Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

rýdzik machový

Lactarius omphaliiformis Romagn.
ryzec nálevkovitý

Výskyt: VII. - X.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk veľmi malých priemerov (5-15(20) mm), plocho klenutý, ale veľmi skoro plochý až lievikovitý, zvyčajne s malým, ostrým hrboľom, pokožka u mladých plodníc hladká až zrnitá, či jemne šupinkatá, pričom u starších plodníc býva najmä v strede zreteľne pritlačene šupinatá (niekedy však dobre vidno iba pri zväčšení), rozpraskaná, matná a suchá (za vlhka môže byť lesklá), oranžovo červená až oranžovo okrová (bez olivových tónov), zvyčajne výrazne presvitajúco ryhovaná aj do viac ako polovice polomeru klobúka. Tvarovo pripomína kalichovku (malú lakovku).

Plodná časť:

Lupene v mladosti krémové, neskôr svetlo ružovo hnedasté, riedke, pomerne hrubé, prestriedané lupienkami, pripojené (niektoré zbiehavé).

Hlúbik:

Hlúbik tenký (15-30 x 2-3,5 mm), valcovitý, dutý, hladký, tmavo oranžovo hnedý až červeno hnedý, na báze môžu byť viditeľné chĺpky hnedasto oranžové.

Dužina:

Dužina málo mäsitá (veľmi tenká v klobúku), krémová až hnedastá, v hlúbiku až purpurovo červenkastá, bez vône, chuť mierna. Mlieko biele, nemenné (podľa niektorých zdrojov žltnúce po izolovaní), miernej chuti, môže byť neskôr trochu štipľavé.

Výskyt:

Rastie zvyčajne skupinovo na vlhkých miestach, v močiaroch, často v machu - rašelinníku (Sphagnum sp.), viaže sa na jelšu (Alnus sp.), ale aj brezu (Betula sp.), vŕbu (Salix sp.), výskyt skôr na kyslom podloží až do horského pásma.

Podobné druhy:

Hlavne Lactarius obscuratus, Lactarius cyathuliformis, prípadne v podobnom biotope rastúci Lactarius clethrophilus (niektorí autori ho uvádzajú ako synonymum k Lactarius obscuratus). Od týchto druhov sa Lactarius omphaliformis odlišuje hlavne šupinkatým charakterom povrchu stredu klobúka. Lactarius obscuratus má klobúk väčšinou jasne červenkasto hnedý, oranžovo hnedý, ale tmavší (L. omphaliformis je ,,živší") a Lactarius cyathuliformis sa odlišuje od oboch väčšinou bledším klobúkom s olivovými tónmi. Rozdiely medzi týmito troma druhmi sú vo veľkosti výtrusov. Lactarius clethrophilus je tmavšie sfarbený.

Synonymum:


Autor popisu:

Hlavná úprava: JUDr. Michal Jamrich (04. 08. 2014)
Zmeny vykonali: Paľo ° (02. 01. 2012), Mgr. Roland Baranovič (01. 02. 2002)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.

rýdzik machový
rýdzik machový
Lactarius omphaliiformis
Mgr. Ján Červenka
exsikát

Ext. zdroje

Fungorum.org
Položka je prelinkovaná na Index Fungorum
Russulales News
Lactarius omphaliformis


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia