Úvodná stránka » Informácie pre hubárov » Mykologická poradňa »

Otázka z mykologickej poradne

Je pravda, že Pôvabnica fialová obsahuje nejaké látky, ktoré poškodzujú červené krvinky? Ďakujem.

Odpoveď

Áno obsahuje toxický cyklopeptid, ktorý má hemolytické účinky (spôsobuje rozpad červených krviniek). Našťastie tento jed je termolabilný (varom sa ničí) a teda dobre uvarené huby môžeme bez problémov konzumovať. Sú však známe prípady ľudí, ktorým pôvanbica spôsobuje žalúdočné nevoľnosti, tí by ju asi jesť nemali.

dr. Ivona Kautmanová, 12. 07. 2007

Ďalšia zodpovedaná otázka >>