Úvodná stránka » Informácie pre hubárov » Články a informácie »

Kľúč na určovanie hríbov (Boletus)

Pripravili sme pre vás kľúč na určovanie hríbov húb, založený na pozorovaní makroskopických znakov, miesta a času výskytu.

  • 1a) Plodnice majú na hlúbiku zreteľnú sieťku s celistvými okami:
    • 2a) Rúrky a ústia rúrok sú v mladosti biele, krémové až žltkasté, v dospelosti žlté až žltozelené, často s olivovým odtieňom:
      • Pokožka klobúka je pod lupou vláknito plstnatá, často veľmi jemne, za sucha až políčkovito rozpukaná, nikdy nie bielo oinovatená, za sucha matná; pod listnatými drevinami (dub, buk, hrab, lieska) ... hríb dubový (Boletus reticulatus)
      • ​Pokožka klobúka hladká a/alebo bielo oinovatená:
        • Klobúk tmavohnedý s bledohnedými, odfarbenými škvrnami, pokožka často s drobnými bielymi políčkami pri okraji klobúka; hlúbik zvyčajne tmavšie hnedo sfarbený; plodnice rastú len v teplých oblastiach Slovenska, prevažne pod dubmi a bukmi, nikdy nie v ihličnatých lesoch vo vyšších polohách ... hríb bronzový (Boletus aereus)
          ​Druhy s inou kombináciou znakov alebo s iným biotopom:
          • Klobúk je zvyčajne veľmi výrazne hrboľatý, často s nepravidelne vyrastajúcimi bradavičkami, pokožka s červenohnedými odtieňmi, často bielo kriedovo pomúčená; plodnice rastú v ihličnatých lesoch (borovica, smrek), ale hojne aj v čistých bučinách ... hríb sosnový (Boletus pinophilus)
          • Hlúbik s výraznou sieťkou, často s veľkými nepravidelnými okami pri báze; pokožka klobúka nápadne lesklá aj za suchého počasia, často akoby klzká, nevláknitá; plodnice rastú v ihličnatých lesoch severného Slovenska pod smrekmi, v nižších polohách a na juhu Slovenska hojne aj v bukových lesoch ... hríb smrekový (Boletus edulis)
    • 2b) Mladé plodnice nikdy nemajú biele až krémové rúrky:
      • 9a) Rúrky sú žlté:
        • 10a) Chuť dužiny horká:
          • Klobúk sivohnedý až sivo olivovohnedý; rúrky vždy žlté; hlúbik na žltom podklade hlavne v spodnej polovici s výraznou červenou sieťkou; prevažne v horských smrečinách, vzácne v listnatých lesoch ... hríb červený (Caloboletus calopus) )
          • Hlúbik celý žltý, báza nápadne koreňuje; len v teplých listnatých lesoch ... hríb horký (Caloboletus radicans)
        • 10b) Chuť dužiny mierna:
          • 13a) Klobúk s červenými, purpurovočervenými až hnedočervenými farebnými odtieňmi, bez výraznej farebnej zmeny alebo klobúk žltý a dužina modrejúca; hlúbik bez príveskovitej časti na báze:
          • 13b) Plodnice s inými znakmi:
      • 9b) Rúrky sú tmavšie, už v mladosti žltooranžové, v dospelosti oranžovočervené až tmavočervené:
        • Plodnice rastú vo vyšších polohách v ihličnatých lesoch; klobúk je na sivom až sivohnedom podklade nepravidelne purpurovočerveno flakatý; rúrky v dospelosti tmavočervené; hlúbik s výraznou červenou sieťkou, ktorá takmer úplne prekrýva žltý podklad, ktorý je nápadnejší v hornej časti, nikdy nie je výraznejšie žltý, skôr červený ... hríb úhľadný horský (Rubroboletus rubrosanguineus)
        • Plodnice s inými znakmi alebo biotopom:
          • Klobúk je sivobelavý, sivý až olivovosivý, bez purpurového odtieňa; ústia rúrok sú v dospelosti tmavočervené; hlúbik s červenou sieťkou; dužina mení farbu len slabo do modra, alebo vôbec; plodnice rastú vzácne v teplých listnatých lesoch ... hríb satanský (Rubroboletus satanas f. satanas)
          • Klobúk s inými farebnými odtieňmi:
            • 19a) Klobúk oranžovočervený, tehlovočervený, hnedočervený, v dospelosti v strede až olivovozelený; plodnice po rozkrojení veľmi rýchlo modrejú:
            • 19b) Klobúk s inými odtieňmi, prípadne s inou farbou dužiny po rozkrojení:
              • Všetky vonkajšie časti plodnice sú v dospelosti výrazne purpurovočerveno až vínovočerveno sfarbené; dužina po rozkrojení výrazne modrie; Klobúk a hlúbik po otlačení modrejú; plodnice rastú veľmi vzácne v teplých listnatých lesoch, hlavne pod dubmi ... hríb vínovočervený (Imperator rhodopurpureus)
              • Plodnice nikdy nie sú výrazne tmavočerveno sfarbené:
                • Ústia rúrok majú tendenciu zostávať žltooranžové až do dospelosti, nikdy nie sú výrazne červené; oká sieťky sú veľmi drobné; dužina sa v klobúku sfarbuje do modra, v báze hlúbika do purpurovočervena; plodnice rastú veľmi vzácne v teplých dubových lesoch ... hríb zavalitý (Imperator torosus)
                • Ústia rúrok sú v dospelosti výrazne červeno sfarbené:
                  • Klobúk na sivom podklade s purpurovým odtieňom; hlúbik s purpurovou až červenou sieťkou, ktorá kontrastuje so žltým podkladom; vzácne v teplých listnatých lesoch ... hríb purpurový (Rubroboletus rhodoxanthus)
                  • Purpurová farba klobúka je skôr na hnedom ako sivom podklade; sieťka na hlúbiku výrazne nekontrastuje s podkladom, ktorý je slabo výrazný, bledožltý ... hríb Le Galovej (Rubroboletus legaliae)
  • 1b) Plodnice majú povrch hlúbika zrnitý, bez náznaku sieťky, prípadne je sieťka naznačená pospájanými zrnkami:

Zdroj: Ján Červenka
Autor článku: Mgr. Roland Baranovič (roland)

Diskusia k článku

portret

roland vlastník stránok 12.7.2007 21:37

Toto je Janci naozaj parada. Cas ukaze, ci su tam neni nejake zadrhely, ale vyzera to slubne.

Reagovať na správu

portret

Andrej Makara 17.7.2007 20:22

Je to naozaj super, práve som si ho "naostro" vyskúšal, vďaka

Reagovať na správu

portret

Pekosek mykológ 25.9.2007 15:12

Doporucoval bych (a sam se asi casem do toho pustim) srovnat tento cenny klic se serii clanku o hribovitych od zesnuleho Dr. Hlavacka, ktery je vydaval v Mykologickem sborniku nekdy v letech 1995-2000

Reagovať na správu

portret

marianzosabinova pokročilý 14.8.2009 17:11

Jeden pám mi doniesol hríb, ktorý som nevedel určiť. Klobúk mal klenutý hnedý bez jamiek. Dužina a rúrky žlté. Rúrky po otlačení nemenili farbu. Hlúbik žltý hruškovitý bez sieťky, na ochytaných miestach dohneda. Dužina žltá, medzi klobúkom a hlúbikom žltobiela, na reze nemenila farbu. Po niekoľkých hodinách na niektorých osušených miestach sa sfarbila mierne dohneda, pravdepodobne od oschnutia. Nemodrel, nezelenel nebol horký. Určite to nebo suchoríb hnedý ani plstnatý. Chuť lahodná vôňa nevýrazná príjemná - neviem bližšie pomenovať. Také čudo som ešte nevidel.

Reagovať na správu

portret

stepho pokročilý, atlasár 17.8.2013 13:06

..mohol by to byť Boletus fragrans..

Reagovať na správu

portret

Hřibolog mykológ 20.8.2013 14:24

Pokud by byla fotka a položka rád se podívám

Reagovať na správu

portret

marianzosabinova pokročilý 20.8.2013 18:24

Bolo to dávnu, určil som ho o nejaký rok neskôr, bol to hríb horský.

Reagovať na správu

portret

Hřibolog mykológ 20.8.2013 20:35

Á, koukám už je to déle. Omlouvám se, přehlédl jsem

Reagovať na správu

portret

Hřibolog mykológ 20.8.2013 14:29

Hřib habrový, březový, hřib hnedofialový a hřib olivově žlutý bych z klíče vypustil, protože dle mého názoru i názoru jiných boletologů se nejedná o samostatné druhy a meximálně je lze definovat jako formy. Rovněž hřib hnědofialový u nás téměř jistě neroste, jedná se o hřib rozšířený v Severní Americe a jeho výskyt se u nás zakládá na výrazněji zbarvených či atypických exemplářích B. pinophilus.

U hřibu nádherného bych opravil latinské jméno na B. fuscoroseus

hřib plavý a hřib skvrnitý bych z klíče vyřadil. I na základě molek. analýzy je patrné, že s ejedná o druhy, které do r. Boletus s. str. nepatří.

naopak tam (alespoň prozatím) lze zařadit hřib hnědý, přestože v budoucnosti bude zařazen asi do zcela samostatného rodu.

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 19.6.2014 13:24

Súhlasím a beriem na vedomie. Kľúč je staršieho dáta a už dlhší čas sa ho chystám aktualizovať. Niektoré z navrhovaných zmien som aj mal v pláne vykonať.

Reagovať na správu

portret

bobineta atlasár, moderátor 16.8.2014 09:12

Je dobre ked su zhrnute jednotlive znaky a vylucovacou metodou si ludia mozu hriby urcit. Neskor po nakukani uz si hubar urci huby sam. Dik Janko za kluce.

Reagovať na správu

portret

... 1.9.2014 10:27

jj super vdaka

Reagovať na správu

portret

Hřibolog mykológ 1.9.2014 12:59

Navrhuji opravy:

Hlúbik s veľmi nenápadnou sieťkou na vrchole, nižšie je sieťka čiastočne tvorená červenými zrnkami a v spodnej časti chýba ... hríb kaukazský (Boletus caucasicus) - VYPUSTIT - hřib kavkazský není uznaný a platný druh

OPRAVA u Boletus torosus:

Plodnice nikdy nie sú výrazne tmavočerveno sfarbené:
Ústia rúrok majú tendenciu zostávať žluté až do dospelosti, nikdy nie sú výrazne červené; oká sieťky sú veľmi drobné; dužina sa v klobúku sfarbuje do modra, v báze hlúbika většinou do purpurovočervena; plodnice rastú veľmi vzácne v horských a podhorských lesích pod jedlemi a buky na vápenitých půdách... hríb zavalitý (Boletus torosus)

Oprava jména u Boletus erythropus var. junquilleus na Boletus luridiformis f. junquilleus

Reagovať na správu


Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.