Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

rýdzik ostrý

Lactarius acris (Bolton) Gray
ryzec ostrý

Nejedlá huba
Výskyt: VII. - X.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk s priemerom 35-100 mm, najprv plocho klenutý, ale skoro sa stáva plochý s jemne podvinutým okrajom a jemne vtlačeným stredom, neskôr je až lievikovitý, veľmi vzácne s nevýrazným malým stredovým hrboľom. Okraj je inak rovný a často jemne vrúbkovaný, povrch klobúka hladký, lesklý, klzký a lepkavý, ale neskôr (alebo suché počasie) sa stáva suchý a zvrásnený. Farebne je nejednotný, väčšinou mramorovaný, viacfarebný, s odtieňmi krémovej, belavej, šedo béžovej, rúžovkasto žlto hnedej, olivovo zelenej až orieškovo hnedej.

Plodná časť:

Lupene najskôr krémové, potom svetlo okrovo žlté, široko pripojené až trochu zbiehavé, stredne husté, niektoré rozvidlené.

Hlúbik:

Hlúbik 20-70 x 8-25 mm, valcovitý, alebo zužujúci sa smerom k báze, často nepravidelný, tuhý, plný, ale niekedy s dutinou. Povrch hladký, belavý až bledo krémový, po otlačení sa na týchto miestach stáva viacmenej žltý, neskôr sa táto farba mení na okrovú, alebo rúžovkasto hnedú.

Dužina:

Dužina pomerne tuhá, biela, ale po niekoľkých sekundách sa na reze mení na mäsovo rúžovo, v klobúku a na okraji hlúbika na hnedo oranžovo, na báze na oranžovo. Vôňa nevýrazná, chemická (ako náter). Chuť dužiny mierna, po chvíli korenistá, potom štipľavá. Mlieko pomerne hojné, biele, ale po čase (10-30 sek.) sa mení na lupeňoch, ale aj pri jeho izolovaní, na rúžové, červenkasto rúžové, ale nakoniec zasychá na belavo (krémovo). Chuť mlieka mierna, ale po krátkej chvíli veľmi štipľavá.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach rúžovkasto žlto hnedý.

Výskyt:

Lactarius acris je zriedkavý, rastie jednotlivo, ale aj skupinovo, na vápenatých pôdach, vlhkých miestach až do horského pásma. Viaže sa na Fagus sylvatica (buk lesný) a vyskytuje sa v čistých bukových lesoch, ale aj lesoch s prímesou iných drevín.

Význam:

Nejedlý.

Podobné druhy:

Lactarius acris je vzhľadom k svojim makroskopickým znakom dobre poznateľný druh. Dôležitými znakmi sú lepkavý (slizký) povrch klobúka za vlhkého počasia, výrazne štipľavé mlieko, ktoré sa rýchlo mení na červenkasto rúžovo, a to aj po jeho izolovaní. V podrode Plinthogalus a sekcií Plinthogali (Lactarius acris, Lactarius lignyotus, Lactarius picinus, Lactarius pterosporus, Lactarius fuliginosus, Lactarius romagnesii, Lactarius ruginosus, Lactarius subruginosus, Lactarius azonites) je svojimi vlastnosťami jedinečný druh (inak je tam typický zamatový a suchý klobúk). V podobnom biotope sa môžu vyskytnúť aj Lactarius azonites, Lactarius fuliginosus, Lactarius ruginosus, Lactarius pterosporus, ktoré okrem iných odlišností majú chuť mlieka miernu (nanajvýš slabo štipľavú, iba Lactarius pterosporus niekedy štipľavú) a ich mlieko sa nemení (aspoň nie tak rýchlo) na červenkasto rúžovo. Pri Lactarius pterosporus je biele a zasychá na šedasto krémovo, izolované nemenné, pri Lactarius ruginosus je biele, pomaly sa mení na červenkasté v kontakte s dužinou, nemenné po izolovaní, pri Lactarius azonites je biele, zasychá na rúžovo, izolované nemenné, pri Lactarius fuliginosus je biele, môže zasychať na rúžovkasto, izolované nemenné.

Poznámka / Zaujímavosti:

Zdroje informácií:
Fungi of Northern Europe, vol. 2, The genus Lactarius (J. Heilmann-Clausen, A. Verbeken, J. Vesterholt),
Fungi Europaei, vol. 7, Lactarius (M. T. Basso),
Fungi of Switzerland, vol. 6, Russulaceae (F. Kränzlin)

Je zaradený do Červenej knihy SR a ČR.

Synonymum:

Agaricus acris Bolton, Hist. fung. Halifax (Huddersfield) 2: 60 (1788)
Agaricus acris [unranked] alneti (Krapf) Pers. [as '?'], Syn. meth. fung. (Göttingen) 2: 437 (1801)
Agaricus acris Bull., Herb. Fr. 12: tab. 538 (1792) var. acris
Agaricus acris var. fuligineus Alb. & Schwein., Consp. fung. (Leipzig): 210 (1805)
Agaricus acris var. lividorubescens Alb. & Schwein., Consp. fung. (Leipzig): 210 (1805)
Agaricus alneti Krapf, Ausführl. Beschr. Schwämme: tab. 8: 8-9 (1782)
Galorrheus acris (Bolton) P. Kumm., Führ. Pilzk. (Zerbst): 126 (1871)
Lactarius acris (Bolton) Gray, Nat. Arr. Brit. Pl. (London) 1: 625 (1821) var. acris
Lactifluus acris (Bolton) Roussel, Fl. Calvados, Edn 2: 66 (1806)

Autor popisu:

Hlavná úprava: JUDr. Michal Jamrich (26. 10. 2013)
Zmeny vykonali: Paľo ° (02. 01. 2012), Vladimír Kunca (20. 09. 2010), Pavol Kešeľák (25. 09. 2008), Mgr. Roland Baranovič (01. 01. 2001)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.

rýdzik ostrý
rýdzik ostrý
Lactarius acris
Ing. Igor Kramár
exsikát

Ext. zdroje

Aktuálne nie sú známe žiadne externé zdroje.


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia