Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

rýdzik meďovohnedý

Lactarius cupricolor Z. Schaef.
ryzec

Výskyt: VIII. - IX.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk s priemerom 30-70 mm, klenutý u mladých plodníc, neskôr s vtlačeným stredom, nezónovaný.Okraj za mlada výrazne podvinutý, farba klobúka u mladých plodníc bledá (ružovo hnedá), vekom tmavne (medeno hnedá až oranžovo červeno hnedá). Pokožka klobúka suchá, matná, zvrásnená.

Plodná časť:

Lupene pripojené až jemne zbiehavé, svetlo okrové až oranžovo hnedé, poranením hnednú.

Hlúbik:

Hlúbik valcovitý, alebo na báze tenší, s dutinou, hladký alebo zvrásnený, suchý, špinavo krémový, miestami hnedastý, bez ružových tónov, na poranených miestach hnedne.

Dužina:

Dužina biela, na vzduchu sa mení na svetlo červenkasto, vôňa ovocná, chuť mierna, po čase štipľavá. Mlieko krémovej farby, dlho nemenné, ale zasychá na lupeňoch v podobe šedo zelených kvapiek.

Výskyt:

Lactarius cupricolor rastie v zmiešaných lesoch, najmä pod dubom (Quercus sp.), zriedkavo pod bukom (Fagus sp.), v opade alebo tráve, na nie kyselých pôdach, v nižších polohách.

Podobné druhy:

Autor opisuje tento druh ako druh podobný k Lactarius pallidus, ale jeho veľkosť je o niečo menšia (30-70 mm), s okrajom zreteľne podvinutým u mladých plodníc, farba klobúka u mladých plodníc bledá (ružovo hnedá), vekom tmavne (medeno hnedá až oranžovo červeno hnedá), ale predovšetkým pokožka klobúka vyzerá suchá, matná, zvrásnená, s textúrou podobnou k Lactarius pyrogalus.

Poznámka / Zaujímavosti:

Druh popísaný Z. Schaeferom, Česká Mykologie, 20: 158 (1966) podľa nálezu z 27.08.1961, Sychrov, Turnov, Československo. Nález bol v zmiešanom lese dub (Quercus sp.), smrek (Picea sp.) a jedľa (Abies sp.).
Tento druh nebol pravdepodobne dlho nájdený a zdokumentový.

Zdroje informácií:
Fungi Europaei, vol. 7, Lactarius (M. T. Basso)

Autor popisu:

Hlavná úprava: JUDr. Michal Jamrich (03. 12. 2013)
Zmeny vykonali: Pavel Brůžek (09. 10. 2012), Paľo ° (02. 01. 2012), Mgr. Roland Baranovič (01. 02. 2002)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.


Ext. zdroje

Fungorum.org
Položka je prelinkovaná na Index Fungorum


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia