Úvodná stránka » Informácie pre hubárov »

Čítanie na pokračovanie

Ján Majerník
A predsa ... rastú!
Vydané v roku: 1998

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18
  19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34

Časť: 30

MENEJ ZNÁME HUBY

Huby rastú v podstate po celý rok. V hociktorom atlase si overíte, že v zimných mesiacoch možno nájsť hľuzovku letnú i zimnú, ak príliš nemrzne, aj hlivu ustricovú a plamienku zamatovohlúbikovú. Prvé dve rastú v zemi, druhé na dreve listnatých stromov. Ale koncom novembra sa nekončí ani sezóna jesenných húb - pôvabníc dvojfarebné bývajú na trhu na Vianoce i na Silvestra, niekedy dokonca ešte v januári.

No v decembri možno nájsť v mladých borinách a pod smrekovcami aj drobné, nenápadné, ale veľmi pekné huby: šťavnačky mrazové a smrekovcové. Najmä šťavnačka mrazová - pomrazka, ako ju niekde nazývajú - je veľmi pôvabná huba. Rastie v skupinách, nezbiera ju prakticky nik, takže môžete získať celkom pekný úlovok v čase, keď už iných húb v lese niet. Po prvých mrazoch vyzerajú ako zo skla - až zvonia, keď na ne poklopete. Pokojne ich však možno poodlamovať a naklásť do koša - po rozmrazení sú výborné, najmä v polievke. Ťažko ich k čomusi prirovnať, hádam ešte k málo známemu kuriatku žltohnedému. Farbu majú hnedú až hnedofialovú, v strede klobúka majú hrboľ, aký kuriatko nemá, ale najlepšie ich spoznáte podľa nádherne žltých lupeňov, pomerne riedkych a zbiehajúcich hlboko na hlúbik. Šťavnačka smrekovcová je presne taká, ibaže celá žltá.

V niektorých krajoch nepochopiteľne ignorujú taký skvost, akým je hríb kráľovský. Dokonca i Vladimír Mináč ho nechával v lese bez povšimnutia. A pritom táto huba svojimi kvalitami možno prekoná aj dubák.

Neraz som sa stal predmetom opovržlivých pohľadov a poznámok hubárov, ináč aj dobrých, keď mi zbadali v koši prášnice, rozpadavce alebo vatovec. Spravidla sa posmešne spytovali:

- To je to, z čoho sa tak práši a do čoho kopeme? Prašivky? Aj to si niekto trúfne zjesť?

Akoby boli naozaj prašivé!

A pritom sú to jedny z najlepších húb - veľké prášnice dokonca suším - najlepšie sú do rôznych plniek - drobné prášnice bradavičné nakladám do octu. Ale najlepšie sú azda čerstvé na spôsob mozočka s vajíčkom.

Nedávna správa z ktorýchsi novín dokonca tvrdí, že prášnice obsahujú aj afrodiziaká, čiže povzbudzujúce látky... Neviem, ešte nemám skúsenosti...

Takmer nikto nezbiera masliak korenistý, po novom meďovec. Na vlastnú škodu. Roštenka na sušených plátkoch je vynikajúca. Potuloval som sa s košom po záhorských borinách v nádeji, že nazbieram posledné letné huby. Ibaže sa mi akosi nedarilo - našiel som sotva pár suchohríbov hnedých a zo dve bedle. Už som ľutoval, že som sa nepobral radšej na lúky zbierať poctivé jesenné druhy, keď som pri koreni stromu zočil čosi veľké a žltobéžové. Podídem, a hľa - obrovský exemplár kučierky veľkej, známej aj ako barania hlava. Vážila azda dve kilá. A hoci som sa potom na zastávke vlaku dozvedel, že „Zuzka, ale tá vie, kde rastú, priniesla poobede z lesa plný kôš dubákov", neľutoval som. Kučierka je totiž neobyčajne chutná huba, najmä do polievky. Čo som nepoužil, usušil som. Suší sa výborne, no najlepšie je nekrájať ju nožom, iba potrhať na menšie konáriky, podobné vločkám. Usušená vcelku mi raz stmavla a pripomínala ježa.

Ak nájdete kučierku veľkú, opatrne ju odrežte a zapamätajte si to miesto: o rok tam bude rásť opäť!

Menej známych a menej zbieraných druhov - na škodu hubárov - je nepomerne viacej. Labužník sa často mimoriadne poteší hube, ktorú laik necháva v lese: vie, akú má chuť, ako ju možno pripraviť a čo z nej možno v kuchyni vyčariť, či už z usušenej, alebo ináč konzervovanej.

Potom v zime sa dá donekonečna vymýšľať a experimentovať. Skúšal som to a presvedčil som sa, že sa oplatí poznať a zbierať aj menej populárne huby! Pri ich príprave záleží už len na kuchárskom umení a fantázii.

Ďalšia časť >>

Uverejnené so súhlasom autora.

Diskusia k uvedenej časti

portret

2xM 15.8.2006 00:00

číta sa to veľmi dobré

Reagovať na správu

portret

vemka 4.9.2006 00:00

Veľmi zaujímavé čítanie a poučné.

Reagovať na správu

portret

summi 25.9.2006 00:00

čím ďalej, tým lepšie.

Reagovať na správu

portret

zuzana30 10.10.2006 09:23

je to dobré, veľmi, teším sa na ďalšie časti

Reagovať na správu

portret

Viťko 30.10.2006 17:45

Pri každom pokračovaní čítam všetko od začiatku. Je to nielen zábavné ale aj poučné. Ďakujem a teším sa na pokračovanie.

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 4.11.2006 17:21

Ano, pan Majerník to krasne napisal. Pise mu to.

Reagovať na správu

portret

peter_p 16.1.2007 15:06

Vyjde to aj tlačou? Kúúúúúúúúúúúúúpim!

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 20.1.2007 12:54

Ono uz vyslo, dokonca vo viacerych vydaniach. Toto je verzia, ktoru vydalo Vydavatelstvo Tympanon v roku 1998.

Reagovať na správu

portret

Vojto PN 11.4.2007 22:16

túto šikovnú knižku mám a je to netradičné ale o to zaujímavejšie čítanie

Reagovať na správu

portret

sibyla pokročilý 12.2.2007 08:24

Pán Majerník pripravuje štvrté vydanie svojej knižky o hubách a hubároch. Držte palce, aby zohnal vydavateľa, lebo to je skutočný problém.
Ak by ste mali záujem vyjadriť svoj názor na knižku osobnejšie, prípadne ho povzbudiť v jeho úsilí, môžete písať na moju mailovú adresu [email protected].

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 26.4.2007 20:50

Ahoj Bozka,

nevies ci pan Majernik dostal tricko a list? To uz bol druhy pokus, tak dufam ze ano. Lebo ta nasa posta to je hruza.

Reagovať na správu

portret

steasy 8.12.2007 19:57

Vyborne, tesim sa. Prave som si knizku objednala, tak sa tesim, ako ju budem citat v toni lesa, vzdy, ked ma hubacka ukona. Vzdy je dobre, ked sa odborna tema poda lahsim popularno-naucnym stylom a spristupni sa tak sirsej verejnosti.

Reagovať na správu

portret

MIHALNICA 13.12.2007 23:54

Pozdravujem pána Majerníka. Stretnutie s ním ma konečne primälo sa začítať..a neľutujem.

Reagovať na správu

portret

medulienka pokročilý 6.5.2008 19:05

Knihu som si v piatok objednala, dnes ráno som si ju prevzala na pošte a teraz popoludní celú prečítala. Cítila som vždy, že patrím k hubárom... ďakujem autorovi pánovi Majerníkovi, že po prečítaní knižky som ešte viac hubárkou ako predtým.

Reagovať na správu

portret

lošák 17.6.2008 20:26

U nás na Moravě jsem knihu p.Majerníka neviděl.Dnews jsem si přečetl jedním dechem na PC.Super.Až pojedu na hřiby k Vám snad ji v Cadci koupím.

Reagovať na správu

portret

zelhub 4.9.2008 13:09

Prednedávnom som túto útlu,ale milú knižôčku dočítal.V mnohých kapitolách sa nájde hádam každý hubár,ako keby podobné príbehy zažil on sám,o stratených...,o hubárskom radare...,podobný príbeh o podhríbe som zažil,len s iným koncom.Veľmi osviežujúce čítanie,hlavne keď nerastú.Škoda,že je takejto literatúry málo,vďaka za ňu pán Majerník.

Reagovať na správu

portret

rufuss pokročilý 13.2.2009 23:38

Prave dnes som dostala tuto knihu od p. Míču (mirado) vydanu v roku 1980 a precitala som ju takpovediac jednym dychom.... super knizocka

Reagovať na správu

portret

Palinkáč 18.6.2009 21:19

Dnes som knižku od pána Majerníka prečítal na jeden šup. Veľmi inšpirujúca....

Reagovať na správu


Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.