) Quél.

Synonymum:

Old VersionNew Version
1 1Polyporus igniarius (L.)ex Fr.


Úvodné znenie

Zdroj: Aurel Dermek, Albert Pilát
Poznávajme huby
Publikoval: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 02.04.2001 00:00

Ohňovec obyčajný

Phellinus igniarius
Ohňovec obecný

Nejedlá huba
Výskyt: I. - XII.

Klobúk/Plodnica:

Plodnice sú viacročné, na substrát bokom prirastené, najprv nepravidelne guľovité, neskôr kopytovité, zriedkavo aj konzolovité, ploché alebo aj rezupinátne.


Klobúk má 70-200 mm v priemere, v pôdoryse je polkruhovitý, na priereze nepravidelne trojuholníkovitý. Povrch má hrboľatý, zvyčajne s niekoľkými polkruhovými pásmi. Staršie pásy sú sivastofialové až fialovočernasté, rozpukané, mladšie pásy bývajú plavohnedé alebo škoricovohnedé, často belavo oinovatené. Okraj klobúka je veľmi hrubý, tupý a zaoblený.

Plodná časť:

Rúrky sú vrstevnaté, 3-5 mm dlhé v každej vrstve, hrdzavohnedé až tabakovohnedé. Póry sú jemné, 0,06-0,1 mm v priemere, okrúhle, hrdzavohnedé alebo tmavohnedé, za čerstva plavo alebo škoricovo oinovatené.

Dužina:

Dužina je tvrdá, drevnatá, trochu pruhovaná, tmavo hrdzavohnedá. Vôňa je nenápadná, chuť kyslasto horká. Kôra na klobúku takmer nijaká alebo iba málo výrazná.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je biely.

Ľudové názvy:

hubáň, hubaňa, vakalia, bakalia, trúd

Výskyt:

Ohňovec obyčajný rastie po celý rok na živých kmeňoch listnatých stromov, najmä na osikách, vŕbach a topoľoch. Vyskytuje sa niekedy aj na ovocných stromoch. Je rozšírený v celom miernom pásme severnej pologule. U nás je všade veľmi hojný.


Z hospodárskeho hľadiska je to jeden z najškodlivejších parazitov našich listnatých lesov. Zapríčiňuje intenzívnu hnilobu dreva živých stromov, najmä v dolnej polovici kmeňa. Drevo veľmi napadnuté ohňovcom obyčajným nemožno použiť ako úžitkové a ako palivo má taktiež zníženú hodnotu. Pre praktických hubárov nemá veľký význam, lebo je nejedlý.