Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

čechračka podvinutá

Paxillus involutus (Batsch) Fr.
čechratka podvinutá

Jedovatá huba
Výskyt: VI. - XI.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 40-120 mm v priemere, za mladi je mierne klenutý s veľmi nápadne podvinutým okrajom, v dospelosti býva plocho rozprestretý, v strede často vtlačený, s okrajom stále podvinutým. Povrch má okrovohnedý, hrdzavohnedastý alebo olivovohnedý, po poranení zostávajú na ňom tmavohnedé škvrny. Najprv býva jemne plstnatý (najmä pri okraji), potom holý, za vlhkého počasia veľmi slizký, inak suchý a lesklý.

Plodná časť:

Lupene sú 4-6 mm široké, tenké a husté, na hlúbik zbiehavé, za mladi trochu zvlnené. Spočiatku sú belavookrové, potom olivovookrové a napokon hrdzavohnedé, často s oranžovým odtieňom; po otlačení zostávajú na nich tmavšie hrdzavohnedé škvrny. V dospelosti bývajú pri hlúbiku sieťkovite pospájané.

Hlúbik:

Hlúbik je 30-60 mm dlhý a 10-20 mm hrubý, valcovitý, plný, tuhý, hladký a holý, žltookrový alebo okrovohnedastý; po otlačení zvyčajne hnedne.

Dužina:

Dužina je mäkká a šťavnatá, najprv žltkastobelavá, potom hnedastá, varením černie. Chuť má kyslastú a vôňu príjemnú, hubovú, pomerne slabú.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je okrovohnedý.

Výskyt:

Čechračka podvinutá rastie od júna do novembra v ihličnatých aj listnatých lesoch, zvyčajne vo veľkom množstve. Často sa vyskytuje i mimo lesa v parkoch, v záhradách alebo v tráve medzi nízkymi kríkmi ďaleko od lesa. Je rozšírená v celom miernom pásme severnej pologule.

Donedávna sa pokladala za jedlú hubu podradnej kvality. Skúsenosi z ostatných rokov však ukázali, že časté požívanie čechračky podvinutej zapríčinilo ťažké ochorenia, ba i smrť. Preto ju na jedenie neodporúčame.

Autor popisu:

Hlavná úprava: Mgr. Roland Baranovič (18. 06. 2004)
Zmeny vykonali: Paľo ° (31. 12. 2011), Ing. Milan Zelenay (21. 07. 2006)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.


Ext. zdroje

Cybernat
Patrimoine naturel du Payx de Caux et de l
Pilze Pilze Pilze
Pilze, Pilze, Pilze


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia