Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

jelenkovka oranžová

Hydnellum floriforme (Schaeff.) Banker
lošákovec oranžový

Vzácna huba
Výskyt: VII. - X.

Klobúk/Plodnica:

Klobúky mladých plodníc sú približne rovnako hrubé ako hlúbik, zaoblené, hrboľaté s bielou farbou. Postupne sa začnú rozširovať a sfarbovať do béžovej farby. Pri ďalšom zväčšovaní klobúka môže byť hrboľatý, alebo sa na ňom nachádzajú výrastky. Farba je už viditeľne viac oranžová, v strede až hnedastá a to najmä u starších plodníc. Dospelé jelenkovky majú klobúk v priemere široký okolo 50 až 60 mm a jeho okraj je zaoblený.

Plodná časť:

Na spodnej strane klobúka sa nachádzajú ostne, ktoré sú najskôr belavé, pričom u dospelých plodníc prevláda hnedá farba.

Hlúbik:

Hlúbik je už v mladosti bledooranžovej farby, postupne tmavooranžový až hnedastý a valcovitý. Môže byť hladký, ale aj hrboľatý, smerom k báze je rozšírený. Kombinácia oranžového hlúbika a bieleho klobúka vytvára pekný kontrast.

Dužina:

Pokiaľ chceme jelenkovku oranžovú detailnejšie preskúmať, zistíme, že na reze je farba dužiny v klobúku bledooranžová až bledohnedá, občas s tmavšími miestami, smerom k báze hlúbika až tmavooranžová.

Makrochemické reakcie:

Reakciou na roztok KOH sa dužina sfarbí do olivovej farby.

Výskyt:

Ihličnaté lesy ponúkajú množstvo zaujímavých a vzácnych húb. Taktiež v nich môžeme nájsť aj viacero druhov húb z čeľade Bankeraceae. Sem patrí aj krásna, ale pomerne vzácna jelenkovka oranžová, ktorá preferuje vyššie položené smrekové lesy, ale dá sa nájsť aj v lesoch s nižšou nadmorskou výškou. Túto jelenkovku môžeme nájsť približne od júla do októbra.

Podobné druhy:

Hydnellum floriforme môžeme zameniť za Hydnellum aurantiacum, ktorá má však na rozdiel od Hydnellum floriforme tmavooranžovú dužinu, ktorá je podobnej farby ako povrch plodnice.

Poznámka / Zaujímavosti:

Tento druh není dle MYCOBANK platný, ale synonymem Hydnellum compactum (Pers.) P. Karst. 1879. Zde na stránky je zařazen, z důvodu mnoha makroskopických rozdílů sledovaných v terénu a zejména na základě uznávání tohoto druhu v knize: JEŽATÉ HOUBY Daniel Dvořák, Petr Hrouda 2005.

Identifikovateľnosť::

Huba je identifikovateľná podľa makroskopických znakov (nie je nutné mikroskopovanie).

Synonymum:

Calodon floriformis (Schaeff.) Quél., Enchir. fung. (Paris): 190 (1886)
Hydnum floriforme Schaeff., Fung. bavar. palat. nasc. (Ratisbonae) 4: 97 (1774)

Autor popisu:

Hlavná úprava: Ing. Juraj Kianička (16. 07. 2013)
Zmeny vykonali: Oldřich Roučka (04. 11. 2014), (14. 12. 2011), Pavel Brůžek (20. 09. 2011)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.

jelenkovka oranžová
jelenkovka oranžová
Hydnellum floriforme
Stanislav Glejdura
mikroskop., exsikát

Ext. zdroje

Fungorum.org
Položka je prelinkovaná na Index Fungorum


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia