Úvodná stránka » Recepty na jedlá z húb » Kategória - Šampiňón »

Portobello so syrovo-auberginovou plnkou.

Portobello je akási monštrozna verzia pestovanej Agaricus bisporus,obľúbená najmä v USA. Samozrejme nekupujeme huby v samoškách,podľa mna sa hodia lepšie Pečiarka obrovská,ovčia či váčšie plodnice lesnej, snád i polozatvorené klobúky bedle.Tento recept nemám vyskúšaný, mohol by byť zaujímavý. Auberginky sú myslím baklažány.

Ingrediencie: 6 klobúkov o priemere cez 10 cm,4 PL oliv.oleja extra vergine, 1 väčší baklažán, 2-4 strúčky cesnaku-podľa chuti-a 170 g gorgonzoly. To je taliansky mäkší syr,dnuká modrá pliesen nie pikantný,iste nájdete obdobu medzi našimi syrmi.6 čajov.lyž./CL/ nadrobno nasekaných talianskych sušených paradajok v oleji,2 kopcom CL bazilika,4 CL kopcom čerstvo nastrúhaného pikantného syra typ Parmezán,šťava z 1 citrona,soľ,rozomleté korenie.Vraj aj 4 PL červ.vína.

Popis prípravy: 1 väčšiu auberginu pokrájať na kocky, hned poliať citronšťavou o soliť,potom neztmavnú.Marinovať 1O min.,(Aub.musia "plakať"),vodu čo pustia vymačkať,je horká.

Trúbu predohriať na 190 st.huby položíme na vymastený plech. Vo väčšej panvici dobre zahrejeme olej-dymiť nesmie-a za miešania 7-8 min.popražíme kocky z auberginy,pridáme posekaný cesnak sušené paradajky krátko podusíme.

Orig.recept teraz pridáva červ.víno a dusí,kým sa tekutina nevyvarí. Ja by som dal,ak vôbec, biele,radšej zelen.vývar...

Dáme preč z platne,premiešames rozdrobenou Gorgonzolou a 1 CL bazalky,premiešame a naplníme klobúky. Posypeme nastrúhaným Parmezánom, dáme zapiecť prikryté alobalom na 15 min.,daľších 1O min. odokryté, kým syr nie je zlatohnedý a plnka nerobí bubliny. Posypeme zvyšnou bazalkou,

dobrú chuť!

Máčik

Hodnotenie:

(0 hlasov)


Diskusia k receptu

portret

Buki 8.10.2007 13:11

Samozrejme, že baklažán sa po germánsky povie "die Aubergine"
Ja by som teda neodstraňoval šťavu z baklažánov, ale ich okamžite po nakrájaní dusil (vtedy nestmavnú - a my máme radi baklažán, takže škoda šťavy). Horkú šťavu púšťajú najskôr tak zhorknuté nekvalitné prezreté/preležané baklažány (100% príznak - tmavé semiačka / inak bez rozrezania sa to dá odhadnúť podľa tuhosti plodu [čím tvrdšie tým lepšie] a farby - tie menej atraktívne nevyfarbené málokedy bývajú zhorknuté). Kto nemá rád trpkastú príchuť baklažánu, nech sa netrápi a radšej tam dá cukinu.

Gorgonzola by sa asi dala nahradiť riadne odležaným naším syrom Niva (najlepšie, keď už začína žltnúť - vtedy je najchutnejší / ale podľa môjho skromného názoru gorgonzola JE pikantný syr :-{)))
Víno by som tam teda dal a skôr červené (kvôli paradajkám).

Inak to vyzerá na veľmi chutný recept - škoda, že som naň nenaďabil cez víkend... Ale paradajky by som asi opekal/sušil na panvici - načo zbytočne míňať peniaze za nejaký dovoz z Tramtárie A asi by som to skúsil plniť do klobúkov mladých muchotrávok červenkastých (mal som zopár takých obrovských a pokrájal som ich do zmesi).

Reagovať na správu

portret

Máčik 9.10.2007 09:41

Ahoj Buki,prvá pripomienka je správna,tie veľké tučné baklažány majú tieto vlastnosti,ako každá zelenina by nemala dlho ležať v ľadničke.Je dostať aj iné druhy,na slnku dozreté/neviem či u nás/podstatne tenšie(Melanzane)a tieto sú horké
Gorgonzolu dostať v taliansku v dvoch základných formách-dolce a picante,teda "mierna /sladká" a pikantná s množstvom medzistupňov.Paradajky sa dajú usušiť,najlepšie na slnku, aj holandské skleníkové,ale to sa nedá porovnať so stredomorskými, na slnku dozretými paradajkami, čo sa chute týka.Kedže tam ich majú,že nevedia čo s nimi,u nás nie sú až také drahé.S vínom,jasné,komu ako chutí!
P.S.Ak máte radi baklažány,poznáš plnené zapekané "lodičky",ide to i s väčšími cukinami.Ak nepoznáš,poradím.

Reagovať na správu


Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.