Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

rýdzik Bertillonov

Lactifluus bertillonii (Neuhoff ex Z. Schaef.) Verbeken
ryzec Bertillonův

Nejedlá huba
Výskyt: VIII. - XI.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk mäsitý a pevný, s priemerom 70-130 (180) mm, v mladosti plocho klenutý, čoskoro plochý s vtlačeným stredom, neskôr až lievikovitý a často zvlnený. Povrch rovný, matný, suchý, v mladosti jemne ale viditeľne plstnatý, neskôr zamatový, farebne často nie jednotný (miesta s rôznou intenzitou farbie) biely až svetlo krémový, vekom sa môžu objaviť svetlo hnedasté škvrny, okraj klobúka dlho podvinutý.

Plodná časť:

Lupene mierne zbiehavé, stredne husté (hustota býva dosť variabilná), vysoké 3-5 mm, rozvidlené, niekedy až anastomózne pri hlúbiku, prestriedané lupienkami, v mladosti biele, neskôr bledo krémové až krémovo svetlo šedé, niekdy sa objavujú ružové fľaky v miestach medzi lepeňmi, po poranení sa lupene sfarbujú svetlo okrovo hrdzavo.

Hlúbik:

Hlúbik valcovitý, niekedy mierne sa zužujúci smerom k báze, a taktiež na tých miestach stlačený alebo nepravidelný, často výrazne zhrubnutý pod lupeňmi, 30-70 x 20-40 mm, plný, pevný a mäsitý, povrch hladký až jemne zamatový, nie je škvrnitý. Farba biela, belavá, po manipulácií sa sfarbuje svetlo hnedo (hnedo okrovo).

Dužina:

Dužina pevná, kompaktná, biela, na reze slabo žltne (viditeľné pri okraji klobúka), alebo sa sfarbuje v okrajových spodných častiach hlúbika hnedo okrovo, no časom vybledne aj v týchto častiach, vôňa nepríjemná (kyslastá, kyslo ovocná), chuť dužiny veľmi štipľavá. Mlieko biele až krémové, rýchlo zasychá na lupeňoch v podobe krémových (krémovo svetlo žltkastých) kvapiek, izolované je nemenné, chuť mlieka štipľavá.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je biely.

Makrochemické reakcie:

Reakcia s KOH na mlieku ihneď oranžovo žltá, FeSO4 na dužine ružovo lososová.

Výskyt:

Lactarius bertillonii rastie samostane alebo skupinovo v listnatých lesoch. Viaže sa na buk (Fagus sp.), vzácnejšie na dub (Quercus sp.), gaštan (Castanea sp.) a brezu (Betula sp.). Preferuje vlhkejšie miesta a vápencové podložie. Nájdeme ho skôr v nižších polohách.

Podobné druhy:

Lactarius bertillonii sa nedá na prvý pohľad odlíšiť od veľmi podobného druhu - Lactarius vellereus, ktorý rastie v rovnakom biotope (viaže sa na rovnaké stromy). Sú však aj makroskopické znaky, ktorými sa dajú odlíšiť. Mlieko Lactarius bertillonii je štipľavé (dôležité je skúšať chuť mlieka oddelene od dužiny), pričom mlieko Lactarius vellereus je mierne (max. horkasté). Mlieko Lactarius bertillonii reaguje na KOH žlto oranžovo, pri Lactarius vellereus je bez reakcie.
Ďalšie bielo (belavo) sfarbené, relatívne podobné, druhy rýdzikov – Lactarius piperatus, Lactarius glaucescens a Lactarius controversus.
Lactarius glaucescens má klobúk biely, najmä pri okraji je dlho biely, v strede môže byť belavo krémový až krémovo hnedastý, jeho klobúk nebýva lievikovitý, je robustný a pevný, klobúk je hladký (nevýrazne zamatový), suchý, skôr matný, nebýva pri okraji výraznejšie zvrásnený, okraj dlho nadol zahnutý. Mlieko je biele, izolované sa rýchlo mení na bielo krémové, ale v kontakte s lupeňmi a dužinou sa farbí (teda zasychá) na zeleno (zmena farby na zelenkasto býva veľmi pomalá). Jeho mlieko reaguje s KOH žlto a až žlto oranžovo. Chuť mlieka a dužiny štipľavá (no nie výrazne).
Lactarius piperatus má klobúk dlho biely, belavý, miestami krémový, v strede aj výraznejšie akoby svetlo hrdzavý, povrch klobúka často na okraji drsný a zvrásnený, staré plodnice tvarovo až lievikovité, lupene veľmi husté a nízke (1-2 mm), výrazne rozvidlené, zbiehavé, dužina sa na reze mení pomaly na krémovo okrovú, okrovo žltkastú, chuť mlieka aj dužiny výrazne korenistá. Mlieko biele, izolované nemenné, mení sa pomaly v kontakte s dužinou na žltkasto okrovo. Mlieko nemenné s KOH.
Lactarius controversus má klobúk biely, belavý, bielo sivý, no farbí sa časom (miestami) ružovo, ružovo červeno (hlavne v strede), niekedy tiež okrovo. Pokožka je akoby pokrytá glazúrou, lesklá a lepkavá, za sucha jemne zamatová a matná. V okrajovej časti je vidno zónovanie (kruhy), avšak farebne iba mierne odlišné od okolia. Lupene sú ružové, mäsovo červenkasté. Reakcia mlieka na KOH iba niekedy žltkastá. Viaže sa na topoľ (Populus sp.) a vŕbu (Salix sp.), ale môže byť aj dub (Quercus sp.) a gaštan (Castanea sp.).

Poznámka / Zaujímavosti:

Zdroje informácií:
Fungi of Northern Europe, vol. 2, The genus Lactarius (J. Heilmann-Clausen, A. Verbeken, J. Vesterholt)
Fungi Europaei, vol. 7, Lactarius (M. T. Basso)
Fungi of Switzerland, vol. 6, Russulaceae (F. Kränzlin)

Synonymum:

Lactarius bertillonii (Neuhoff ex Z. Schaef.) Bon, Docums Mycol. 10(nos 37-38): 92 (1980) [1979]
Lactarius bertillonii (Neuhoff ex Z. Schaef.) Bon, Docums Mycol. 10(nos 37-38): 92 (1980) [1979] var. bertillonii
Lactarius bertillonii var. boudieri J. Blum, Revue Mycol., Paris 31: 92 (1966)
Lactarius bertillonii var. queletii J. Blum, Lactaires: 309 (1976)
Lactarius vellereus var. bertillonii Neuhoff ex Z. Schaef., Česká Mykol. 33: 9 (1979)

Autor popisu:

Hlavná úprava: JUDr. Michal Jamrich (19. 12. 2013)
Zmeny vykonali: Paľo ° (02. 01. 2012), Pavol Kešeľák (09. 05. 2008)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.

rýdzik Bertillonov
rýdzik Bertillonov
Lactifluus bertillonii
Marek Porubčan
mikroskop., exsikát
rýdzik Bertillonov
rýdzik Bertillonov
Lactifluus bertillonii
JUDr. Michal Jamrich
mikroskop., exsikát
rýdzik Bertillonov
rýdzik Bertillonov
Lactifluus bertillonii
JUDr. Michal Jamrich
mikroskop., exsikát

Ext. zdroje

Fungorum.org
Položka je prelinkovaná na Index Fungorum
Fungi in Italia
Lactarius bertillonii
Russulales News
Lactarius bertillonii


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia