Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

hríb príveskatý

Butyriboletus appendiculatus (Schaeff. ex Fr.) Secr.
hřib přívěskatý

Výskyt: VI. - X.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 60-200 mm v priemere, najprv je polguľovitý, potom klenutý a napokon vankúšovitý. V mladosti je plavohnedý alebo žltohnedý, neskoršie tmavší až červenohnedý. Býva veľmi jemne vrastene vláknitý a tenko plstnatý.

Plodná časť:

Rúrky sú 18-30 mm dlhé, pri hlúbiku vykrojené, najprv bledožlté, potom citrónovožlté a napokon hnedasté až olivovo zelenožlté, na reze zelenomodrejúce. Póry sú okrúhlo hranaté, drobné, za mladi živo zlatožlté, neskôr zlatohnedasté, často až s hrdzavohnedým nádychom. Po otlačení zostávajú na nich modrozelené škvrny.

Hlúbik:

Hlúbik je 50-150 mm dlhý a 15-50 mm hrubý. Najprv je vajcovite bruchatý, potom takmer valcovitý alebo vretenovite bruchatý, na báze kužeľovite koreniaci a ponorený dosť hlboko do substrátu (až do 1/3 svojej dĺžky). Celý je žltý, dolu s hnedastým odtieňom. Po otlačení modrie. Je ozdobený jemnou sieťkou, ktorá v starobe takmer mizne.

Dužina:

Dužina je žltá, v báze hlúbika ružovkastá až hnedastá, nad rúrkami slabo modrejúca, v mladosti tuhá, v starobe mäkká. Vôňa je slabá a chuť lahodná.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je olivovohnedý.

Ľudové názvy:

príveskáč

Výskyt:

Hríb príveskatý rastie od júna do októbra v svetlých listnatých lesoch, najmä v teplejších a nižších polohách.

Synonymum:

Boletus appendiculatus Schaeff. (1774)

Autor popisu:

Hlavná úprava: Mgr. Roland Baranovič (04. 03. 2003)
Zmeny vykonali: Paľo ° (09. 06. 2021), Radovan Bednár (17. 08. 2019), Vojtech Pšenka (25. 08. 2016), Ing. Milan Zelenay (01. 09. 2006)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.


Ext. zdroje

PILZ-BADEN
Photogalerie des Pilzvereins der Region Baden


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia