Úvodná stránka » Informácie pre hubárov » Mykologická poradňa »

Otázka z mykologickej poradne

Vaz. Dr. Kautmanova!
Obraciam sa na Vas s dvomi otazkami, na ktore som pocas niekolkych rokov hubarcenia nedostal od skusenejsich hubarov jednoznacnu odpoved.
1.) Co je pre rast hub setrnejsie – odrezavat ich na baze hlubika, alebo cele vytahovat zo zeme. Pre obidva sposoby som pocul protiargumenty. V prvom pripade vraj hrozi vniknutie hniloby, pripadne inej nakazy do podhubia, v druhom sa vraj poskodzuje podhubie machanicky a tym sa nici.
2.) Rad by som vedel, kolko trva ked „huby idu“ kym na mieste, kde boli vyzbierane, narastu nove plodnice (napr. hribovite druhy okolo Studienky na Zahori).
Za Vasu odpoved Vam vopred dakujem.

Odpoveď

1. Pokial ide o odrezávanie húb, tak zvyšok hlúbika celkom iste neinfikuje podhubie, veď ak by sme plodnicu neodrezali, tak by na mieste zhnila celá.Je však lepšie plodnicu vybrať zo zeme celú, pretože na báze hlúbika sa často nachádzajú dôležité znaky pre určovanie. Pokiaľ jamku šetrne zahrabneme podhubie to tiež nijako nepoškodí.
2. To ako rýchlo sa po vyzbieraní znova objavia plodnice závisí od mnohých faktorov, ročného obdobia, počasia a pod. Niekedy dorastú za jednu noc, inokedy sa už viac neobjavia, až v budúcom roku.

dr. Ivona Kautmanová, 19. 11. 2004

Ďalšia zodpovedaná otázka >>