Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Chalciporus piperatus »

História popisu - Chalciporus piperatus

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: Paľo °
Dátum: 03.01.2012 22:44

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1(Bull. ex Fr.) Bataille 1(Bull.) Bataille


Zmeny urobil: Ing. Milan Zelenay
Dátum: 26.07.2006 11:10

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1 1(Bull. ex Fr.) Bataille

Synonymum:

Old VersionNew Version
1 1Boletus piperatus Bull. ex Fr.; Ixocomus piperatus (Bull. ex Fr.) Quél.; Suillus piperatus (Bull. ex Fr.) O. Kuntze


Úvodné znenie

Zdroj: Aurel Dermek, Albert Pilát
Poznávajme huby
Publikoval: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 26.09.2001 00:00

Meďovec korenistý

Chalciporus piperatus
Hřib peprný

Nejedlá huba
Výskyt: VI. - XI.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 25-60 mm v priemere, najprv je polguľovitý až klenuto vankúšovitý, neskôr býva dosť plocho klenutý, za daždivého počasia slizký, za sucha hneď suchý a lesklý. Je žltohnedý alebo okrovohnedý, zvyčajne bledo oinovatený.

Plodná časť:

Rúrky sú 3-10 mm dlhé, spočiatku ich možno len veľmi ťažko oddeliť od dužiny klobúka, neskôr sa dajú oddeliť pomerne ľahko. Sfarbené bývajú na červeno, škoricovohnedo a napokon na hrdzavohnedo. Póry sú rovnako sfarbené ako rúrky, alebo bývajú trochu červenšie. V dospelosti majú 0,51 mm v priemere.

Hlúbik:

Hlúbik je 30-60 mm dlhý a 4-10 mm hrubý, plný, valcovitý, dolu často zahnutý a stenčený, dosi tuhý, sfarbený podobne ako klobúk, žltohnedý, v dolnej časti žltý od vystupujúceho mycélia.

Dužina:

Dužina je v klobúku biela až špinavokrémová alebo hnedastá, v hlúbiku žltá, na vzduchu sa nemení. Má chuť ako čierne korenie a je takmer bez vône.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je škoricovohnedý až mäsovohnedý.

Výskyt:

Meďovec korenistý rastie od júla do novembra v ihličnatých aj v listnatých lesoch. Plodnice sa objavujú jednotlivo a zriedkavejšie aj po dvoch až troch v trsoch, ale zvyčajne vždy niekoľko plodníc v húfe. Je rozšírený v celom miernom pásme severnej pologule.

Význam:

Ako jedlá huba nemá veľký význam, lebo plodnice sú malé a sú štipľavé. Daktorí hubári používajú túto hubu ako korenistú prísadu do jedál. Varením sa totiž príliš ostrá chuť stráca.