Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

rýdzik škótsky

Lactarius scoticus Berk. & Broome
ryzec skotský

Vzácna huba
Výskyt: VII. - X.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk s priemerom 15-70 mm, u mladých plodníc klenutý s výrazne podvinutým okrajom, neskôr sa stáva plochý s vtlačeným stredom a nakoniec až lievikovitý, pričom okraj sa postupne vyrovnáva (no dlho zostáva zahnutý nadol). Povrch matný, zamatový až pritlačene chĺpkatý, v strede často až hladký (jemne popraskaný), ale smerom k okraju vždy postupne chĺpkatý a na úplnom okraji s 1-3 mm chĺpkami ( u mladých plodníc vždy). Za vlhkého počasia môže byť klzký, inak suchý. Farba na začiatku biela (bledo krémová) s okrovým stredom klobúka, neskôr sa stáva viac ružovkasto žlto hnedá, okrová až oranžovo hnedá.

Plodná časť:

Lupene široko pripojené až zbiehavé, skôr tenké, vysoké 2-3 mm, pomerne husté, , niekedy pri hlúbiku rozvidlené, prestriedané lupienkami, belavo krémové, krémové, alebo ružovkasto žlto hnedé.

Hlúbik:

Hlúbik valcovitý, pomerne tenký, niekedy zužujúci sa smerom k báze, za mlada plný, neskôr s dutinou, povrch hladký až jemne oinovatený (vidno hlavne v jeho vrchnej časti), suchý, farba bledo krémová, krémová až bledo ružovkasto žlto hnedá, a u starých plodníc sa môžu objaviť hrdzavé škvrny.

Dužina:

Dužina stredne tuhá (v hlúbika neskôr s dutinou), vodnatá, belavá až ružovkasto žlto hnedá (v hlúbiku), vôňa ovocno kyslastá, chuť takmer ihneď veľmi štipľavá. Mlieko nehojné, rýchlo sa stráca, biele, nemenné na lupeňoch aj po jeho izolovaní (zasychá ale belavo žltkasto), chuť ihneď veľmi štipľavá.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach bledo krémový.

Výskyt:

Lactarius scoticus sa viaže na brezu (Betula sp.), často v jej spojení so smrekom v zmiešaných lesoch. Rastie skupinovo na vlhkých, machnatých, miestach (často so rašelinníkom (Sphagnum sp.)) v mokradiach, rašeliniskách, na okrajoch jazier a potokov, s výskytom do horského pásma. Je pomerne hojný v Škandinávií, ale nachádza sa aj v Alpách. Veľmi vzácne sa môže objaviť aj na Slovensku, nakoľko mne dostupná posledná správa o jeho náleze bola z roku 1957, ale v roku 2015 sa našiel aj u nás.

Podobné druhy:

Lactarius scoticus môže byť problematicky rozlíšiteľný od mladých plodníc Lactarius pubescens, ktorý sa tiež viaže na brezu. Vo všeobecnosti sa od neho odlišuje menšími plodnicami a tenším hlúbikom, ktorý nebýva širší ako 4-10 (15) mm., ďalej jeho lupene aj keď sú pomerne husté, tak pri Lactarius pubescens sú ešte hustejšie, mlieko pri Lactarius scoticus zasychá na žltkasto (u Lactarius pubescens nie). Lactarius pubescens má často viditeľný ružový pás na hlúbiku v časti pod lupeňmi. Biotopovo preferuje vlhké miesta, pričom Lactarius pubescens nie je vyhranene vlhkomilný typ. Druhy ako Lactarius torminosus a Lactarius torminosulus majú viacmenej zónovaný klobúk (kruhy) a odlišnú farbu klobúka aj hlúbika (sú viac v odtieňoch ružovej a nie belavej a okrovej), a na vrchu hlúbika majú výraznú ružovú zónu (pásik). Lactarius spinosulus ma klobúk mäsovo ružový, lososovo ružový, povrch klobúka šupinkatý.

Poznámka / Zaujímavosti:

Ako poznámku uvediem, že Lactarius albocremeus Z. Schaef., Česká Mykol. 12: 211 (1958), je síce vedený v Index Fungorum a Mycobank vedený ako samostatný druh, ale podľa talianskej mykologičky M. T. Basso je Lactarius albocremeus Z. Schaef. synonymom pre Lactarius scoticus. Pôvodný popis pre Lactarius albocremeus sa úplne hodí na Lactarius scoticus. Jedinú výnimku tvorí pôvodne popisované mierne zožltnutie dužiny popisovanej plodnice, pričom tento jav pozorovala ja ona pri niektorých jej zberoch. Z múzea v Prahe mala zapožičaný aj pôvodný exsikát L. albocremeus, ktorý po mikroskopickom preskúmaní vykazoval zhodu s jej poznatkami o Lactarius scoticus.

Zdroje informácií:
Fungi of Northern Europe, vol. 2, The genus Lactarius (J. Heilmann-Clausen, A. Verbeken, J. Vesterholt)
Fungi Europaei, vol. 7, Lactarius (M. T. Basso)
Fungi of Switzerland, vol. 6, Russulaceae (F. Kränzlin)

Identifikovateľnosť::

Huba je identifikovateľná podľa makroskopických znakov (nie je nutné mikroskopovanie).

Synonymum:

Lactarius pubescens var. scoticus (Berk. & Broome) Krieglst., Beitr. Kenntn. Pilze Mitteleur. 7: 69 (1991)
Lactifluus scoticus (Berk. & Broome) Kuntze, Revis. gen. pl. (Leipzig) 2: 857 (1891)
Lactarius albocremeus ( Z. Schaef.) , (Česká Mykol.) 12: 211 (1958)

Autor popisu:

Hlavná úprava: JUDr. Michal Jamrich (16. 11. 2013)
Zmeny vykonali: Oldřich Roučka (11. 10. 2013), Paľo ° (02. 01. 2012), Pavol Kešeľák (09. 05. 2008)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.

rýdzik škótsky
rýdzik škótsky
Lactarius scoticus
Ing. Pete Nouzovský
exsikát
rýdzik škótsky
rýdzik škótsky
Lactarius scoticus
JUDr. Michal Jamrich
exsikát
rýdzik škótsky
rýdzik škótsky
Lactarius scoticus
JUDr. Michal Jamrich
exsikát
rýdzik škótsky
rýdzik škótsky
Lactarius scoticus
Ing. Pete Nouzovský
exsikát

Ext. zdroje

Russulales News
Lactarius scoticus


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia