Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

rýdzik ostrý

Lactarius acris (Bolton) Gray
ryzec ostrý

Nejedlá huba
Výskyt: VII. - X.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk s priemerom 35-100 mm, najprv plocho klenutý, ale skoro sa stáva plochý s jemne podvinutým okrajom a jemne vtlačeným stredom, neskôr je až lievikovitý, veľmi vzácne s nevýrazným malým stredovým hrboľom. Okraj je inak rovný a často jemne vrúbkovaný, povrch klobúka hladký, lesklý, klzký a lepkavý, ale neskôr (alebo suché počasie) sa stáva suchý a zvrásnený. Farebne je nejednotný, väčšinou mramorovaný, viacfarebný, s odtieňmi krémovej, belavej, šedo béžovej, rúžovkasto žlto hnedej, olivovo zelenej až orieškovo hnedej.

Plodná časť:

Lupene najskôr krémové, potom svetlo okrovo žlté, široko pripojené až trochu zbiehavé, stredne husté, niektoré rozvidlené.

Hlúbik:

Hlúbik 20-70 x 8-25 mm, valcovitý, alebo zužujúci sa smerom k báze, často nepravidelný, tuhý, plný, ale niekedy s dutinou. Povrch hladký, belavý až bledo krémový, po otlačení sa na týchto miestach stáva viacmenej žltý, neskôr sa táto farba mení na okrovú, alebo rúžovkasto hnedú.

Dužina:

Dužina pomerne tuhá, biela, ale po niekoľkých sekundách sa na reze mení na mäsovo rúžovo, v klobúku a na okraji hlúbika na hnedo oranžovo, na báze na oranžovo. Vôňa nevýrazná, chemická (ako náter). Chuť dužiny mierna, po chvíli korenistá, potom štipľavá. Mlieko pomerne hojné, biele, ale po čase (10-30 sek.) sa mení na lupeňoch, ale aj pri jeho izolovaní, na rúžové, červenkasto rúžové, ale nakoniec zasychá na belavo (krémovo). Chuť mlieka mierna, ale po krátkej chvíli veľmi štipľavá.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach rúžovkasto žlto hnedý.

Výskyt:

Lactarius acris je zriedkavý, rastie jednotlivo, ale aj skupinovo, na vápenatých pôdach, vlhkých miestach až do horského pásma. Viaže sa na Fagus sylvatica (buk lesný) a vyskytuje sa v čistých bukových lesoch, ale aj lesoch s prímesou iných drevín.

Význam:

Nejedlý.

Podobné druhy:

Lactarius acris je vzhľadom k svojim makroskopickým znakom dobre poznateľný druh. Dôležitými znakmi sú lepkavý (slizký) povrch klobúka za vlhkého počasia, výrazne štipľavé mlieko, ktoré sa rýchlo mení na červenkasto rúžovo, a to aj po jeho izolovaní. V podrode Plinthogalus a sekcií Plinthogali (Lactarius acris, Lactarius lignyotus, Lactarius picinus, Lactarius pterosporus, Lactarius fuliginosus, Lactarius romagnesii, Lactarius ruginosus, Lactarius subruginosus, Lactarius azonites) je svojimi vlastnosťami jedinečný druh (inak je tam typický zamatový a suchý klobúk). V podobnom biotope sa môžu vyskytnúť aj Lactarius azonites, Lactarius fuliginosus, Lactarius ruginosus, Lactarius pterosporus, ktoré okrem iných odlišností majú chuť mlieka miernu (nanajvýš slabo štipľavú, iba Lactarius pterosporus niekedy štipľavú) a ich mlieko sa nemení (aspoň nie tak rýchlo) na červenkasto rúžovo. Pri Lactarius pterosporus je biele a zasychá na šedasto krémovo, izolované nemenné, pri Lactarius ruginosus je biele, pomaly sa mení na červenkasté v kontakte s dužinou, nemenné po izolovaní, pri Lactarius azonites je biele, zasychá na rúžovo, izolované nemenné, pri Lactarius fuliginosus je biele, môže zasychať na rúžovkasto, izolované nemenné.

Poznámka / Zaujímavosti:

Zdroje informácií:
Fungi of Northern Europe, vol. 2, The genus Lactarius (J. Heilmann-Clausen, A. Verbeken, J. Vesterholt),
Fungi Europaei, vol. 7, Lactarius (M. T. Basso),
Fungi of Switzerland, vol. 6, Russulaceae (F. Kränzlin)

Je zaradený do Červenej knihy SR a ČR.

Synonymum:

Agaricus acris Bolton, Hist. fung. Halifax (Huddersfield) 2: 60 (1788)
Agaricus acris [unranked] alneti (Krapf) Pers. [as '?'], Syn. meth. fung. (Göttingen) 2: 437 (1801)
Agaricus acris Bull., Herb. Fr. 12: tab. 538 (1792) var. acris
Agaricus acris var. fuligineus Alb. & Schwein., Consp. fung. (Leipzig): 210 (1805)
Agaricus acris var. lividorubescens Alb. & Schwein., Consp. fung. (Leipzig): 210 (1805)
Agaricus alneti Krapf, Ausführl. Beschr. Schwämme: tab. 8: 8-9 (1782)
Galorrheus acris (Bolton) P. Kumm., Führ. Pilzk. (Zerbst): 126 (1871)
Lactarius acris (Bolton) Gray, Nat. Arr. Brit. Pl. (London) 1: 625 (1821) var. acris
Lactifluus acris (Bolton) Roussel, Fl. Calvados, Edn 2: 66 (1806)

Autor popisu:

Hlavná úprava: JUDr. Michal Jamrich (26. 10. 2013)
Zmeny vykonali: Paľo ° (02. 01. 2012), Vladimír Kunca (20. 09. 2010), Pavol Kešeľák (25. 09. 2008), Mgr. Roland Baranovič (01. 01. 2001)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.

rýdzik ostrý
rýdzik ostrý
Lactarius acris
Ing. Igor Kramár
exsikát

Ext. zdroje

JJ.Wuilbaut
CERCLE DE MYCOLOGIE DE MONS
JJ.Wuilbaut
CERCLE DE MYCOLOGIE DE MONS
JJ.Wuilbaut
CERCLE DE MYCOLOGIE DE MONS


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia