Úvodná stránka » Atlas húb »

Kľúč - Ľahko rozlíšiteľné druhy plávok

Niektoré druhy plávok je možné určiť už pri zbere len s použitím makromorfologických znakov. Určite ste sa už stretli s hubami, ktoré mali nejaký nápadný znak (napríklad nezvyčajnú vôňu), ktorý sa možno u iných húb nevyskytuje.

V nasledujúcich kľúči je prehľad 56-tich bežných druhov, ktoré je možné určiť podľa takýchto nápadných znakov. Vopred je však potrebné upozorniť, že týmto spôsobom je možné určiť spoľahlivo len zbery zložené z viacerých dobre vyvinutých plodníc. V prípade ak sa niektorý znak na plodnici nezhoduje s porovnávaným opisom v tomto prehľade, ide pravdepodobne o iný podobný druh plávky.

Autor kľúča:
Slavomír Adamčík

Kľúč

1. Druhy podobné rýdzikom, lupene premiešané s početnými kratšími lupienkami. Plodnice sú hrubo dužinaté a veľké, pripomínajú vzrastom rýdziky, klobúk je v strede preliačený a na okraji je podvinutý, dužina je tvrdá, pokožka klobúka je biela, sivá, čierna, sivo-čierna alebo hnedo-čierna, bez žiarivých farieb. Ďalšia možnosť
plávka černejúca
Russula nigricans
Dužina po poranení najprv červenie a neskôr černie, chuť dužiny je mierna a trochu pálčivá v lupeňoch, lupene sú veľmi riedke (2-3 lupene na 1 cm pri okraji klobúka s vylúčením kratších lupienkov). Rastie v listnatých aj ihličnatých lesoch, hojná najmä v letných mesiacoch aj v suchších obdobiach.
obrazok
plávka zelenkastolupeňová
Russula chloroides
Dužina nemení po poranení farbu, chuť dužiny je pálčivá, lupene sú veľmi husté (9-16 na 1 cm pri okraji klobúka) a úzke, na lupeňoch a na hlúbiku pod lupeňmi je modrasto-zelenkastý nádych, klobúk je v strede lievikovito preliačený, hlúbik je veľmi krátky a smerom k báze sa zužuje. Rastie v listnatých aj ihličnatých lesoch.
obrazok
2. Druhy so slizkým a na okraji uzlinato ryhovaným klobúkom a výraznou vôňou. Pokožka klobúka je slizká alebo aspoň lepkavá, farba pokožky klobúka je slamovožltá, žltohnedá, hrdzavohnedá alebo sivohnedá, hlúbik je na báze hrdzavo škvrnitý, na priereze dutinkatý, dužina je pálčivá a má výraznú vôňu. Predchádzajúca možnosť Ďalšia možnosť
2.1. Plodnice veľké, dužina v klobúku hrubá Ďalšia možnosť
plávka smradľavá
Russula foetens
Pokožka klobúka je veľmi slizká, žltohnedá až hnedá ako u hríba dubového, plodnice sú veľké, hrubo dužinaté, dužina je tvrdá, vôňa dužiny je nepríjemná, chuť je pálčivá. Rastie v listnatých aj ihličnatých lesoch.
obrazok
plávka žltohnedá
Russula subfoetens
Druh podobný na plávku smradľavú, líši sa pokožkou klobúka, ktorá je menej slizká, chuť dužiny je len slabo pálčivá alebo mierna a vôňa je ako u plávky smradľavej ale aj s ovocnou prímesou, na reze sa dužina farbí citrónovožlto. Rastie v listnatých lesoch, najčastejšie pod dubmi.
obrazok
plávka horkomandľová
Russula laurocerasi
Podobná na plávku smradľavú, ale vonia príjemne po horkých mandliach a plodnice má menšie. Rastie v listnatých a zriedka aj v ihličnatých lesoch.
plávka podvojná
Russula sororia
Plodnice sú hrubo dužinaté, hlúbik je krátky, klobúk je sivohnedý, vôňa je haringovo-ovocná. Rastie v listnatých a ihličnatých lesoch najmä pod dubmi a borovicami.
obrazok
2.2. Plodnice malé, dužina v klobúku je tenká. Predchádzajúca možnosť
plávka lúčovitá
Russula amoenolens
Plodnice sú malé a tenkomäsité, vôňa je po topinaburoch (podobná ako u rýdzika surovičkového), pokožka klobúka je sivohnedá. Rastie v listnatých aj ihličnatých lesoch najmä pod borovicami a dubmi.
obrazok
plávka hrebenatá
Russula pectinata
Plodnice sú malé, dužina je krehká s vôňou ako u plávky smradľavej a viac s ovocnou prímesou, pokožka klobúka je hnedo okrová a sivohnedá, hlúbik je na báze oranžovo-červeno škvrnitý. Rastie v listnatých aj ihličnatých lesoch.
3. Druhy s malými krehkými plodnicami: klobúk väčšinou menší ako 6 cm Predchádzajúca možnosť Ďalšia možnosť
3.1. Chuť dužiny mierna alebo iba mierne pálčivá alebo horká Ďalšia možnosť
3.1.1. Klobúk v strede s hrboľom Ďalšia možnosť
plávka Velenovského
Russula velenovskyi
Lupene sú žlto-okrové, hlúbik je biely alebo s ružovou škvrnou na báze, pokožka klobúka je lesklá, živo červená, medenkovo-červená, oranžovočervená, v strede sa odfarbuje na hnedasto okrovo až hnedasto žlto. Rastie v listnatých lesoch.
obrazok
plávka horká
Russula amara
Lupene sú krémové až okrové, hlúbik je biely, pokožka klobúka je lesklá, lepkavá, purpurovo-vínová až purpurovo-hnedá, v strede purpurovo čierna. Rastie v ihličnatých lesoch.
3.1.2. Hlúbik a lupene na poranených miestach a v starobe hrdzavo škvrnité Predchádzajúca možnosť Ďalšia možnosť
plávka dievčenská
Russula puellaris
Lupene sú krémové, pokožka klobúka je vínovo-červená, v strede tmavšia černasto-purpurová, odfarbuje sa na okrovo-ružovo až krémovo-okrovo. Rastie v ihličnatých lesoch a pod brezami.
obrazok
3.1.3. Druhy listnatých lesov; lupene a hlúbik po poranení silno nehrdzavejú a klobúk nemá v strede hrboľ Predchádzajúca možnosť Ďalšia možnosť
3.1.3.1. Lupene sú krémové až okrové. Druhy viazané na brezu. Ďalšia možnosť
plávka rôznofarebná
Russula versicolor
Hlúbik je biely, lupene a hlúbik po otlačení slabo hrdzavejú, pokožka klobúka je ružovo-vínová až sivo-fialová na okraji, v strede je sivo-hnedastá alebo olivová.
obrazok
plávka lesklá
Russula nitida
Hlúbik je biely a na báze často ružovo žíhaný, na báze žltne v starobe a báza sa odlamuje, pokožka klobúka je ružovo-purpurovo-vínová, v strede purpurovo-čierna a s hnedozelenými škvrnami.
obrazok
plávka štíhla
Russula gracillima
Chuť dužiny je trochu alebo výrazne pálčivá, pokožka klobúka je na okraji ružovo-karmínová, ružovo-fialová, v strede sa odfarbuje na zelenkasto-hnedo alebo zelankasto-sivo, hlúbik je na bielom podklade ružovo žíhaný, v starobe a pri navlhnutí sivie.
obrazok
3.1.3.2. Lupene v dospelosti žlté, hlúbik biely a dutinkatý, najčastejšie pod inými druhmi listnatých stromov Predchádzajúca možnosť
plávka žltá
Russula risigallina
Pokožka klobúka oranžovočervená, ružovo-červená, v strede sa odfarbuje na krémovo, okrovo až žlto.
obrazok
plávka žĺtková
Russula vitellina
Pokožka klobúka žĺtkovo žltá, bez červenej farby.
3.1.4. Druhy ihličnatých lesov; krémové až svetlo žlté lupene a biely hlúbik po poranení silno nehrdzavejú Predchádzajúca možnosť
3.1.4.1. Pokožka klobúka za sucha zamatovo matná, dužina vonia často po chloroforme, okraj klobúka len v starobe výraznejšie ryhovaný Ďalšia možnosť
plávka ametystová
Russula amethystina
Pokožka klobúka je na okraji ružovo-fialová až fialová, v strede sa v škvrnách odfarbuje na zelenkasto hnedo a žlto.
obrazok
plávka jodoformová
Russula turci
Pokožka klobúka je fialová, ružovo-vínová, karmínovočervená v strede tmavšia a viac hnedá.
obrazok
3.1.4.2. Pokožka klobúka aj za sucha lesklá, okraj klobúka uzlinato ryhovaný, dužina bez vône Predchádzajúca možnosť
plávka sosnová
Russula cessans
Pokožka klobúka je fialová, vínová, purpurová, karmínovo-červená, v strede je väčšinou tmavšia, odfarbuje sa v škvrnách alebo takmer celá na sivo, olivovo alebo krémovo, hlúbik je dutinkatý.
obrazok
3.2. Chuť dužiny zreteľne a silne pálčivá, hlúbik biely Predchádzajúca možnosť
3.2.1. Pokožka klobúka krémová až žltá Ďalšia možnosť
plávka Rauoltova
Russula rauoltii
Pokožka klobúka je krémová a na okraji takmer biela, lupene sú biele až svetlo krémové. Rastie v čistých bučinách.
plávka slnečná
Russula solaris
Pokožka klobúka je okrovožltá v strede až žĺtkovo žltá, lupene sú krémové až svetlo okrové. Rastie v listnatých lesoch, najmä pod bukmi.
obrazok
3.2.2. Pokožka klobúka červená, lupene biele Predchádzajúca možnosť Ďalšia možnosť
plávka škodlivá
Russula emetica
Pokožka klobúka je žiarivo šípkovo-červená, lesklá, odlúpiteľná viac než do polovice polomeru klobúka, lupene sú pri hlúbiku zaoblené, chuť dužiny je pálčivá. Rastie v listnatých aj ihličnatých lesoch.
obrazok
plávka žltnúca
Russula luteotacta
Lupene sú trochu zbiehavé, pokožka klobúka je karmínovo červená, ružová a odfarbuje sa až na krémovo, na otlačených miestach na lupeňoch a na hlúbiku žĺtne. Rastie v listnatých lesoch najmä pod hrabmi.
obrazok
3.2.3. Pokožka klobúka purpurová až fialová Predchádzajúca možnosť
plávka pevná
Russula firmula
Dužina je spočiatku je pevná, v starobe je krehká, lupene sú v dospelosti okrové až žlté, pokožka klobúka je na okraji fialová, do stredu sivo-fialová až hnedo-fialová. Rastie v ihličnatých lesoch.
obrazok
plávka krehká
Russula fragilis
Lupene sú biele a na ostrí zúbkované, vôňa je príjemne ovocná, pokožka klobúka je na okraji fialová, rúžová alebo purpurová, v strede je takmer čierna ale odfarbuje sa tam v sivú alebo sivo-zelenkastú. Rastie pod rozličnými listnatými aj ihličnatými stromami v jeseni.
obrazok
plávka fialová
Russula violacea
Vôňa je po pelargóniách, lupene sú krémové s celistvým ostrím, pokožka klobúka je fialová, purpurová, v strede aj s hnedastým alebo zelenkastým nádychom. Rastie najmä pod osikami, hrabmi, zriedka aj dubmi
4. Druhy s veľkými plodnicami, odlišnými od húb v predchádzajúcich skupinách; klobúk spravidla väčší ako 6 cm, dužina pevná, často tvrdá Predchádzajúca možnosť
4.1. Chuť dužiny mierna alebo iba mierne pálčivá alebo horká Ďalšia možnosť
4.1.1. Dužina pri poranení mení farbu na sivú Ďalšia možnosť
plávka odfarbená
Russula decolorans
Dužina na reze spočiatku trochu červenie, neskôr černie, hlúbik je biely a na poranených miestach černejúci, lupene sú krémové, pokožka klobúka je oranžová, lepkavá, lesklá. Rastie na vlhkých miestach v horských ihličnatých lesoch.
obrazok
plávka bodkovaná
Russula vinosa
Dužina na reze sivie, lupene sú krémové až okrové, po otlačení na ostrí černejú, hlúbik je biely a po otlačení sivie, pokožka klobúka je vínovo-hnedá, za sucha zamatovo-matná. Rastie v horských ihličnatých lesoch.
obrazok
4.1.2. Lupene sú na dotyk mastné a nelámavé Predchádzajúca možnosť Ďalšia možnosť
plávka modrastá
Russula cyanoxantha
Lupene sú pružné, nelámavé, na dotyk mastné, biele alebo svetlo krémové, chuť dužiny je mierna alebo trochu pálčivá, farba pokožky klobúka je zložená z fialových, modrých, zelených a sivých odtieňov, môže byť aj jednofarebne zelená alebo fialová. Rastie v listnatých aj v ihličnatých lesoch.
obrazok
4.1.3. Pokožka klobúka je aspoň na okraji popraskaná na políčka Predchádzajúca možnosť Ďalšia možnosť
plávka zelenkastá
Russula virescens
Pokožka klobúka je políčkovito popraskaná, zelená. Dužina je tvrdá, miernej chuti. Plodnice sú hrubo dužinaté a veľké. Rastie v lete v listnatých lesoch.
obrazok
plávka sivozelená
Russula anatina
Pokožka klobúka zamatová, v dospelosti popraskaná na okraji na drobné políčka, sivomodrá so zelenkastým nádychom. Rastie v listnatých najmä dubových lesoch.
obrazok
4.1.4. Dužina pri poranení hrdzavie a pri vädnutí a v starobe vonia po haringoch Predchádzajúca možnosť Ďalšia možnosť
plávka vínovočervená
Russula erythropoda
Dužina po poranení vo všetkých častiach plodnice výrazne hrdzavie, vôňa je spočiatku nevýrazná, pri vädnutí a v starobe po haringoch, pokožka klobúka je na okraji žiarivo purpurová, v strede purpurovočierna až takmer čierna. Hlúbik je takmer celý ružový až karmínový. Rastie v ihličnatých lesoch.
plávka haringová
Russula graveolens
Dužina po poranení vo všetkých častiach plodnice výrazne hrdzavie, vôňa je spočiatku nevýrazná, neskôr je po haringoch, pokožka klobúka je na okraji purpurová a v strede je väčšinou rôzne škvrnitá - purpurovo-hnedo, olivovo, okrovo, hlúbik je biely a často ružovo žíhaný. Rastie v listnatých, najmä dubových lesoch.
obrazok
4.1.5. Ostrie lupeňov a čiastočne aj hlúbik sú žiarivo žlté Predchádzajúca možnosť Ďalšia možnosť
plávka zlatožltá
Russula aurea
Dužina je pevná ale nie tvrdá, lupene sú krémové až svetlo žlté, na ostrí sú žiarivo žlté, hlúbik biely a na povrchu často žltý, pokožka klobúka je krvavo-červená, odfarbuje sa miestami na oranžovo-červenú až žltú farbu.
obrazok
4.1.6. Hlúbik je na bielom podklade s fialovým nádychom alebo je takmer celý fialový Predchádzajúca možnosť Ďalšia možnosť
plávka fialovohlúbiková
Russula violeipes
Pokožka klobúka je zamatová, olivovej farby, často na aj s fialovým nádychom, hlúbik na bielom podklade s fialovým nádychom, je fialovo žíhaný alebo je takmer celý fialový. Lupene sú biele až krémové. Rastie v listnatých a zmiešaných lesoch.
obrazok
4.1.7. Plodnice nemajú ani jeden zo znakov spomenutých v predchádzajúcich bodoch. Predchádzajúca možnosť
4.1.7.1. Pokožka klobúka je purpurová, purpurovohnedá, červenohnedá, často aj s olivovými odtieňmi Ďalšia možnosť
plávka lepkavá
Russula viscida
Dužina je tvrdá, vôňa je ovocno-medová, lupene sú krémové a po poranení hrdzavo škvrnité, hlúbik je biely ale v starobe a po poranení silne hrdzavo škvrnitý. Pokožka klobúka je lesklá, lepkavá, klobúk je rôzne škvrnitý - fialovo, purpurovo, vínovo-červeno, olivovo-hnedasto.
obrazok
plávka celistvookrajová
Russula integra
Dužina po poranení nemení farbu, lupene sú okrové až žlté, klobúk s purpurovými, olivovými a hnedými odtieňmi. Hlúbik je biely. Rastie v ihličnatých lesoch.
obrazok
druhy z okruhu plávky olivovej
Russula olivacea
Dužina po poranení nemení farbu, lupene sú okrové až žlté, klobúk s purpurovými, olivovými a hnedými odtieňmi. Hlúbik je biely a väčšinou ružovo až ružovo-fialovo žíhaný. Rastie v ihličnatých aj listnatých lesoch.
obrazok
druhy z okruhu plávky Romellovej
Russula romellii
Dužina po poranení nemení farbu, lupene sú okrové až žlté, klobúk s purpurovými, olivovými a hnedými odtieňmi. Hlúbik je biely. Rastie v listnatých lesoch.
obrazok
4.1.7.2. Pokožka klobúka je olivovozelená až olivovohnedá Predchádzajúca možnosť Ďalšia možnosť
plávka buková
Russula heterophylla
Pokožka klobúka je hnedozelená, olivovozelená alebo žltozelená. lupene sú krémové, husté a prirastené k hlúbiku až zbiehavé, hlúbik je smerom k báze väčšinou zúžený. Rastie v listnatých hlavne dubových alebo hrabových lesoch.
obrazok
plávka trávovozelená
Russula aeruginea
Pokožka klobúka je zelená, sivozelená, hnedastozelená, dužina je v dospelosti pomerne krehká, lupene a hlúbik starnutím a po otlačení hrdzavejú, lupene sú pri hlúbiku zaoblené. Rastie pod brezami alebo zriedka aj pod ihličnatými stromami.
obrazok
4.1.7.3. Pokožka klobúka je červená Predchádzajúca možnosť Ďalšia možnosť
plávka úhľadná
Russula lepida
Dužina je aj v starobe veľmi tvrdá, chuť dužiny je mierna alebo trochu mentolová, pokožka klobúka je zamatovo-matná, žiarivo červená až karmínovo červená, hlúbik je často rúžovo až červeno žíhaný, lupene sú biele až krémové. Rastie v listnatých lesoch zriedka aj v ihličnatých.
plávka zorničková
Russula aurora
Dužina je dosť krehká, klobúk je ružovo- červený, ružovo-karmínový až ružový, v strede väčšinou odfarbený na krémovo-okrovo, hlúbik je biely, dlhý, kyjakovitý, mäkký, lupene sú biele až svetlo krémové. Rastie v listnatých lesoch, najmä pod bukmi.
obrazok
plávka jahodovočervená
Russula paludosa
Lupene sú krémové až okrové, hlúbik je kyjakovitý, dlhý, biely a na báze väčšinou rúžovo žíhaný, pokožka klobúka je lesklá, lepkavá, krvavo-červená a odfarbená miestami trochu na oranžovočerveno. Rastie v horských ihličnatých lesoch.
obrazok
4.1.7.4. Pokožka klobúka je mäsovoružová alebo hnedá Predchádzajúca možnosť
plávka mandľová
Russula vesca
Pokožka klobúka je mäsovoružová, od okraja sa v dospelosti odlupuje, hlúbik aj lupene sú v dospelosti hrdzavo škvrnité, lupene sú krémové a pomerne pružné. Rastie v listnatých aj ihličnatých lesoch.
obrazok
plávka lasičia
Russula mustelina
Klobúk je hnedý podobne ako u hríba dubového, hlúbik je krátky, hrubý a na priereze dutinkatý, lupene sú krémové. Rastie v horských ihličnatých lesoch.
obrazok
4.2. Chuť dužiny je pálčivá Predchádzajúca možnosť
4.2.1. Pokožka klobúka je žltá, hnedá alebo okrová Ďalšia možnosť
plávka chromovožltá
Russula claroflava
Lupene a povrch hlúbika po otlačení černejú, lupene sú krémovo-okrové, hlúbik biely, pokožka klobúka živo žltá. Rastie na vlhkých miestach pod brezami.
obrazok
plávka smutná
Russula consobrina
Pokožka klobúka je hnedá alebo sivohnedá, lupene sú krémové, hlúbik je v porovnaní s klobúkom často dlhší. Rastie v horských ihličnatých lesoch.
plávka žlčová
Russula fellea
Celé plodnice sú jednofarebne okrové až okrovožlté, stredne veľké, vôňa dužiny je príjemne ovocná, chuť je pálčivá. Rastie pod bukmi.
obrazok
plávka hlinovožltá
Russula ochroleuca
Pokožka klobúka je medovožltá, okrovožltá až hnedo žltá, často so zelenkastým nádychom, vôňa je nevýrazná, lupene a hlúbik sú biele až svetlo krémové (hlúbik je na báze okrový).
obrazok
4.2.2. Pokožka klobúka je červená Predchádzajúca možnosť Ďalšia možnosť
plávka nádherná
Russula nobilis
Pokožka klobúka je ružová, ružovo červená, v strede sa odfarbuje aj na okrovo, na okraji je len trochu odlúpiteľná, dužina je pevná a v dospelosti krehká, lupene sú biele. Rastie v listnatých lesoch.
plávka parková
Russula exalbicans
Dužina je veľmi tvrdá, trochu sivejúca, pálčivá, lupene sú krémové až okrové, hlúbik je biely a v starobe sivý, pokožka klobúka je vínovočervená, ružovočervená a silne sa odfarbuje od stredu v krémových, zelenkastých, sivastých až takmer bielych škvrnách, napokon môže byť v starobe až takmer celá odfarbená. Rastie pod brezami často v parkoch.
obrazok
plávka krvavá
Russula sanguinaria
Lupene sú krémové až okrové, väčšinou zbiehavé, pokožka klobúka je krvavo-červená, v strede sa odfarbuje na okrovo až krémovo, hlúbik je celý alebo z väčšej časti ružový až červený. Rastie vo všetkých typoch ihličnatých lesov.
druhy z okruhu plávky škvrnitej
Russula maculata
Lupene sú žlté, pokožka klobúka je červená, vínovo-červená, oranžovo-červená a často v strede krémovo až žlto odfarbená. Rastie v listnatých lesoch.
obrazok
4.2.3. Pokožka klobúka je purpurová alebo fialová Predchádzajúca možnosť
plávka Quéletova
Russula queletii
Vôňa je ovocná, klobúk je hnedasto-vínovo-purpurový, v strede sa odfarbuje v škvrnách aj na sivozelenkasto, lupene sú biele až krémové, riedke, rovno prirastené až zbiehavé, hlúbik je celý rúžovo-karmínový až rúžovo-purpurový. Rastie v horských ihličnatých lesoch pod smrekmi.
obrazok
plávka tmavopurpurová
Russula undulata
Dužina s ovocnou vôňou, lupene sú biele, pokožka klobúka je lesklá, na okraji purpurová, v strede tmavo purpurovočierna až úplne čierna, odfarbuje sa v strede v sivastých alebo hnedastých škvrnách, hlúbik je biely. Rastie najmä listnatých lesoch pod dubmi najmä v jeseni.