Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Leccinum holopus »

História popisu - Leccinum holopus

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: Paľo °
Dátum: 04.06.2021 00:29

Kvalita:

Old VersionNew Version
11 15

Cena:

Old VersionNew Version
1 1100

Prelinkovanie na autoritu:

Old VersionNew Version
1 10


Zmeny urobil: Paľo °
Dátum: 01.01.2012 21:43

Latinský názov:

Old VersionNew Version
1Leccinum holopus (Rostk.) Watling 1Leccinum holopus

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1 1(Rostk.) Watling


Zmeny urobil: Michal Graca
Dátum: 26.07.2009 21:45

Latinský názov:

Old VersionNew Version
1Leccinum niveum 1Leccinum holopus (Rostk.) Watling

Klobúk:

Old VersionNew Version
1Klobúk má 25-70 mm v priemere, najprv je polguľovite klenutý, neskôr vankúšovite rozprestretý; málokedy býva plochý. Farby bielej alebo belavej, v dospelosti často so sivozelenkastým či medenkovozeleným odtieňom, bez hnedého alebo ružového farbiva. Zriedkavo býva aj s okrovými odtieňmi; po otlačení pokožka žltne. Je hladký alebo vráskavo jamkatý, za sucha jemne plstnatý, za vlhka slizký; pokožka sa dá čiastočne olúpať. 1Klobúk má 25-70 mm v priemere, najprv je polguľovite klenutý, neskôr vankúšovite rozprestretý; málokedy býva plochý. Farby bielej alebo belavej, v dospelosti často so sivozelenkastým či medenkovozeleným odtieňom. Zriedkavo býva aj s okrovými odtieňmi; po otlačení pokožka žltne. Je hladký alebo vráskavo jamkatý, za sucha jemne plstnatý, za vlhka slizký; pokožka sa dá čiastočne olúpať.

Výskyt:

Old VersionNew Version
1Kozák biely rastie od júla do konca októbra v rašeliniskách alebo vo veľmi vlhkých lesoch pod brezou plstnatou alebo pod brezou trpasličou, zriedkavo aj pod inými druhmi briez. Je veľmi zriedkavý a rozšírený v celom miernom pásme severnej pologule. <p> Je to jedlý druh. Keďže je veľmi zriedkavý, nemá pre pr2ktických hubárov veľký význam.  1Kozák biely rastie od júla do konca októbra v rašeliniskách alebo vo veľmi vlhkých lesoch pod brezou plstnatou alebo pod brezou trpasličou, bradavičnatou, zriedkavo aj pod inými druhmi briez. Je veľmi zriedkavý a rozšírený v celom miernom pásme severnej pologule. <p> Je to jedlý druh. Keďže je veľmi zriedkavý, nemá pre pr2ktických hubárov veľký význam.


Úvodné znenie

Zdroj: Aurel Dermek, Albert Pilát
Poznávajme huby
Publikoval: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 18.04.2001 00:00

Kozák biely

Leccinum niveum
Kozák bílý

Výborná jedlá huba
Výskyt: VII. - X.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 25-70 mm v priemere, najprv je polguľovite klenutý, neskôr vankúšovite rozprestretý; málokedy býva plochý. Farby bielej alebo belavej, v dospelosti často so sivozelenkastým či medenkovozeleným odtieňom, bez hnedého alebo ružového farbiva. Zriedkavo býva aj s okrovými odtieňmi; po otlačení pokožka žltne. Je hladký alebo vráskavo jamkatý, za sucha jemne plstnatý, za vlhka slizký; pokožka sa dá čiastočne olúpať.

Plodná časť:

Rúrky sú 5-12 mm dlhé, pri hlúbiku hlboko vykrojené, najprv biele, potom so slabým sivozelenkastým odtieňom. Póry sú drobné (asi 0,6 mm
v priemere), okrúhlo hranaté, rovnako sfarbené ako rúrky.

Hlúbik:

Hlúbik je 45-100 mm dlhý a 8-15 mm hrubý, valcovitý, hore stenčený. Farby bielej s bielymi šupinkami, ktoré sú v hornej časti drobné a dolu väčšie, viac odstávajúce a drsnejšie. Šupinky sú v dospelosti často bledohnedasté alebo slabo zelenkasté, najmä v dolnej časti. Na báze po otlačení pomaly zelenie.

Dužina:

Dužina je biela, často slabozelenkavá, v báze hlúbika modrozelenkastá, dakedy sa v celej plodnici sfarbuje do špinavoružovkastého odtieňa. V klobúku býva v dospelosti mäkká, v hlúbiku oveľa tuhšia a vláknitejšia, najmä v bazálnej časti.
Chuť má nevýraznú alebo slabo kyslastú, vôňu takmer nijakú.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je bledohnedý.

Výskyt:

Kozák biely rastie od júla do konca októbra v rašeliniskách alebo vo veľmi vlhkých lesoch pod brezou plstnatou alebo pod brezou trpasličou, zriedkavo aj pod inými druhmi briez. Je veľmi zriedkavý a rozšírený v celom miernom pásme severnej pologule.


Je to jedlý druh. Keďže je veľmi zriedkavý, nemá pre pr2ktických hubárov veľký význam.