Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

rýdzik lieskový

Lactarius pyrogalus (Bull.) Fr.
ryzec palčivý

Nejedlá huba
Výskyt: VII. - X.

Klobúk/Plodnica:

rýdzik lieskovýKlobúk máva priemer 30 - 60 (90)mm, najskôr je klenutý, neskôr plochý až mierne preliačený, často so zvlneným okrajom, ktorý je dlho podvinutý, časom rovný a ostrý, niekedy môže byť okraj trochu ryhovaný. Povrch klobúka je hladký, alebo veľmi jemne zamatový, za vlhka a pri čerstvých plodniciach trochu slizký, inak suchý, dymovo šedý, hnedo šedý, dymovo okrový, niekedy smerom k okraju nevýrazne olivovo šedo zónovaný (kruhovanie) na hnedastom alebo olivovo žltom podklade, okraj býva bledší. OBR 421845

Plodná časť:

rýdzik lieskovýLupene široko pripojené, môžu byť rozvidlené, pomerne riedke a vysoké, prestriedané kratšími lupienkami, najprv krémové, neskôr rúžovkasto žlto až hnedo okrové, nemenia farbu pri poškodení. OBR 411820

Hlúbik:

Hlúbik nepravidelne valcovitý, na vrchu mierne stenčený s bledou zónou pod lupeňmi, tuhý, ale krehký, s dutinou, hladký alebo jemne zvrásnený, bledo krémový až šedasto bledo žlto hnedý, často s oranžovo okrovými škvrnami.

Dužina:

Dužina je tvrdá, krehká, biela, belavá, niekedy môže mať na vzduchu žltkastý nádych, na báze sa mení na telovo rúžovo, vôňa nevýrazná, chemická, kyslastá (niekomu môže pripomínať hrušky, mne skôr latexový náter), chuť veľmi štipľavá. Mlieko biele, hojné, dlho nemenné, ale zasychá na bledo šedo zeleno. Chuť mlieka ihneď veľmi štipľavá.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je bledo rúžovkasto béžový.

Výskyt:

Lactarius pyrogalus sa vyskytuje od podhoria po horské pásmo v lesoch, na ich okrajoch, ale aj v tráve, zvyčajne v skupinách, viaže sa primárne na liesku (Corylus sp.), ale podľa niektorých zdrojov ho môžeme nájsť aj pod hrabom (Carpinus sp.), možno aj pod inými listnatými stromami.
U nás je to miestami dosť hojná huba.

Význam:

Je to ostro pálčivá, nejedlá huba.

Podobné druhy:

Veľmi podobný druh predstavuje Lactarius circellatus rastúci v rovnakom biotope (viaže sa primárne na hrab, ale môže byť aj pod lieskou), ktorý má výrazne hustejšie lupene a zvyčajne zreteľne zónovaný klobúk, je tmavšie šedo hnedo sfarbený s fialovým alebo rúžovým nádychom, mlieko má horké až štipľavé. Zámena by bola možná aj za Lactarius blennius, ktorý sa však viaže na buk (Fagus sp.), má bledšie lupene a Lactarius fluens, ten rastie tiež najmä pod bukom, má bledšie lupene a navyše výraznú bielu (veľmi bledú) okrajovú zónu klobúka.

Poznámka / Zaujímavosti:

Synonymum je Lactarius hortensis Velenovsky (1920), pričom podľa Velenovského, ktorý ich rozlišoval, aj keď súčasné autority (M. T. Basso, J. Heilmann-Clausen, A. Verbeken, J. Vesterholt) ich berú za jeden druh, by mohol byť Lactarius hortensis druh, ktorý sa viaže výhradne na liesku a Lactarius pyrogalus druh rastúci pod bukom a hrabom. V IF sú aj v súčasnosti vedené samostatne, nie ako synonymá, ale neexistuje žiadny dôležitý znak (aj overený vedecky), ktorý by odôvodňoval ich samostatnú existenciu.

NEAKTUALIZOVAŤ PODĽA IF !

Zdroje informácií:
osobné poznatky,
Fungi of Northern Europe, vol. 2, The genus Lactarius (J. Heilmann-Clausen, A. Verbeken, J. Vesterholt),
Fungi Europaei, vol. 7, Lactarius (M. T. Basso),
British Fungus Flora, vol. 9, Russulaceae: Lactarius (R. W. Rayner),
Fungi of Switzerland, vol. 6, Russulaceae (F. Kränzlin).

Synonymum:

Lactarius hortensis Velen., České Houby 1: 163 (1920) var. hortensis
Lactarius hortensis var. olivaceus Z. Schaef., Česká Mykol. 26: 143 (1972)
Lactarius hortensis var. tephroleucus Z. Schaef., Česká Mykol. 26: 143 (1972)

Autor popisu:

Hlavná úprava: JUDr. Michal Jamrich (22. 10. 2013)
Zmeny vykonali: Paľo ° (02. 01. 2012), Mgr. Roland Baranovič (10. 08. 2001)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.


Ext. zdroje

Aktuálne nie sú známe žiadne externé zdroje.


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia