Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

kozák biely

Leccinum holopus (Rostk.) Watling
kozák bílý

Výborná jedlá huba
Výskyt: VII. - X.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 25-70 mm v priemere, najprv je polguľovite klenutý, neskôr vankúšovite rozprestretý; málokedy býva plochý. Farby bielej alebo belavej, v dospelosti často so sivozelenkastým či medenkovozeleným odtieňom. Zriedkavo býva aj s okrovými odtieňmi; po otlačení pokožka žltne. Je hladký alebo vráskavo jamkatý, za sucha jemne plstnatý, za vlhka slizký; pokožka sa dá čiastočne olúpať.

Plodná časť:

Rúrky sú 5-12 mm dlhé, pri hlúbiku hlboko vykrojené, najprv biele, potom so slabým sivozelenkastým odtieňom. Póry sú drobné (asi 0,6 mm
v priemere), okrúhlo hranaté, rovnako sfarbené ako rúrky.

Hlúbik:

Hlúbik je 45-100 mm dlhý a 8-15 mm hrubý, valcovitý, hore stenčený. Farby bielej s bielymi šupinkami, ktoré sú v hornej časti drobné a dolu väčšie, viac odstávajúce a drsnejšie. Šupinky sú v dospelosti často bledohnedasté alebo slabo zelenkasté, najmä v dolnej časti. Na báze po otlačení pomaly zelenie.

Dužina:

Dužina je biela, často slabozelenkavá, v báze hlúbika modrozelenkastá, dakedy sa v celej plodnici sfarbuje do špinavoružovkastého odtieňa. V klobúku býva v dospelosti mäkká, v hlúbiku oveľa tuhšia a vláknitejšia, najmä v bazálnej časti.
Chuť má nevýraznú alebo slabo kyslastú, vôňu takmer nijakú.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je bledohnedý.

Výskyt:

Kozák biely rastie od júla do konca októbra v rašeliniskách alebo vo veľmi vlhkých lesoch pod brezou plstnatou alebo pod brezou trpasličou, bradavičnatou, zriedkavo aj pod inými druhmi briez. Je veľmi zriedkavý a rozšírený v celom miernom pásme severnej pologule.

Je to jedlý druh. Keďže je veľmi zriedkavý, nemá pre pr2ktických hubárov veľký význam.

Autor popisu:

Hlavná úprava: Mgr. Roland Baranovič (18. 04. 2001)
Zmeny vykonali: Paľo ° (01. 01. 2012), Michal Graca (26. 07. 2009)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.


Ext. zdroje

Aktuálne nie sú známe žiadne externé zdroje.


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia