Úvodná stránka » Informácie pre hubárov »

Čítanie na pokračovanie

Ján Majerník
A predsa ... rastú!
Vydané v roku: 1998

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18
  19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34

Časť: 25

STRATENÍ

Vopred hovorím: nebudem sám proti sebe, preto tu neopíšem drámu, ktorá sa odohrala, keď sa mi raz v lese stratila frajerka. Keby som to tu napísal, nekúpili by ste si inú moju knižku, v ktorej o tom píšem.

Napokon, v lese sa vám môžu stratiť nie iba frajerka, ale aj iné dôležité persóny, o manželkách ani nehovoriac. Ani sa nenazdáte, v lese sa môžete stratiť aj vy. Takže: stratiť sa v lese nie je dôvod k zlomyseľnosti.

Najčastejšie sa vyskytujú tieto prípady:

a) stratil sa vám partner/partneri, s ktorými ste sa vybrali na huby,
b) stratíte sa vy partnerovi/partnerom, ktorí sa s vami vybrali na huby.

Ani v prípade a) ani v prípade b) nemôžete rátať s tým, že stratenec/stratenci nájdu perníkovú chalúpku a všetko sa bude odvíjať ako v rozprávke. Oveľa väčšia pravdepodobnosť je, že sa akousi zázračnou náhodou v lese (alebo v krčme najbližšej dediny) nájdete, natrafíte na seba, prípadne, čo je trochu mučivejšie, nenájdete sa, nenatrafíte na seba. V tom prípade obe strany, tj. tí, ktorí niekoho stratili i tí, ktorí sa stratili, čo je niekedy to isté, s napätím očakávate zajtrajší deň - aby ste sa navzájom telefonicky alebo ináč presvedčili, že výprava bola úspešná a každý zúčastnený sa domov vrátil. V poriadku a s plným košom.

Vzápätí sa dohodnete na spoločnej výprave, ale ak je ktosi z nej neskúsený, nezodpovedný, egoista - zaručene sa stratí v lese zasa.

Ak ste zodpovedný, v okamihu zistíte, že ste sa stratili, začnete sa usilovať nájsť partnera/partnerov - ohlasujete sa zvukovými signálmi a pokúšate sa v duchu rekonštruovať približnú trasu, ktorú ste prešli a smer, ktorým sa poberal váš partner/partneri, keď ste ich v lese naposledy videli.

V prípade, že nie vy ste sa stratili (o čom je každý stratenec skalopevné presvedčený), pokúsite sa o to isté, pretože partner/partneri pociťujú za vás zodpovednosť a pokúšajú sa vás nájsť.

Ak sa vám však ani po dlhšom úsilí nepodarí ponachádzať sa v lese, začnete konať samostatne, bez ohľadu na tých s ktorými ste do lesa vošli: pokúsite sa nájsť čo najkratšiu cestu z lesa von a tam sa zorientovať. Je pravdepodobné, že sa o to pokúsi aj vaša spoločnosť (Zachráň sa, kto môžeš!) a bude sa správať rovnako.

Po nájdení okraja lesa sa usilujte nájsť najbližšie ľudské sídlo, v ktorom bude pravdepodobne aj krčma. Ak v nej už nenájdete stratencov, tak o chvíľu prídu. Potom sa, celí naradostení, tvárte, že sa vlastne nik nestratil, len trochu inými chodníčkami sa kľukatil k vytúženému občerstveniu.

Iným prípadom je, ak polovicu času stratíte hľadaním stratenca a nie húb. Je takmer isté, že pokým vy trávite čas jeho hľadaním, on hľadá huby a, hoci stratený, napokon sa presne tam, kde ste do lesa vošli, celkom náhodou objavíš oveľa väčším úlovkom a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo, akoby ste sa jemu stratili vy. V takom okamihu prežijete nezabudnuteľné hnutia mysle, ktoré však radšej nedávajte najavo.

HUBÁRSKY RADAR

Raz som strávil tri týždne na strednom Slovensku na chate. Mala to byť radostná príležitosť, ktorá mohla podstatne ovplyvniť môj ďalší život. Ukázalo sa, obrazne povedané, že som si pomýlil muchotrávku červenkastú s tigrovanou a doplatil som otravou, aj keď nie práve fyzickou...

Ale všetko zlé je na čosi dobré - rád si spomínam na množstvá kozákov a kremenáčov, ktoré som vtedy nosil z neveľkej mladej breziny, stratenej hlboko v horách uprostred smrekovej monokultúry. Bol koniec augusta - začiatok septembra, ale nijaké iné huby okrem pár kuriatok som tam nenašiel. Iba drevorubači zo vzdialených kútov nosili obrovské vatovce - mali asi štyridsaťcentimetrový priemer.

Krajina bola charakteristická nevysokými homolovitými kopcami so strmými svahmi, tu i tam navŕtanými prastarými baníckymi štôlňami. Voľakedy tam ťažili železo. Aj hlina bola akási červenkastá, prezrádzala vysoký obsah kysličníka železa. Na tomto podklade rástli smreky. Široko-ďaleko nebolo listnatého stromu, najmä nie duba. Raz, idúc s nákupom z dediny, zbadal som na homoli po ľavej strane asi v strede svahu neveľký dubový strom, taký zákrsok, osamotený v záľahe ihličnatých stromov. A vtedy vo mne zapracoval „hubársky radar". Odložil som nákup, odlomil palicu a dal som sa šplhať po príkrom svahu. Asi päťdesiat metrov som sa vyťahoval od kmeňa ku kmeňu, aj palica mi zletela do doliny - až som sa ocitol pred oným zákrskom.

Strom sa ledva držal v skalnatej a tenkej vrstve pôdy, korene mu trčali navonok. Ako predlaktie hrubý koreň sa na jednom mieste vynáral z pôdy a v oblúku asi pol metra dlhom sa vracal do machu. A v strede tohoto oblúka vyrastal - dubák! Ale aký! Mohutný, s klobúkom uprostred preliačeným, až to vyzeralo, akoby bol sám vytlačil ten koreň spod vrstvy pôdy. Musel som ho pozdĺž koreňa rozrezať, aby som ho mohol vyňať. Čo hovoriť - usušený sa len-len vmestil do litrového pohára.

Ako sa nezabúda na zlé, tak ani na dobré. Do tej chaty vraj predo mnou chodievali rozličné osobnosti. Ja som sa tam ocitol náhodou.

Ale na ten dubák nezabudnem.

Ďalšia časť >>

Uverejnené so súhlasom autora.

Diskusia k uvedenej časti

portret

2xM 15.8.2006 00:00

číta sa to veľmi dobré

Reagovať na správu

portret

vemka 4.9.2006 00:00

Veľmi zaujímavé čítanie a poučné.

Reagovať na správu

portret

summi 25.9.2006 00:00

čím ďalej, tým lepšie.

Reagovať na správu

portret

zuzana30 10.10.2006 09:23

je to dobré, veľmi, teším sa na ďalšie časti

Reagovať na správu

portret

Viťko 30.10.2006 17:45

Pri každom pokračovaní čítam všetko od začiatku. Je to nielen zábavné ale aj poučné. Ďakujem a teším sa na pokračovanie.

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 4.11.2006 17:21

Ano, pan Majerník to krasne napisal. Pise mu to.

Reagovať na správu

portret

peter_p 16.1.2007 15:06

Vyjde to aj tlačou? Kúúúúúúúúúúúúúpim!

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 20.1.2007 12:54

Ono uz vyslo, dokonca vo viacerych vydaniach. Toto je verzia, ktoru vydalo Vydavatelstvo Tympanon v roku 1998.

Reagovať na správu

portret

Vojto PN 11.4.2007 22:16

túto šikovnú knižku mám a je to netradičné ale o to zaujímavejšie čítanie

Reagovať na správu

portret

sibyla pokročilý 12.2.2007 08:24

Pán Majerník pripravuje štvrté vydanie svojej knižky o hubách a hubároch. Držte palce, aby zohnal vydavateľa, lebo to je skutočný problém.
Ak by ste mali záujem vyjadriť svoj názor na knižku osobnejšie, prípadne ho povzbudiť v jeho úsilí, môžete písať na moju mailovú adresu [email protected]

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 26.4.2007 20:50

Ahoj Bozka,

nevies ci pan Majernik dostal tricko a list? To uz bol druhy pokus, tak dufam ze ano. Lebo ta nasa posta to je hruza.

Reagovať na správu

portret

steasy 8.12.2007 19:57

Vyborne, tesim sa. Prave som si knizku objednala, tak sa tesim, ako ju budem citat v toni lesa, vzdy, ked ma hubacka ukona. Vzdy je dobre, ked sa odborna tema poda lahsim popularno-naucnym stylom a spristupni sa tak sirsej verejnosti.

Reagovať na správu

portret

MIHALNICA 13.12.2007 23:54

Pozdravujem pána Majerníka. Stretnutie s ním ma konečne primälo sa začítať..a neľutujem.

Reagovať na správu

portret

medulienka pokročilý 6.5.2008 19:05

Knihu som si v piatok objednala, dnes ráno som si ju prevzala na pošte a teraz popoludní celú prečítala. Cítila som vždy, že patrím k hubárom... ďakujem autorovi pánovi Majerníkovi, že po prečítaní knižky som ešte viac hubárkou ako predtým.

Reagovať na správu

portret

lošák 17.6.2008 20:26

U nás na Moravě jsem knihu p.Majerníka neviděl.Dnews jsem si přečetl jedním dechem na PC.Super.Až pojedu na hřiby k Vám snad ji v Cadci koupím.

Reagovať na správu

portret

zelhub 4.9.2008 13:09

Prednedávnom som túto útlu,ale milú knižôčku dočítal.V mnohých kapitolách sa nájde hádam každý hubár,ako keby podobné príbehy zažil on sám,o stratených...,o hubárskom radare...,podobný príbeh o podhríbe som zažil,len s iným koncom.Veľmi osviežujúce čítanie,hlavne keď nerastú.Škoda,že je takejto literatúry málo,vďaka za ňu pán Majerník.

Reagovať na správu

portret

rufuss pokročilý 13.2.2009 23:38

Prave dnes som dostala tuto knihu od p. Míču (mirado) vydanu v roku 1980 a precitala som ju takpovediac jednym dychom.... super knizocka

Reagovať na správu

portret

Palinkáč 18.6.2009 21:19

Dnes som knižku od pána Majerníka prečítal na jeden šup. Veľmi inšpirujúca....

Reagovať na správu


Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.