Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

rýdzik odporný

Lactarius necator (Bull.) Pers.
ryzec šeredný

Jedovatá huba
Výskyt: VIII. - XI.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk s priemerom 40-100 (140) mm, v mladosti klenutý s vtlačeným stredom, neskôr až lievikovitý, povrch jemne hrboľkatý, zvrásnený, jemne zamatový, alebo pokrytý čiernymi pritlačenými vláknitými šupinkami (zvýrazňujú sa smerom k okraju), v strede v mladosti lysý a trochu lepkavý (slizký), ale inak suchý, väčšinou viacmenej lesklý, v mladosti olivovo žltý až olivovo zelený, neskôr sa zvýrazňuje okrem tmavšie olivovo zelenej aj hnedo čierna farba. Okraj klobúka dlho podvinutý, neskôr nadol zahnutý a nakoniec sa vyrovnáva, celkovo je svetlejší (žlto zelený) ako ostatná časť klobúka. Pokožka klobúka reaguje s KOH na tmavo červenkasto fialovo.

Plodná časť:

Lupene široko pripojené až mierne zbiehavé, prestriedané lupienkami, niektoré rozvidlené, husté, vysoké 3-5 mm, v mladosti belavé, belavo žltkasté, potom krémovo sivasté, krémové s čierno hnedými škvrnami, neskôr postupne celé hnednú (hnedo fialovejú).

Hlúbik:

Hlúbik valcovitý, alebo mierne nadol zúžený, neskôr môže byť v strede najhrubší, 35-70 x 10-25 mm, najskôr plný, potom niekedy s dutinou, farba v mladosti olivovo zelená a viacmenej hnedo škvrnitá, časom tmavne smerom od bázy až na hnedo čiernu, za vlhka je klzký, potom skôr suchý, inak vzhľadovo lesklý v oblastiach, ktoré nie sú plstnaté. Niekedy býva akoby zvrásnený.

Dužina:

Dužina pomerne pevná, biela, belavo zelenkastá v periférnych oblastiach (po obvode), na reze sa postupne mení (tmavne) na červenkasto hnedú, vôňa nevýrazná, jemne korenistá, chuť štipľavá. Mlieko hojné, biele, izolované nemenné, na lupeňoch zasychá v kvapkách na krémovo (krémovo zelenkasto), chuť mlieka dosť štipľavá.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je bledokrémový.

Makrochemické reakcie:

Reakcia na KOH na pokožke klobúka čerstvej plodnice tmavo červenkasto fialová, na lupeňoch a dužine fialová.

Výskyt:

Lactarius necator (Bull.: Fr.) Karst. (inak syn. Lactarius turpis (Weinm.) Fr., Lactarius plumbeus (Bull.: Fr.) Gray) rastie zvyčajne v skupinách v ihličnatých alebo zmiešaných lesoch, viaže sa na smrek (Picea sp.), borovicu (Pinus sp.), brezu (Betula sp.), pravdepodobne aj smrekovec opadavý (Larix decidua), na vlhkých miestach, niekedy aj na veľmi rozloženom dreve ihličnatých stromov, až do horských oblastí.
Je to nejedlá huba s nevzhľadným zovňajškom. V minulosti ju považovali za jedovatú. Vo východnej Európe ju po určitej úprave jedia bez akýchkoľvek následkov. Neodporúčame ju zbierať na jedenie.

Význam:

Jedovatý.

Podobné druhy:

Lactarius necator je charakteristický farbou plodníc (tmavo olivovo zelená až olivovo hnedo čierna so svetlejším okrajom) a zmenou farby pokožky klobúka na červenkasto fialovú v reakcií s KOH (v Európe je to jediný známy druh s touto reakciu, v Amerike je viac druhov zo sekcie Atroviridi). Vďaka svojím makroznakom je to veľmi dobre rozpoznateľný druh rýdzika.
Vzhľadovo podobné plodnice môže tvoriť Russula nigricans (staré plodnice), no okrem iných odlišností sa ich dužina na reze oxidáciou a poranením sfarbuje najprv na ružovo a postupne na čiernohnedo až čierno.

Poznámka / Zaujímavosti:

Obsahuje látku necatorín, ktorá má silné mutagénne účinky.

Zdroje informácií:
Fungi of Northern Europe, vol. 2, The genus Lactarius (J. Heilmann-Clausen, A. Verbeken, J. Vesterholt)
Fungi Europaei, vol. 7, Lactarius (M. T. Basso)
Fungi of Switzerland, vol. 6, Russulaceae (F. Kränzlin)
osobné poznatky

Synonymum:

Agaricus turpis Fr., Syll. Pl. Nov. 2: 85 (1828)
Lactifluus turpis (Fr.) Kuntze, Revis. gen. pl. (Leipzig) 2: 857 (1891)

Autor popisu:

Hlavná úprava: JUDr. Michal Jamrich (26. 11. 2013)
Zmeny vykonali: Paľo ° (02. 01. 2012), (20. 01. 2011), Pavol Kešeľák (25. 09. 2008), Ing. Milan Zelenay (27. 07. 2006), Mgr. Roland Baranovič (28. 05. 2001)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.

rýdzik odporný
rýdzik odporný
Lactarius necator
Pavol Kešeľák
exsikát

Ext. zdroje

HLASEK
Photo Gallery wildlife pictures
Russulales News
Lactarius necator


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia