Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Lactarius necator »

História popisu - Lactarius necator

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: JUDr. Michal Jamrich
Dátum: 26.11.2013 18:25

Výskyt:

Old VersionNew Version
1Lactarius necator (Bull.: Fr.) Karst. (inak syn. Lactarius turpis (Weinm.) Fr., Lactarius plumbeus (Bull.: Fr.) Gray) rastie zvyčajne v skupinách v ihličnatých alebo zmiešaných lesoch, viaže sa na smrek (Picea sp.), borovicu (Pinus sp.) a brezu (Betula sp.) na vlhkých miestach, niekedy aj na veľmi rozloženom dreve ihličnatých stromov, až do horských oblastí. Je to nejedlá huba s nevzhľadným zovňajškom. V minulosti ju považovali za jedovatú. Vo východnej Európe ju po určitej úprave jedia bez akýchkoľvek následkov. Neodporúčame ju zbierať na jedenie. 1Lactarius necator (Bull.: Fr.) Karst. (inak syn. Lactarius turpis (Weinm.) Fr., Lactarius plumbeus (Bull.: Fr.) Gray) rastie zvyčajne v skupinách v ihličnatých alebo zmiešaných lesoch, viaže sa na smrek (Picea sp.), borovicu (Pinus sp.), brezu (Betula sp.), pravdepodobne aj smrekovec opadavý (Larix decidua), na vlhkých miestach, niekedy aj na veľmi rozloženom dreve ihličnatých stromov, až do horských oblastí. Je to nejedlá huba s nevzhľadným zovňajškom. V minulosti ju považovali za jedovatú. Vo východnej Európe ju po určitej úprave jedia bez akýchkoľvek následkov. Neodporúčame ju zbierať na jedenie.


Zmeny urobil: JUDr. Michal Jamrich
Dátum: 26.11.2013 18:22

Klobúk:

Old VersionNew Version
1Klobúk má 50-150 mm v priemere, najprv je plocho klenutý, v strede vtlačený, so široko podvinutým okrajom, v dospelosti viac plocho rozprestretý, ale v strede vždy vtlačený alebo prehľbený; býva olivovohnedý až čiernohnedý, za vlhka dosť slizký až mazľavý, za mladi na povrchu jemne vrastene vláknitý, čoskoro však holý, v strede zvyčajne najtmavšie sfarbený. 1Klobúk s priemerom 40-100 (140) mm, v mladosti klenutý s vtlačeným stredom, neskôr až lievikovitý, povrch jemne hrboľkatý, zvrásnený, jemne zamatový, alebo pokrytý čiernymi pritlačenými vláknitými šupinkami (zvýrazňujú sa smerom k okraju), v strede v mladosti lysý a trochu lepkavý (slizký), ale inak suchý, väčšinou viacmenej lesklý, v mladosti olivovo žltý až olivovo zelený, neskôr sa zvýrazňuje okrem tmavšie olivovo zelenej aj hnedo čierna farba. Okraj klobúka dlho podvinutý, neskôr nadol zahnutý a nakoniec sa vyrovnáva, celkovo je svetlejší (žlto zelený) ako ostatná časť klobúka. Pokožka klobúka reaguje s KOH na tmavo červenkasto fialovo.

Plodná časť:

Old VersionNew Version
1Lupene sú 3-5 mm široké, husté, nerovnako zbiehajúce na hlúbik, bledožlté; poranením hnednú. 1Lupene široko pripojené až mierne zbiehavé, prestriedané lupienkami, niektoré rozvidlené, husté, vysoké 3-5 mm, v mladosti belavé, belavo žltkasté, potom krémovo sivasté, krémové s čierno hnedými škvrnami, neskôr postupne celé hnednú (hnedo fialovejú).

Hlúbik:

Old VersionNew Version
1Hlúbik je 20-60 mm dlhý a 20-25 mm hrubý, valcovitý, bledo olivovohnedý alebo žlto olivovosivý, za vlhkého počasia slizký, za sucha lesklý, spočiatku plný a v dospelosti dutý. 1Hlúbik valcovitý, alebo mierne nadol zúžený, neskôr môže byť v strede najhrubší, 35-70 x 10-25 mm, najskôr plný, potom niekedy s dutinou, farba v mladosti olivovo zelená a viacmenej hnedo škvrnitá, časom tmavne smerom od bázy až na hnedo čiernu, za vlhka je klzký, potom skôr suchý, inak vzhľadovo lesklý v oblastiach, ktoré nie sú plstnaté. Niekedy býva akoby zvrásnený.

Dužina:

Old VersionNew Version
1Dužina je žltkastobiela, na vzduchu sa sfarbuje zvyčajne na hnedo, pod pokožkou klobúka hnedastoolivová, tvrdá, takmer bez vône, chuť má ostro pálivú. Mlieko je biele, pálivé. 1Dužina pomerne pevná, biela, belavo zelenkastá v periférnych oblastiach (po obvode), na reze sa postupne mení (tmavne) na červenkasto hnedú, vôňa nevýrazná, jemne korenistá, chuť štipľavá. Mlieko hojné, biele, izolované nemenné, na lupeňoch zasychá v kvapkách na krémovo (krémovo zelenkasto), chuť mlieka dosť štipľavá.

Makrochemické reakcie:

Old VersionNew Version
1 1Reakcia na KOH na pokožke klobúka čerstvej plodnice tmavo červenkasto fialová, na lupeňoch a dužine fialová.

Podobné druhy:

Old VersionNew Version
1 1Lactarius necator je charakteristický farbou plodníc (tmavo olivovo zelená až olivovo hnedo čierna so svetlejším okrajom) a zmenou farby pokožky klobúka na červenkasto fialovú v reakcií s KOH (v Európe je to jediný známy druh s touto reakciu, v Amerike je viac druhov zo sekcie Atroviridi). Vďaka svojím makroznakom je to veľmi dobre rozpoznateľný druh rýdzika. Vzhľadovo podobné plodnice môže tvoriť Russula nigricans (staré plodnice), no okrem iných odlišností sa ich dužina na reze oxidáciou a poranením sfarbuje najprv na ružovo a postupne na čiernohnedo až čierno.

Výskyt:

Old VersionNew Version
1Rýdzik odporný rastie od augusta do novembra najčastejšie pod brezami. Je rozšírený v celom miernom pásme severnej pologule. <p> Je to nejedlá huba s nevzhľadným zovňajškom. V minulosti ju považovali za jedovatú. Vo východnej Európe ju po určitej úprave jedia bez akýchkoľvek následkov. Neodporúčame ju zbierať na jedenie. 1Lactarius necator (Bull.: Fr.) Karst. (inak syn. Lactarius turpis (Weinm.) Fr., Lactarius plumbeus (Bull.: Fr.) Gray) rastie zvyčajne v skupinách v ihličnatých alebo zmiešaných lesoch, viaže sa na smrek (Picea sp.), borovicu (Pinus sp.) a brezu (Betula sp.) na vlhkých miestach, niekedy aj na veľmi rozloženom dreve ihličnatých stromov, až do horských oblastí. Je to nejedlá huba s nevzhľadným zovňajškom. V minulosti ju považovali za jedovatú. Vo východnej Európe ju po určitej úprave jedia bez akýchkoľvek následkov. Neodporúčame ju zbierať na jedenie.

Poznámka:

Old VersionNew Version
1Obsahuje látku necatorín, ktorá má silné mutagénne účinky. 1Obsahuje látku necatorín, ktorá má silné mutagénne účinky. Zdroje informácií: Fungi of Northern Europe, vol. 2, The genus Lactarius (J. Heilmann-Clausen, A. Verbeken, J. Vesterholt) Fungi Europaei, vol. 7, Lactarius (M. T. Basso) Fungi of Switzerland, vol. 6, Russulaceae (F. Kränzlin) osobné poznatky

Prelinkovanie na autoritu:

Old VersionNew Version
1 10


Zmeny urobil: Paľo °
Dátum: 02.01.2012 22:27

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1(J. F. Gmel.) P. Karst.  1(Bull.) Pers.


Zmeny urobil:
Dátum: 20.01.2011 17:58

Latinský názov:

Old VersionNew Version
1Lactarius turpis 1Lactarius necator

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1(Fr.) Fr. (1838) 1(J. F. Gmel.) P. Karst.


Zmeny urobil: Pavol Kešeľák
Dátum: 25.09.2008 20:40

Latinský názov:

Old VersionNew Version
1Lactarius necator 1Lactarius turpis

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1(Bull. ex Fr.) P. Karst. s. auct. 1(Fr.) Fr. (1838)

Synonymum:

Old VersionNew Version
1Lactarius turpis (Weinm.) Fr. 1Agaricus turpis Fr., Syll. Pl. Nov. 2: 85 (1828) Lactifluus turpis (Fr.) Kuntze, Revis. gen. pl. (Leipzig) 2: 857 (1891)

Význam:

Old VersionNew Version
1 1Jedovatý.

Poznámka:

Old VersionNew Version
1 1Obsahuje látku necatorín, ktorá má silné mutagénne účinky.


Zmeny urobil: Ing. Milan Zelenay
Dátum: 27.07.2006 09:20

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1 1(Bull. ex Fr.) P. Karst. s. auct.

Synonymum:

Old VersionNew Version
1 1Lactarius turpis (Weinm.) Fr.


Úvodné znenie

Zdroj: Aurel Dermek, Albert Pilát
Poznávajme huby
Publikoval: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 28.05.2001 00:00

Rýdzik odporný

Lactarius necator
Ryzec šeredný

Jedovatá huba
Výskyt: VIII. - XI.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 50-150 mm v priemere, najprv je plocho klenutý, v strede vtlačený, so široko podvinutým okrajom, v dospelosti viac plocho rozprestretý, ale v strede vždy vtlačený alebo prehľbený; býva olivovohnedý až čiernohnedý, za vlhka dosť slizký až mazľavý, za mladi na povrchu jemne vrastene vláknitý, čoskoro však holý, v strede zvyčajne najtmavšie sfarbený.

Plodná časť:

Lupene sú 3-5 mm široké, husté, nerovnako zbiehajúce na hlúbik, bledožlté; poranením hnednú.

Hlúbik:

Hlúbik je 20-60 mm dlhý a 20-25 mm hrubý, valcovitý, bledo olivovohnedý alebo žlto olivovosivý, za vlhkého počasia slizký, za sucha lesklý, spočiatku plný a v dospelosti dutý.

Dužina:

Dužina je žltkastobiela, na vzduchu sa sfarbuje zvyčajne na hnedo, pod pokožkou klobúka hnedastoolivová, tvrdá, takmer bez vône, chuť má ostro pálivú. Mlieko je biele, pálivé.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je bledokrémový.

Výskyt:

Rýdzik odporný rastie od augusta do novembra najčastejšie pod brezami. Je rozšírený v celom miernom pásme severnej pologule.


Je to nejedlá huba s nevzhľadným zovňajškom. V minulosti ju považovali za jedovatú. Vo východnej Európe ju po určitej úprave jedia bez akýchkoľvek následkov. Neodporúčame ju zbierať na jedenie.