Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

meďovec korenistý

Chalciporus piperatus (Bull.) Bataille
hřib peprný

Nejedlá huba
Výskyt: VI. - XI.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 25-60 mm v priemere, najprv je polguľovitý až klenuto vankúšovitý, neskôr býva dosť plocho klenutý, za daždivého počasia slizký, za sucha hneď suchý a lesklý. Je žltohnedý alebo okrovohnedý, zvyčajne bledo oinovatený.

Plodná časť:

Rúrky sú 3-10 mm dlhé, spočiatku ich možno len veľmi ťažko oddeliť od dužiny klobúka, neskôr sa dajú oddeliť pomerne ľahko. Sfarbené bývajú na červeno, škoricovohnedo a napokon na hrdzavohnedo. Póry sú rovnako sfarbené ako rúrky, alebo bývajú trochu červenšie. V dospelosti majú 0,51 mm v priemere.

Hlúbik:

Hlúbik je 30-60 mm dlhý a 4-10 mm hrubý, plný, valcovitý, dolu často zahnutý a stenčený, dosi tuhý, sfarbený podobne ako klobúk, žltohnedý, v dolnej časti žltý od vystupujúceho mycélia.

Dužina:

Dužina je v klobúku biela až špinavokrémová alebo hnedastá, v hlúbiku žltá, na vzduchu sa nemení. Má chuť ako čierne korenie a je takmer bez vône.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je škoricovohnedý až mäsovohnedý.

Výskyt:

Meďovec korenistý rastie od júla do novembra v ihličnatých aj v listnatých lesoch. Plodnice sa objavujú jednotlivo a zriedkavejšie aj po dvoch až troch v trsoch, ale zvyčajne vždy niekoľko plodníc v húfe. Je rozšírený v celom miernom pásme severnej pologule.

Význam:

Ako jedlá huba nemá veľký význam, lebo plodnice sú malé a sú štipľavé. Daktorí hubári používajú túto hubu ako korenistú prísadu do jedál. Varením sa totiž príliš ostrá chuť stráca.

Synonymum:

Boletus piperatus Bull. ex Fr.; Ixocomus piperatus (Bull. ex Fr.) Quél.; Suillus piperatus (Bull. ex Fr.) O. Kuntze

Autor popisu:

Hlavná úprava: Mgr. Roland Baranovič (26. 09. 2001)
Zmeny vykonali: Paľo ° (03. 01. 2012), Ing. Milan Zelenay (26. 07. 2006)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.


Ext. zdroje

Pilze Pilze Pilze
Pilze, Pilze, Pilze


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia