Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

rýdzik smrekovcový

Lactarius porninsis Rolland
ryzec modřínový

Nejedlá huba
Výskyt: VII. - XI.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk s priemerom 30-100 (130) mm, za mlada klenutý (niekdy skoro polguľovitý) s podvinutým okrajom, neskôr plocho klenutý až plochý s vtlačeným stredom a mierne nadol zahnutým okrajom. Povrch rovný, niekedy zvlnený, hladký, občas hrboľkatý (zrnitý) až zvrásnený v strede klobúka. Zónovanie (kruhovanie) je zväčša výrazné, viditeľné na okraji klobúka, niekedy sa na klobúku môžu nachádzať aj malé škvrny. Za sucha je pokožka klobúka akoby zamatová, niektoré oblasti môžu mať matný vzhľad, za vlhka klzká a lesklá. Farba klobúka výrazná, žltkasto oranžová, oranžovo červenkastá, okrovo oranžová, hnedo oranžová až škoricová, v strede tmavšia, okraj je svetlejší (bledší). Výnimočne sú plodnice aj bez zónovania a jednotne sfarbené.

Plodná časť:

Lupene pripojené až mierne zbiehavé, pomerne husté, úzke, vysoké 3-5 mm, pružné, pri hlúbiku niekedy rozvidlené, prestriedané lupienkami, farba krémovo oranžová, oranžovo okrová, ružovkasto žlto hnedá, po poškodení sa časom farbia na sivo hnedo.

Hlúbik:

Hlúbik valcovitý, až mierne súdkovitý (hore aj dole zúžený), niekedy jemne stlačený, často zakrivený, povrch väčšinou hladký, niekedy zvlnený a jemne zvrásnený, na vrchu oinovatený, za mlada plný, neskôr až dutý, pomerne pružný. Farba krémová, krémovo oranžová až ružovkasto žlto hnedá.

Dužina:

Dužina stredne tuhá, mäkšia v oblasti stredu hlúbika a v klobúku, v klobúku belavá, v hlúbiku až bledo žlto hnedá. Vôňa príjemná, často dosť výrazná (časom môže byť až príliš silná a tým pádom nepríjemná), ovocná (ako kôra mandarínky), chuť dužiny mierna s príchuťou samotnej vône plodnice, neskôr sa mení na horkú a nepríjemnú. Mlieko biele, nemenné (aj po izolovaní), skôr nehojné, mierne až horké (nie výrazne štipľavé).

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je smotanovokrémový.

Výskyt:

Lactarius porninsis rastie väčšinou v skupinách, na skôr vápenatých pôdach až do horských oblastí, viaže sa výlučne na smrekovec (Larix sp.).

Podobné druhy:

Lactarius porninsis je charakteristický svojou výraznou, zväčša žlto oranžovou farbou, bielym mliekom, na začiatku miernou chuťou dužiny, výraznou vôňou a svojou viazanosťou na smrekovec (Larix sp.).
Zámená je možná za Lactarius zonarioides, ktorý sa vyskytuje v ihličnatých lesoch v horských oblastiach (viaže sa na smrek (Picea sp.) a jedľu (Abies alba)), no okrem iných odlišností, jeho chuť je však štipľavá a má bledšie lupene.
Z podsekcie Zonarii, kde patrí aj Lactarius porninsis, spomeniem Lactarius zonarius, ktorý sa však viaže na listnaté stromy (hlavne na dub (Quercus sp.), ale aj gaštan (Castanea sp.), hrab (Carpinus sp.) a buk (Fagus sp.)). Chuť jeho dužiny je štipľavá, mlieko mierne, neskôr štipľavé.
Pokiaľ ide o miesto nálezu, kde sa nachádzajú aj iné ihličnaté dreviny, je možné zameniť ho aj za niektoré druhy rýdzikov z podsekcie Deliciosini (najmä Lactarius deliciosus, Lactarius deterrimus, ...) Jednoduchým rozlišovacím znakom je však ich oranžová (oranžovo červenkastá) farba mlieka.

Poznámka / Zaujímavosti:

Zdroje informácií:
Fungi of Northern Europe, vol. 2, The genus Lactarius (J. Heilmann-Clausen, A. Verbeken, J. Vesterholt)
Fungi Europaei, vol. 7, Lactarius (M. T. Basso)
Fungi of Switzerland, vol. 6, Russulaceae (F. Kränzlin)
osobné poznatky

Synonymum:

Lactifluus porninae (Rolland) Kuntze, Revis. gen. pl. (Leipzig) 3(2): 489 (1898)

Autor popisu:

Hlavná úprava: JUDr. Michal Jamrich (05. 12. 2013)
Zmeny vykonali: Paľo ° (02. 01. 2012), Mgr. Roland Baranovič (10. 08. 2001)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.


Ext. zdroje

Fungi in Italia
Lactarius porninsis
Russulales News
Lactarius porninsis


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia