Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

hríb červený

Caloboletus calopus Fr.
hřib kříšť

Nejedlá huba
Výskyt: VI. - X.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 30-150 mm v priemere, najprv býva polguľovitý, potom klenutý, vankúšovitý a v dospelosti aspoň na temene plochý, suchý a matný; v mladosti jemne plstnatý, v dospelosti holý, bledohnedý, olivovo plavohnedý, žltkastohnedý, s okrajom dosť dlho podvinutým a nepravidelne poprehýbaným.

Plodná časť:

hríb červený hríb červený OBR 343633 OBR 343634 Rúrky sú 3-16 mm dlhé, pri hlúbiku vykrojené, citrónovožlté, neskoršie s olivovým nádychom, na reze modrejúce alebo modrozelenajúce. Póry sú okrúhle, drobné, najprv sivožlté, potom žiarivo citrónovožlté, neskôr zelenkasté; otlačením modrozelenejú.

Hlúbik:

Hlúbik je 30-150 mm vysoký a 10-45 mm hrubý, v mladosti zvyčajne bruchatý, potom kyjakovitý, zriedkavo aj valcovitý, pod klobúkom stenčený. Býva krásne karmínovočervený, okrem hornej časti pod klobúkom, kde je jasnožltý (niekedy býva aj celý červený), a dolnej časti, kde je obyčajne kalne hnedočervený; otlačením modrie. Na povrchu ho zdobí jemná, ale nápaditá sieťka, na vrchole bielej farby na žltom podklade, inde mäsovočervená alebo špinavočervená; neskôr dostáva od bázy nahor hnedý tón. Oká sieťky sa smerom k dolnej časti zväčšujú a sú pretiahnutejšie, celkom dolu miznú.

Dužina:

Dužina je belavá až bledo krémovožltkastá, na vzduchu dosť rýchlo zelenomodrie, ale čoskoro sa odfarbuje, v báze hlúbika je špinavočervenkastá; je tvrdá, vonia slabo hubovo, chuť má najprv sladkastú a potom veľmi horkú.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je bledo okrovoolivový až hnedastoolivový.

Výskyt:

Hríb červený rastie od júla do októbra v ihličnatých i v listnatých lesoch, najmä v podhorských krajoch. Je rozšírený v celej Európe, na Kaukaze a možno aj na Ďalekom východe. V Japonsku a v Severnej Amerike ho dosiaľ nenašli.

Význam:

Je to nejedlá huba, odpornej chuti; nie je jedovatá, ale na prípravu jedál ju nemožno použiť.

Podobné druhy:

Boletus satanas

Poznámka / Zaujímavosti:

hríb červený OBR 141921 Mikroskopický snímok: Erik Brozmann

Synonymum:

Boletus pachypus Fr.;

Autor popisu:

Hlavná úprava: Mgr. Roland Baranovič (05. 03. 2004)
Zmeny vykonali: Vojtech Pšenka (17. 07. 2017), Stano Husár (02. 09. 2012), Viera Struhárová (06. 01. 2009), Ing. Milan Zelenay (26. 07. 2006)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.


Ext. zdroje

FUN. IMAGES
Fungi Images on the Net  
Pilze Pilze Pilze
Pilze, Pilze, Pilze
STK
Dr. Stefan Kaschabek Pilz-Galerie


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia