Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

rýdzik

Lactarius vinosus (Quél.) Bat
ryzec

Podobné druhy:

Lactarius vinosus rastie geograficky ešte južnejšie (stredomorská oblasť) ako jemu veľmi podobný Lactarius sanguifluus, má klobúk aj hlúbik s bledými až tmavými vínovo červenými tónmi, klobúk vo všeobecnosti viditeľne zónovaný, klobúk sa výrazne sfarbuje do zelena po jeho vytrhnutí (poškodení), hlúbik zväčša krátky a výrazne zužujúci na báze, lupene bledo fialové až vínovo červené. Naproti tomu Lactarius sanguifluus má klobúk s oranžovými tónmi, klobúk sa pomaly a relatívne slabo sfarbuje do zelena, zväčša nie je zónovaný, hlúbik je valcovitý a málokedy zužujúci sa na báze, lupene ružovkasté.
Iné druhy, za ktoré by bola teoreticky zámena možná, majú mlieko najskôr oranžové až oranžovo červenkasté, pričom vínovo červenú farbu naberá až po určitom čase (napr. Lactarius semisanguifluus po 5-10 minútach, iné druhy (Lactarius deterrimus,...) až neskôr, ak vôbec).

Poznámka / Zaujímavosti:

Podľa najnovších teórií a pozorovaní (Autor: Jorinde Nuytinck, Promotor: Prof. Dr. Annemieke Verbeken, UNIVERSITEIT GENT Faculteit Wetenschappen Vakgroep Biologie, Lactarius section Deliciosi (Russulales, Basidiomycota) and its ectomycorrhiza: a morphological and molecular approach. 2004-2005) je Lactarius vinosus (Quél.→) Bataille, Fl. Monogr. Astérosporales: 28 (1908) vedený ako samostaný druh. Avšak ešte aj momentálne je v Index Fungorum braný ako synonymum pre Lactarius sanguifluus. Jeho samostané postavenie má však svoje opodstatnenie a oporu v hĺbkovom vedeckom preskúmaní druhov sekcie Deliciosi práve vo vyššie uvedenej práci belgických mykológov. Niektoré iné autority ich už rozlišujú (napr. Russulales News, MycoBank).

Synonymum:

Lactarius sanguifluus var. vinosus Quél., Compt. Rend. Assoc. Franç. Avancem. Sci. 9: 668 (1881) [1880]
Lactarius sanguifluus var. violaceus (Barla) Basso, Fungi europ. (Alassio) 7: 308 (1999)
Lactarius rubrozonatus Lalli & Pacioni, in Lalli, Pacioni & Leonardi, Micol. Veg. Medit. 17(2): 127 (2003)
Lactarius rubrozonatus Lalli & Pacioni, in Lalli, Pacioni & Leonardi, Micol. Veg. Medit. 17(2): 127 (2003) f. rubrozonatus
Lactarius rubrozonatus f. carneus Lalli & Pacioni, in Lalli, Pacioni & Leonardi, Micol. Veg. Medit. 17(2): 130 (2003)
Agaricus deliciosus var. violaceus Barla Tabl. comp. champ. comest.: pl. 4, f. 24. 1855

Autor popisu:

JUDr. Michal Jamrich, 13. 10. 2014

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.


Ext. zdroje

Russulales News
Lactarius vinosus


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia