Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

hríb Quéletov

Suillellus queletii Schulz.
hřib Quéletův

Chránená huba
Pokuta za jednu plodnicu: 28 EUR
Výskyt: V. - X.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 50-150 mm priemere, za mladi je viac ako polguľovitý, potom pologuľovite klenutý, v dospelosti vankúšovite rozprestretý. Starý klobúk býva často v strede vtlačený a hrboľkato nerovný alebo vráskavý, s poprehýbaným okrajom cez ktorý presahuje tenká pokožka. Najprv je okrovožltý až hnedastý, potom s červenkastým odtieňom, od oranžova do tehlovočervena alebo do karmínovočervena, ba často sú na ňom všetky tieto farebné odtiene súčasne. Neskôr červený odtieň bledne a klobúk ostáva buď plavý alebo okrovo žltkastý; len kde tu nájdeme na ňom červenšie miesta. Otlačením vznikajú na povrchu tmavomodré škvrny, ktoré neskôr hnednú. Pokožka je za mladi jemne plstnatá až zamatová, v starobe holá, za vlhka býva trochu slizká.

Plodná časť:

Rúrky sú 15-30 mm dlhé, pri hlúbiku vykrojené, najprv citrónovožlté, potom zlatožlté a napokon okrovožlté, Na reze sa sfarbujú na zelenomodro. Póry sú drobné alebo stredne veľké (asi 1 mm v priemere), okrúhle. Za mladi sú olivovožltkasté, úplne vyvinuté žiaria krásnym oranžovým sfarbením, neskôr blednú do olivova a v starobe oranžovočervený odtieň úplne strácajú. Na otlačených miestach značne modrejú, ale modrá farba sa rýchle mení na špinavohnedú.

Hlúbik:

Hlúbik je 40-150 mm dlhý a 10-35 mm hrubý, za mladi bruchatý, potom štíhlejší, zvyčajne v strednej časti zhrubnutý, na báze príveskovito končitý. Pod klobúkom je olivovo citrónovožltý alebo zlatožltý, nižšie býva často špinavočervený až karmínový a na báze takmer vždy červený alebo hnedočervený. Povrch je veľmi jemne zrnito bodkovaný (nie tak hrubo ako na hríbe zrnitohlúbikovom), zriedkavejšie celkom holý, suchý a bez sieťky.

Dužina:

Dužina je žltá, v báze hlúbika sýto vínovočervená alebo purpurová. tento odtieň v slabšej intenzite niekedy preniká až do vrcholu hlúbika. Žlté časti dužiny na vzduchu modrejú. Chuť má trochu kyslastú, vôňu slabo ovocnú alebo takmer nijakú.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je olivový.

Výskyt:

Hríb Quéletov rastie od mája do októbra prevažne v listnatých lesoch, najmä pod dubmi.

Význam:

Je to jedlý hríb, ale musí byť dokonale povarený alebo podusený, takisto ako plodnice hríba zrnitohlúbikového alebo hríba siného. Nedostatočne uvarený môže zapríčiniť chúlostivým osobám žalúdočné ťažkosti.

Autor popisu:

Hlavná úprava: Mgr. Roland Baranovič (07. 04. 2003)
Zmeny vykonali: Vojtech Pšenka (31. 07. 2017), Ing. Milan Zelenay (26. 07. 2006)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.

hríb Quéletov
hríb Quéletov
Suillellus queletii
Vladimír Kunca
chránená
hríb Quéletov
hríb Quéletov
Suillellus queletii
Pavol Baksy
chránená, exsikát
hríb Quéletov
hríb Quéletov
Suillellus queletii
Ing. Lukáš Faturík
chránená
hríb Quéletov
hríb Quéletov
Suillellus queletii
Jiří Polčák
chránená
hríb Quéletov
hríb Quéletov
Suillellus queletii
Yvona Janotová
chránená
hríb Quéletov
hríb Quéletov
Suillellus queletii
Jiří Polčák
chránená

Ext. zdroje

JMM
Site de la Pharmacie du val d
Pilze Pilze Pilze
Pilze, Pilze, Pilze


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia