Úvodná stránka » Informácie pre hubárov »

Čítanie na pokračovanie

Ján Majerník
A predsa ... rastú!
Vydané v roku: 1998

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18
  19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34

Časť: 24

HUBY NEDISCIPLINOVANÉ

Ak niekedy koncom jesene zakvitne čerešňa, píše sa o tom často aj v novinách. Pokiaľ ide o miesto i čas výskytu, huby sú oveľa nedisciplinovanejšie. Rastlinstvo má svoje agrotechnické termíny, a hoci sa ich cyklus nezačína každý rok na deň presne, potom už postupuje relatívnym poriadkom.

Huby však akoby sa občas nazdávali, že sa Zem okolo Slnka krúti rýchlejšie. Tak sa stáva, že včasné jarné huby majú tendenciu rásť niekedy už na jeseň - májovku som našiel napríklad aj v novembri. A typické neskoré jesenné huby začnú zasa občas rásť skoro na jar - tak roku 1978 v máji rástli v Záhorskej Bystrici pôvabnice fialové, a ešte k tomu na veľmi netypických miestach - pod hložím a smrekovcami. No nielen ony - tamojšie nízke boriny boli plné číroviek zemných ako na jeseň. Uprostred suchého teplého júla som zasa nachádzal podpňovky obyčajné, nazývané tiež michalky alebo václavky, teda huby typicky jesenné. A raz v apríli predávali na bratislavskom trhovisku čírovku voňavú a pôvabnicu dvojfarebnú.

Nemôžem si pomôcť: vyslovím kacírsku myšlienku, že huby majú kdesi v bunkách zakódovaný ešte cyklus rastu, keď sa zem krútila trochu rýchlejšie. Tento atavizmus sa niekedy prejaví počas priaznivej miestnej mikroklímy.

Pokiaľ ide o vhodné miesto rastu, sú huby takisto nevyspytateľné. Pri prvom pohľade na niektoré sa môžete väčšinou staviť, že tam bude rásť určitý druh húb - a neprehráte. Inokedy zas uvidíte miestečká akoby vystrihnuté z príručky a po hubách ani stopy, prípadne tam nájdete také, ktoré by mali rásť celkom inde.

V Lamači pri Bratislave je lesík mladých borovíc. Husto vysadené stromy, asi dva a pol metra vysoké, majú najnižšie konáre necelý meter nad zemou. V borinke je ustavične šero. A v tomto šere, na holej, ihličím posypanej zemi, rástli jedného roku bedle vysoké. Ale koľko! Pozrel som zohnutý od kraja do hĺbky borinky: na celom priestore lesa stáli jedna vedľa druhej, vysoké, mocné, svieže, aké sa nenájdu ani na typickom mieste - v presvetlenej vysokej dubine alebo na jej okraji. Po iné roky tam ani predtým, ani potom nerástli vôbec, prípadne iba zopár kusov celkom na okraji lesa v tráve, ale ani zďaleka neboli tak pekne vyvinuté. Ten hustý, šerý, nízky borovicový les sa vyznačuje aj výskytom pečiarok poľných - mimoriadne vyvinutých exemplárov - a kruhmi obrovských strmuliek inovaťových, ktoré narastajú do veľkosti taniera.

Poznám svah, kde popri starých bukoch rastú mladé smrekovce a hraby. Nachádzam tam neobyčajne pekné dubáky teda, dalo by sa skôr povedať hríby bukové - a prekrásne hríby sosnové! Pritom rastú rovnako pod bukmi ako pod smrekovcami. Možno ide o osobitný druh hríba - ale hríb bronzový to určite nie je! Možno hríb hnedofialový.

Teória je teória, prax je prax! Pri hubách nikdy s istotou nemôžete povedať, či budú rásť na tom istom mieste ako vlani. Z ničoho nič akoby sa presťahovali na miesta, kde ste predtým o nich ani nechyrovali. A zasa tam, kde prv rástli vo veľkom množstve, nenájdete v budúcej sezóne nič.

Neďaleko Lozorna je hlboká roklina - v čase, keď je dostatok vlahy, tečie ňou potôčik. Všade naokolo sú pozostatky starých odpílených a vyvalených stromov. Jednej jesene sa nám tam naskytol neskutočný obraz: čo len trocha pripomínalo drevo, bolo doslova obalené trsmi podpňoviek obyčajných, kam oko dovidelo. Mohli sme ich nazbierať metráky - mladých, tuhých, mocných - niektoré pripomínali bucľatosťou takmer dubáky. Nabrali sme, ďo čoho sa dalo, niekoľkokrát som si musel dokonca nabrúsiť nôž - otupil sa od takého množstva húb! A o rok neskôr som to miesto navštevoval týždeň čo týždeň, a nenašiel som jedinú podpňovku!

Dá sa pre takéto prekvapenia na huby hnevať? Naopak, myslím si, že práve tým pripravujú hubárovi pravý pôžitok z hľadania, skúšajúc jeho zdatnosť a schopnosť.

Ďalšia časť >>

Uverejnené so súhlasom autora.

Diskusia k uvedenej časti

portret

2xM 15.8.2006 00:00

číta sa to veľmi dobré

Reagovať na správu

portret

vemka 4.9.2006 00:00

Veľmi zaujímavé čítanie a poučné.

Reagovať na správu

portret

summi 25.9.2006 00:00

čím ďalej, tým lepšie.

Reagovať na správu

portret

zuzana30 10.10.2006 09:23

je to dobré, veľmi, teším sa na ďalšie časti

Reagovať na správu

portret

Viťko 30.10.2006 17:45

Pri každom pokračovaní čítam všetko od začiatku. Je to nielen zábavné ale aj poučné. Ďakujem a teším sa na pokračovanie.

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 4.11.2006 17:21

Ano, pan Majerník to krasne napisal. Pise mu to.

Reagovať na správu

portret

peter_p 16.1.2007 15:06

Vyjde to aj tlačou? Kúúúúúúúúúúúúúpim!

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 20.1.2007 12:54

Ono uz vyslo, dokonca vo viacerych vydaniach. Toto je verzia, ktoru vydalo Vydavatelstvo Tympanon v roku 1998.

Reagovať na správu

portret

Vojto PN 11.4.2007 22:16

túto šikovnú knižku mám a je to netradičné ale o to zaujímavejšie čítanie

Reagovať na správu

portret

sibyla pokročilý 12.2.2007 08:24

Pán Majerník pripravuje štvrté vydanie svojej knižky o hubách a hubároch. Držte palce, aby zohnal vydavateľa, lebo to je skutočný problém.
Ak by ste mali záujem vyjadriť svoj názor na knižku osobnejšie, prípadne ho povzbudiť v jeho úsilí, môžete písať na moju mailovú adresu [email protected]

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 26.4.2007 20:50

Ahoj Bozka,

nevies ci pan Majernik dostal tricko a list? To uz bol druhy pokus, tak dufam ze ano. Lebo ta nasa posta to je hruza.

Reagovať na správu

portret

steasy 8.12.2007 19:57

Vyborne, tesim sa. Prave som si knizku objednala, tak sa tesim, ako ju budem citat v toni lesa, vzdy, ked ma hubacka ukona. Vzdy je dobre, ked sa odborna tema poda lahsim popularno-naucnym stylom a spristupni sa tak sirsej verejnosti.

Reagovať na správu

portret

MIHALNICA 13.12.2007 23:54

Pozdravujem pána Majerníka. Stretnutie s ním ma konečne primälo sa začítať..a neľutujem.

Reagovať na správu

portret

medulienka pokročilý 6.5.2008 19:05

Knihu som si v piatok objednala, dnes ráno som si ju prevzala na pošte a teraz popoludní celú prečítala. Cítila som vždy, že patrím k hubárom... ďakujem autorovi pánovi Majerníkovi, že po prečítaní knižky som ešte viac hubárkou ako predtým.

Reagovať na správu

portret

lošák 17.6.2008 20:26

U nás na Moravě jsem knihu p.Majerníka neviděl.Dnews jsem si přečetl jedním dechem na PC.Super.Až pojedu na hřiby k Vám snad ji v Cadci koupím.

Reagovať na správu

portret

zelhub 4.9.2008 13:09

Prednedávnom som túto útlu,ale milú knižôčku dočítal.V mnohých kapitolách sa nájde hádam každý hubár,ako keby podobné príbehy zažil on sám,o stratených...,o hubárskom radare...,podobný príbeh o podhríbe som zažil,len s iným koncom.Veľmi osviežujúce čítanie,hlavne keď nerastú.Škoda,že je takejto literatúry málo,vďaka za ňu pán Majerník.

Reagovať na správu

portret

rufuss pokročilý 13.2.2009 23:38

Prave dnes som dostala tuto knihu od p. Míču (mirado) vydanu v roku 1980 a precitala som ju takpovediac jednym dychom.... super knizocka

Reagovať na správu

portret

Palinkáč 18.6.2009 21:19

Dnes som knižku od pána Majerníka prečítal na jeden šup. Veľmi inšpirujúca....

Reagovať na správu


Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.