Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

rýdzik hnedočervený

Lactarius badiosanguineus Kühner & Romagn.
ryzec hnědočervený

Nejedlá huba
Výskyt: VIII. - X.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk býva s priemerom 25-80 mm, najprv plocho klenutý, neskôr až jemne preliačený, skoro vždy s výrazným malým, viacmenej ostrým, hrboľom. Okraj jemne podvinutý, ale časom môže byť až rovný, niekedy býva zvlnený, iba občas vrúbkovaný. Povrch klobúka hladký alebo jemne až zreteľne hrboľkatý, niekedy v strede akoby vráskavo žilkovaný, u mladých plodníc väčšinou matný, akoby voskový, neskôr a za vlhkého počasia skôr lesklý a klzký (za sucha môže byť úplne suchý a farby oveľa bledšie). Farba tmavo tehlová (za mlada výrazne tmavá), červeno hnedá alebo vínovo hnedá, vekom sa okraj môže stať bledší až žltkasto hnedý. Klobúk nie je zónovaný.

Plodná časť:

Lupene široko pripojené až zbiehavé, tenké a pružné, stredne vysoké (3-5 mm), iba zriedkavo rozvidlené, stredne husté, prestriedané lupienkami, krémové až červenkasto okrové, vekom sa stávajú viacmenej škoricové.

Hlúbik:

Hlúbik valcovitý, niekedy smerom k báze rozšírený, suchý, hladký (za mlada jemne bielo oinovatený na okrovo oranžovom alebo červenkasto šedom podklade) alebo miestami jemne pozdĺžne žilkovaný, žlto hnedý, škoricový, tehlový až hnedasto vínovočervený.

Dužina:

Dužina belavá, krémová až červenkasto krémová (okrová), na báze často tmavšia, niekedy sa na bielych miestach sfarbuje na reze žltkasto. Vôňa nevýrazná až jemne korenisto ovocná. Chuť dužiny mierna, niekedy po chvíli horkasté a nepríjemná, ale nikdy nie výrazne štipľavá. Mlieko biele, stredne hojné, nemenné (až po dlhom čase po jeho izolovaní 2-3 hodiny jemne krémovo žltkasté na bielom podklade), chuťovo mierne (neskôr niekedy horkasté).

Výtrusný prach:

Výtrusný prach krémový.

Výskyt:

Lactarius badiosanguineus sa vyskytuje v ihličnatých lesoch až do horských oblastí, obľubuje vlhké miesta, často rastie v poraste rašelinníka (Sphagnum sp.). Nájdeme ho skôr na vápencovom podloží, viaže sa na smrek (Picea sp.) a jedľu (Abies sp.).

Podobné druhy:

Zámena je možná hlavne za Lactarius sphagneti, ktorý rastie na vlhkých miestach a taktiež často v rašelinníku (Sphagnum sp.), na rozdiel od Lactarius badiosanguineus má akoby dvojfarebný klobúk (okraj oveľa bledší) a okraj klobúka je výrazne ryhovaný. Jeho lupene sú bledšie sfarbené a mlieko je nemenné. Určitú podobnosť vykazuje aj Lactarius hepaticus, ten sa viaže na borovicu (Pinus sp.), iba výnimočne na iné ihličnaté stromy, a preferuje suchšie pôdy a biotop. Má matnejšie farby klobúka a rýchlejšie žltnúce mlieko (po jeho izolovaní žltne v priebehu cca 10 sekúnd).
Z druhov, ktoré sa vyskytujú pod ihličnatými stromami spomeniem Lactarius rufus, ktorý má okrem iných odlišností výrazne štipľavú chuť dužiny aj mlieka. Lactarius aurantiacus, ten má okrem iného oranžové sfarbenie, jemu je podobný Lactarius lanceolatus, ktorý rastie v arktických oblastiach (ale viaže sa na trpasličie vŕby). Ďalej Lactarius duplicatus (lapponicus), ten rastie v subalpínskom pásme, viaže sa na brezu a jeho mlieko sa veľmi rýchlo mení na žlté priamo na plodnici, sfarbený je oranžovo hnedasto. Lactarius fulvissimus, hlavne v jeho širšom ponímaní (teda vrátane Lactarius britannicus), sa môže tiež v rámci strednej Európy vyskytnúť aj pod ihličnatými stromami. Ten má tmavo tehlové až oranžovo hnedé alebo hnedasto červené sfarbenie, ale smerom od okraja výrazne bledne na žltkasto hnedé, okrovo oranžové, oranžovo žlté. Chuť Lactarius britannicus je príjemná (oriešková), nie je horká ani štipľavá. Jeho mlieko je biele, veľmi hojné, začne tiecť už po otretí lupeňov, nemenné pri kontakte s lupeňmi (aj po zaschnutí na nich), ale mení sa izolované na biely papier na výrazne citrónovo žlto v priebehu niekoľkých minút (3-10 min. pri čerstvých plodniciach).

Poznámka / Zaujímavosti:

Zdroje informácií:
Fungi of Northern Europe, vol. 2, The genus Lactarius (J. Heilmann-Clausen, A. Verbeken, J. Vesterholt)
Fungi Europaei, vol. 7, Lactarius (M. T. Basso)
Fungi of Switzerland, vol. 6, Russulaceae (F. Kränzlin)
osobné poznatky

Autor popisu:

Hlavná úprava: JUDr. Michal Jamrich (14. 11. 2013)
Zmeny vykonali: Paľo ° (02. 01. 2012), Mgr. Roland Baranovič (01. 02. 2002)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.


Ext. zdroje

Aktuálne nie sú známe žiadne externé zdroje.


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia