Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Lactarius omphaliiformis »

História popisu - Lactarius omphaliiformis

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: JUDr. Michal Jamrich
Dátum: 04.08.2014 19:46

Synonymum:

Old VersionNew Version
1 1<br>

Výskyt od:

Old VersionNew Version
1 17

Výskyt do:

Old VersionNew Version
1 110

Klobúk:

Old VersionNew Version
1 1Klobúk veľmi malých priemerov (5-15(20) mm), plocho klenutý, ale veľmi skoro plochý až lievikovitý, zvyčajne s malým, ostrým hrboľom, pokožka u mladých plodníc hladká až zrnitá, či jemne šupinkatá, pričom u starších plodníc býva najmä v strede zreteľne pritlačene šupinatá (niekedy však dobre vidno iba pri zväčšení), rozpraskaná, matná a suchá (za vlhka môže byť lesklá), oranžovo červená až oranžovo okrová (bez olivových tónov), zvyčajne výrazne presvitajúco ryhovaná aj do viac ako polovice polomeru klobúka. Tvarovo pripomína kalichovku (malú lakovku).

Plodná časť:

Old VersionNew Version
1 1Lupene v mladosti krémové, neskôr svetlo ružovo hnedasté, riedke, pomerne hrubé, prestriedané lupienkami, pripojené (niektoré zbiehavé).

Hlúbik:

Old VersionNew Version
1 1Hlúbik tenký (15-30 x 2-3,5 mm), valcovitý, dutý, hladký, tmavo oranžovo hnedý až červeno hnedý, na báze môžu byť viditeľné chĺpky hnedasto oranžové.

Dužina:

Old VersionNew Version
1 1Dužina málo mäsitá (veľmi tenká v klobúku), krémová až hnedastá, v hlúbiku až purpurovo červenkastá, bez vône, chuť mierna. Mlieko biele, nemenné (podľa niektorých zdrojov žltnúce po izolovaní), miernej chuti, môže byť neskôr trochu štipľavé.

Podobné druhy:

Old VersionNew Version
1 1Hlavne Lactarius obscuratus, Lactarius cyathuliformis, prípadne v podobnom biotope rastúci Lactarius clethrophilus (niektorí autori ho uvádzajú ako synonymum k Lactarius obscuratus). Od týchto druhov sa Lactarius omphaliformis odlišuje hlavne šupinkatým charakterom povrchu stredu klobúka. Lactarius obscuratus má klobúk väčšinou jasne červenkasto hnedý, oranžovo hnedý, ale tmavší (L. omphaliformis je ,,živší") a Lactarius cyathuliformis sa odlišuje od oboch väčšinou bledším klobúkom s olivovými tónmi. Rozdiely medzi týmito troma druhmi sú vo veľkosti výtrusov. Lactarius clethrophilus je tmavšie sfarbený.

Výskyt:

Old VersionNew Version
1 1Rastie zvyčajne skupinovo na vlhkých miestach, v močiaroch, často v machu - rašelinníku (Sphagnum sp.), viaže sa na jelšu (Alnus sp.), ale aj brezu (Betula sp.), vŕbu (Salix sp.), výskyt skôr na kyslom podloží až do horského pásma.

Prelinkovanie na autoritu:

Old VersionNew Version
1 1528888


Zmeny urobil: Paľo °
Dátum: 02.01.2012 22:05

Latinský názov:

Old VersionNew Version
1Lactarius omphaliformis 1Lactarius omphaliiformis

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1 1Romagn.


Úvodné znenie

Publikoval: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 01.02.2002 00:00

rýdzik machový

Lactarius omphaliformis
ryzec nálevkovitý