Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

rýdzik

Lactarius lepidotus Hesler & A.H. Sm.
ryzec

Nejedlá huba
Výskyt: VIII. - IX.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk s priemerom 8-35 mm, v mladosti plocho klenutý, neskôr plochý až lievikovitý, v strede často vtlačený a taktiež s ostrým malým hrboľom. Pokožka klobúka u mladých plodníc jemne zamatová, suchá, matná, neskôr jemne pritlačene šupinkatá, nezónovaná. Farba jednotná, špinavo šedá, šedo hnedá, niekedy šedo zelenkastá, mladé plodnice sú tmavšie, staršie blednú. Okraj je u mladých plodníc nadol zahnutý, neskôr rovný až podvihnutý, trochu zvlnený alebo nepravidelný, jemne zrnitý.

Plodná časť:

Lupene pripojené, stredne husté s výrazným prestriedaním lupienkami, vysoké do 2,5 mm, krehké, tenké, belavo šedé, krémovo šedé, niekedy s ružovým, svetlo ružovo fialovým nádychom.

Hlúbik:

Hlúbik valcovitý,12-30 x 2-5 mm, u starších plodníc akoby stlačený, trochu zahnutý, plný, neskôr vatovitý, matný, oinovatený, na vrchu hlúbika jemne plstnatý. Farba svetlo krémovo šedá, svetlo červenkasto okrová, na báze bledšia krémová (belavá).

Dužina:

Dužina skôr mäkká, veľmi tenká v klobúku, belavá, belavo šedá v strednej časti hlúbika. Vôňa nevýrazná, chuť dužiny mierna (niekedy trochu štipľavá). Mlieko nehojné, biele, nemenné (aj po izolovaní), mierne (niekedy trochu štipľavé).

Makrochemické reakcie:

Reakcia na KOH na pokožke klobúka žltá.

Výskyt:

Lactarius lepidotus rastie vzácne, zvyčajne skupinovo vo vysokohorských oblastiach. Viaže sa na jelšu zelenú (Alnus viridis).

Podobné druhy:

Lactarius lepidotus je charakteristický svojimi malými plodnicami, viazanosťou na jelšu zelenú (Alnus viridis) a pritlačene šupinkatým šedo hnedým povrchom klobúka.
Podobnosť vykazuje Lactarius alpinus, je však marhuľovo sfarbený, jeho plodnicu sú väčšie. Viaže sa tiež na jelšu zelenú (Alnus viridis) a rastie v alpínskom pásme.
Ďalší podobný druh predstavuje Lactarius brunneohepaticus. Farba jeho klobúka je tmavšia (hnedá, hnedo olivová) a nie je šupinkatý. Mieko má mierne, biele, ale mení sa na žlté (pri zasychaní). Viaže sa tiež na jelšu zelenú (Alnus viridis) a rastie v alpínskom pásme.

Poznámka / Zaujímavosti:

Zdrije informácií:
Fungi Europaei, vol. 7, Lactarius (M. T. Basso)
Fungi of Switzerland, vol. 6, Russulaceae (F. Kränzlin)

Autor popisu:

Hlavná úprava: JUDr. Michal Jamrich (08. 12. 2013)
Zmeny vykonali: Paľo ° (02. 01. 2012), Pavol Kešeľák (09. 05. 2008)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.


Ext. zdroje

Fungorum.org
Položka je prelinkovaná na Index Fungorum
Russulales News
Lactarius lepidotus


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia