Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

masliak kopcový

Suillus collinitus (Fr.) Kuntze
klouzek žíhaný

Jedlá huba
Výskyt: IX. - XI.

Klobúk/Plodnica:

Ako to býva zvykom pri hríbovitých hubách, klobúk masliaka kopcového je taktiež najskôr polguľovitý, postupne klenutý až plocho rozprestretý, so žltooranžovou, žltohnedou, oranžovohnedou, alebo hnedastou farbou. U niektorých plodníc môžeme na klobúku spozorovať ružovkastý nádych. Za suchého počasia je matný, s ťažšie sa zlúpajúcou pokožkou, no za dažďa výrazne lesklý a lepkavý, pričom by nemal byť problém pokožku zlúpať z celého povrchu klobúka. Klobúk v priemere nedosahuje veľkých rozmerov, maximálne iba okolo 100 mm. Pre tento druh masliaka je typický tmavo žíhaný klobúk v podobe šupiniek, ktoré sú vrastené do pokožky.

Plodná časť:

Zo spodnej strany klobúka sa nachádzajú malé a husté póry, ktoré sú spolu s rúrkami či už svetložltej, alebo sýtožltej farby a to najmä u mladých plodníc.

Hlúbik:

Hlúbik je skôr tenší, dosahujúci šírku okolo 20 mm, valcovitý a pevný. Pod klobúkom je výraznejšie sýtožltý, smerom dole sa sýtosť žltej farby vytráca a mení sa na bledožltú. V báze je malá časť hlúbika ružová a tiež často aj zahnutá. Pre masliak kopcový sú typické výrazne červeno sfarbené a drobné zrniečka, ktoré sa nachádzajú po celom hlúbiku.

Dužina:

Pre lepšie spoznanie tohto druhu je dobré spraviť aj rez. Dužina je po rozrezaní slabožltá, v bázalnej časti až ružovkastá, podobne ako aj na povrchu hlúbika. Farba sa nemení a ostáva stále rovnaká. Chuť aj vôňa dužiny je nevýrazná.

Výskyt:

Tento menej známy masliak môžeme nájsť jednotlivo, ale väčšinou skupinovo v jesennom období, približne od septembra do novembra a to najmä po dažďoch. Darí sa mu na zásaditých pôdach hlavne pod borovicami, ale tiež aj krajom lesných ciest, alebo v parkoch. Malé klobúčiky sa môžu ukrývať v tráve alebo v machu.

Podobné druhy:

Zámena je možná napríklad s masliakom zrnitým, ktorému však chýbajú červené zrniečka a na pokožke klobúka nie sú vrastené šupinky.

Synonymum:

Boletus collinitus Fr., Epicr. syst. mycol. (Upsaliae): 410 (1838) [1836-1838]
Suillus collinitus (Fr.) Kuntze, Revis. gen. pl. (Leipzig) 3(2): 536 (1898) var. collinitus
Suillus collinitus var. velatipes Contu, Lavorato & Simonini, in Simonini, Fungi Non Delineati, Raro vel Haud Perspecte et Explorate Descripti aut Definite Picti 6: 26 (1998)
Suillus fluryi Huijsman, Schweiz. Z. Pilzk. 47(3): 70 (1969)
Suillus fluryi var. aureus Huijsman, (1969)
Suillus fluryi Huijsman, Schweiz. Z. Pilzk. 47(3): 70 (1969) var. fluryi
Viscipellis collinita (Fr.) Quél., Enchir. fung. (Paris): 156 (1886)

Autor popisu:

Hlavná úprava: Ing. Juraj Kianička (16. 09. 2013)
Zmeny vykonali: Paľo ° (23. 12. 2011), Mgr. Roland Baranovič (25. 08. 2004)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.

masliak kopcový
masliak kopcový
Suillus collinitus
Mgr Michal Mikšík (Hřibolog)
masliak kopcový
masliak kopcový
Suillus collinitus
Mgr Michal Mikšík (Hřibolog)

Ext. zdroje

Fungorum.org
Položka je prelinkovaná na Index Fungorum


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia