Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

rýdzik krátkohlúbikový

Lactarius acerrimus Britzelm.
ryzec krátkonohý

Nejedlá huba
Výskyt: VII. - IX.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk s priemerom 35 -120 mm, v mladosti klenutý až plochý, neskôr v strede preliačený až lievikovitý. Okraj dlho podvinutý a často nepravidelný (zvlnený). Povrch u mladých plodníc jemne zamatový a matný, neskôr lysý (hladký), často klzký a lepkavý (hlavne za vlhkého počasia), väčšinou zónovaný v podobe kruhov alebo škvŕn najmä smerom k okraju. Farebne býva bledo krémový, krémový, žlto okrový až ružovkasto žlto hnedý, škvrny sú výraznejšie sfarbené.

Plodná časť:

Lupene široko pripojené až jemne zbiehavé, stredne vysoké, stredne husté, zreteľne anastomózne (prepojené priečnymi žilkami najmä pri hlúbiku – charakteristický znak), niekedy aj rozvidlené, prestriedané lupienkami, ružovkasto žlto hnedé, krémové až svetlo okrové, na poranených miestach sa časom sfarbujú na hrdzavo hnedo.

Hlúbik:

Hlúbik väčšinou krátky a hrubý, často excentrický, valcovitý alebo nepravidelný, niekedy sa zužuje smerom nadol (zriedkavo na báze rozšírený), býva plný, tuhý, neskôr s úzkou dutinou. Povrch za mlada belavý a jemne oinovatený, neskôr rovnako sfarbený ako klobúk, niekedy s hnedastými škvrnami.

Dužina:

Dužina pevná, biela, farebne nemenná. Vôňa sladká, ovocná, chuť veľmi štipľavá. Mlieko biele, skôr nehojné, nemenné, veľmi stipľavé.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach ružovkasto žlto hnedý.

Výskyt:

Lactarius acerrimus sa viaže na dub (Quercus sp.), rastie skupinovo v listnatých lesoch a parkoch, v teplejších oblastiach na skôr neutrálnych alebo zásaditých pôdach.

Podobné druhy:

V rovnakom biotope rastie podobný Lactarius zonarius, ktorý má u mladých plodníc okraj klobúka zreteľne plstnatý a nemá anastomózne lupene. Klobúk má zväčša výraznejšie zónovaný. Jeho výtrusný prach je svetlejší (svetlo krémový). Vzácny Lactarius evosmus rastie pod dubom (Quercus sp.) a topoľom (Populus sp.), nemá anastomózne lupene (alebo iba nepatrne), má veľmi výraznú ovocnú vôňu (jablkovú), klobúk je bledší, nie je výrazne zónovaný a hlúbik nikdy nie je škvrnitý (farebne môže byť zmenený z pôvodnej belavej (krémovej) farby na okrovo, hnedasto). Mlieko zasychá na lupeňoch svetlo šedo zeleno. Pod ihličnatými stromami rastú relatívne podobné Lactarius zonarioides a Lactarius porninsis.

Poznámka / Zaujímavosti:

Zdroje informácií:
Fungi of Northern Europe, vol. 2, The genus Lactarius (J. Heilmann-Clausen, A. Verbeken, J. Vesterholt)
Fungi Europaei, vol. 7, Lactarius (M. T. Basso)
Fungi of Switzerland, vol. 6, Russulaceae (F. Kränzlin)
osobné poznatky

Synonymum:


Lactifluus acerrimus (Britzelm.) Kuntze, Revis. gen. pl. (Leipzig) 3(2): 489 (1898)

Autor popisu:

Hlavná úprava: JUDr. Michal Jamrich (04. 11. 2013)
Zmeny vykonali: Paľo ° (02. 01. 2012), Vladimír Kunca (21. 10. 2011)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.

rýdzik krátkohlúbikový
rýdzik krátkohlúbikový
Lactarius acerrimus
JUDr. Michal Jamrich
mikroskop., exsikát
rýdzik krátkohlúbikový
rýdzik krátkohlúbikový
Lactarius acerrimus
JUDr. Michal Jamrich
mikroskop., exsikát

Ext. zdroje

Russulales News
Lactarius acerrimus


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia