Úvodná stránka » Informácie pre hubárov »

Čítanie na pokračovanie

Ján Majerník
A predsa ... rastú!
Vydané v roku: 1998

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18
  19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34

Časť: 13

SÚ HUBY RÁDIOAKTÍVNE?

Táto otázka sa vynorila najmä - a hneď- po známej havárii černobyľskej jadrovej elektrárne. Šírili sa hrôzostrašné chýry napríklad: ak huby kdesi nerástli, na vine bol Černobyľ, ak huby rástli vo veľkom množstve, na vine bol Černobyľ, ak huby rástli veľké (alebo, naopak, malé), na vine bol Černobyľ. Nik nepopiera, že - ako dokazujú dlhoročné výskumy - havária mala istý vplyv na obsah rádioaktívnych látok v hubách aj u nás, niekde väčší, inde menší, podľa toho kde, kedy a z ktorého oblaku spŕchlo. V niektorých v Česku sledovaných lokalitách stúpla rádioaktivita húb dokonca veľmi výrazne, tak, že konzumovať ich sa neodporúčalo, hoci... aj v rádioaktívnych vodách v kúpeľoch sa ľudia liečia a rovnako pijú vodu ako liečivú...

Bez toho, aby som chcel znižovať vplyv černobyľskej havárie na stupeň rádioaktivity húb, musím povedať, že okolo nej vznikla aj umelo vyvolaná hystéria... Napokon, huby, ako všetko rastúce, boli rádioaktívne už aj predtým - istý stupeň prirodzenej rádioaktivity existuje všade a vo všetkom, a dosť podstatne sa zvyšoval na celom svete po výbuchoch v Hirošime a Nagasaki, a najmä po ďalších jadrových pokusoch v atmosfére. Možno podstatnejšie, ako sa bežne vie - ak veľmoci, k obetiam zbraní nie veľmi citlivé, boli prinútené k veľmi drahým pokusom pod zemou a dohodnúť sa na tom. Huby viac ako iné rastúce organizmy kumulujú rozličné ťažké kovy, aj tie rádioaktívne, a tie sa potom dostávajú ďalej do potravinového reťazca, hromadia sa vo vyšších organizmoch. Ibaže to je práve to: ak dokopy zrátame obsah rádioaktívnych látok v rastlinách, mase rýb i iných živočíchov, ktoré konzumujeme, výsledný súhrn bude nepochybne vyšší- húb totiž naozaj veľa nezjeme. Preto tvrdím, že huby z hľadiska rádioaktivity nie sú o nič nebezpečnejšie ako ktorákoľvek iná potravina.

Tie spomínané fámy o rádioaktivite húb boli prehnané najmä hneď po havárii. 1. mája, vtedy, keď bol na našom území nameraný najväčší rádioaktívny spád (pršalo), zbieral som prekrásne smrčky v okolí Šale. Aj keby bol dážď v ten deň oveľa rádioaktívnejší, stačilo huby dobre umyť. Huby sa totiž stávali rádioaktívnejšími až v neskorších rokoch - ich rádioaktivita kulminovala najmä v treťom roku po havárii. Vtedy, keď rádioaktívny spád klesol v pôde prirodzeným spôsobom až k ich podhubiu, to ho „nasalo" a vytlačilo do plodníc.

Fámy boli však aspoň na niečo dobré - do lesa chodilo menej drancovačov a huby mali trochu pokoja na svoj rast a rozmnožovanie sa.

Po rokoch som zbieral huby aj v Bielorusku, černobyľskou haváriou veľmi zasiahnutej krajine. Tam už mali ľudia presne zmapované, ktoré lokality boli ako kontaminované, a podľa toho kupovali aj zeleninu a ovocie na trhu, pravda, pokým sa predavači k miestu pôvodu svojich produktov priznali...

V našej odbornej i populárnej tlači sa v ostatnom čase však zjavili naozaj znepokojujúce správy o obsahu jedovatých ťažkých kovov v hubách a, žiaľ, v tých najvzácnejších - hríboch, májovkách i voľne rastúcich šampiňónoch... Myslím, že hodno veriť: ak skonzumujete 200 gramov sušených (teda približne 2 kilogramy čerstvých) húb, vaše telo príjme celoročnú hygienicky prípustnú dávku jedovatých kovov... Bez ohľadu, kde huby nazbierate - pozdĺž diaľnic alebo povedľa niektorých fabrík je to oveľa, oveľa horšie...

Dúfam, že toto čítajú aj tí, ktorí sú schopní „oholiť" celé terény, a ak ich už v ich vyčíňaní nepribrzdia ohľady ekologické, nuž aspoň ohľady na ich vlastné zdravie...

Aby to huby, spolu s nami, prežili...

Ďalšia časť >>

Uverejnené so súhlasom autora.

Diskusia k uvedenej časti

portret

2xM 15.8.2006 00:00

číta sa to veľmi dobré

Reagovať na správu

portret

vemka 4.9.2006 00:00

Veľmi zaujímavé čítanie a poučné.

Reagovať na správu

portret

summi 25.9.2006 00:00

čím ďalej, tým lepšie.

Reagovať na správu

portret

zuzana30 10.10.2006 09:23

je to dobré, veľmi, teším sa na ďalšie časti

Reagovať na správu

portret

Viťko 30.10.2006 17:45

Pri každom pokračovaní čítam všetko od začiatku. Je to nielen zábavné ale aj poučné. Ďakujem a teším sa na pokračovanie.

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 4.11.2006 17:21

Ano, pan Majerník to krasne napisal. Pise mu to.

Reagovať na správu

portret

peter_p 16.1.2007 15:06

Vyjde to aj tlačou? Kúúúúúúúúúúúúúpim!

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 20.1.2007 12:54

Ono uz vyslo, dokonca vo viacerych vydaniach. Toto je verzia, ktoru vydalo Vydavatelstvo Tympanon v roku 1998.

Reagovať na správu

portret

Vojto PN 11.4.2007 22:16

túto šikovnú knižku mám a je to netradičné ale o to zaujímavejšie čítanie

Reagovať na správu

portret

sibyla pokročilý 12.2.2007 08:24

Pán Majerník pripravuje štvrté vydanie svojej knižky o hubách a hubároch. Držte palce, aby zohnal vydavateľa, lebo to je skutočný problém.
Ak by ste mali záujem vyjadriť svoj názor na knižku osobnejšie, prípadne ho povzbudiť v jeho úsilí, môžete písať na moju mailovú adresu [email protected]

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 26.4.2007 20:50

Ahoj Bozka,

nevies ci pan Majernik dostal tricko a list? To uz bol druhy pokus, tak dufam ze ano. Lebo ta nasa posta to je hruza.

Reagovať na správu

portret

steasy 8.12.2007 19:57

Vyborne, tesim sa. Prave som si knizku objednala, tak sa tesim, ako ju budem citat v toni lesa, vzdy, ked ma hubacka ukona. Vzdy je dobre, ked sa odborna tema poda lahsim popularno-naucnym stylom a spristupni sa tak sirsej verejnosti.

Reagovať na správu

portret

MIHALNICA 13.12.2007 23:54

Pozdravujem pána Majerníka. Stretnutie s ním ma konečne primälo sa začítať..a neľutujem.

Reagovať na správu

portret

medulienka pokročilý 6.5.2008 19:05

Knihu som si v piatok objednala, dnes ráno som si ju prevzala na pošte a teraz popoludní celú prečítala. Cítila som vždy, že patrím k hubárom... ďakujem autorovi pánovi Majerníkovi, že po prečítaní knižky som ešte viac hubárkou ako predtým.

Reagovať na správu

portret

lošák 17.6.2008 20:26

U nás na Moravě jsem knihu p.Majerníka neviděl.Dnews jsem si přečetl jedním dechem na PC.Super.Až pojedu na hřiby k Vám snad ji v Cadci koupím.

Reagovať na správu

portret

zelhub 4.9.2008 13:09

Prednedávnom som túto útlu,ale milú knižôčku dočítal.V mnohých kapitolách sa nájde hádam každý hubár,ako keby podobné príbehy zažil on sám,o stratených...,o hubárskom radare...,podobný príbeh o podhríbe som zažil,len s iným koncom.Veľmi osviežujúce čítanie,hlavne keď nerastú.Škoda,že je takejto literatúry málo,vďaka za ňu pán Majerník.

Reagovať na správu

portret

rufuss pokročilý 13.2.2009 23:38

Prave dnes som dostala tuto knihu od p. Míču (mirado) vydanu v roku 1980 a precitala som ju takpovediac jednym dychom.... super knizocka

Reagovať na správu

portret

Palinkáč 18.6.2009 21:19

Dnes som knižku od pána Majerníka prečítal na jeden šup. Veľmi inšpirujúca....

Reagovať na správu


Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.