Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

rýdzik šupinatý

Lactarius olivinus Kytöv.
ryzec

Vzácna huba

Mikroznaky:

Charakteristické sú pre neho pomerne početné, výrazne vystúpené a veľké pleurocystidy (najmä hrúbka je špecifická 7-17 µm, výška sa uvádza 35-107 µm), mnou namerané hodnoty boli v priemere 80 x 14,5 µm pri náleze zo dňa 29.07.2014. Tým sa mikroskopicky rozlišuje od príbuzných druhov (makroznaky sú však tiež charakteristické a jedinečné). Bol zaznamenaný aj ďalší nález na Liptove (16.08.2014, Palo Tomka), je to nová lokalita, pričom pleurocystidy mali šírku (8) 10-12 (14) µm.

Ornamentika s výškou do 0,5 µm, tvorená početnými bradavicami a rôzne dlhými hrebeňmi, niekedy rozvetvenými, prepojenia málo početné, uzavreté oká málo početné, celkovo je ornamentika hrebeňovitá, sieťovanie je len nekompletné a neobjavuje sa často, suprahilárna depresia neamyloidná

Výskyt:

Preferuje vlkhé miesta, v blízkosti močarísk a potokov, húštiny so zastúpením drevín - smrek (Picea abies), na ktorý sa viaže, breza (Betula sp.) a vŕba (Salix sp.) Rastie v machu a tráve. Preferuje zásadité podložie, ale nález zo Slovenska (29.07.2014) to nepotvrdzuje.

Poznámka / Zaujímavosti:

Lactarius olivinus je pomerne vzácny severský druh rýdzika, väčšina nálezov je zo Škandinávie a Estónska. Týmto nálezom sa potvrdil jeho výskyt aj mimo danú oblasť. Na Slovensku bol nájdený niekoľkokrát aj v minulosti na Orave (napr. v roku 2005).

Autor popisu:

Hlavná úprava: JUDr. Michal Jamrich (22. 08. 2014)
Zmeny vykonali: Paľo ° (20. 08. 2014)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.


Ext. zdroje

Fungorum.org
Položka je prelinkovaná na Index Fungorum


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia