Úvodná stránka » Diskusné fóra » Diskusie o hubách »

podpňovka aktuálne


portret

Palo70+ 16.11.2023 10:11

Prajem príjemný deň. Dovolil som si pripraviť aktuálny popis (opis) podpňovky obyčajnej (na základe pôvodného), nakoľko ten na stránke máme trochu starší, ale hlavne v niektorých častiach už nepravdivý. Samozrejme, berte tento opis trochu s rezervou, hoci som sa snažil podľa literatúry (od renomovaných autorov ako Škubla, Hagara, Mikšík, Kunca, Socha) vybrať to najdôležitejšie. (Najdôležitešie zmeny vidím pri hlúbiku, prsteni, klobúku, ale aj v ekológii)

podpňovka obyčajná
Armillaria mellea (Vahl) P. Kumm.
václavka obecná
Jedlá huba
Výskyt: VIII. - X.

Klobúk:
Klobúk má 40-120 mm v priemere, najskôr je kužeľovito nízko klenutý a podvinutý, nakoniec plocho rozprestretý. V mladosti je slizký a tmavší, v strede olivovohnedý až hnedočierny, inde olivovožltý, v zrelosti žltohnedý alebo medovookrový. Pokrytý je drobnými šupinkami, v starobe až lysý
Plodná časť:
Lupene sú za mladi belavé, neskôr žltkasté alebo hnedasté, tmavo škvrnité, v dospelosti od výtrusného prachu biele, stredne husté, na hlúbik prirastené alebo krátko zbiehavé.
Hlúbik:
Hlúbik je 50-200 mm dlhý a 10-25 mm hrubý, valcovitý, rovný alebo prehnutý, na báze býva zúžený alebo vretenovitý, niekedy mierne rozšírený, plný, v hornej časti belavý, pod prsteňom hnedo alebo mäsovo červenkastý alebo červenohnedý. Prsteň je trvácny, blanitý, belavý, v dolnej časti žlto vločkatý, často, najmä v mladosti lievikovitý.
Dužina:
Dužina je v mladosti pružne mäsitá, s starobe a v hlúbiku pomerne tuhá. Vôňa je slabá, ale nie veľmi príjemná. Chuť je za surova najprv dosť príjemná, ale vzápätí v krku nepríjemne sťahuje.
Výtrusný prach:
Výtrusný prach je biely.
Ľudové názvy:
podpenky, openky, podpňovky, podpníky, michalky, václavky, láclavky, lacvajky, vícvalky, michalice, michalanky, jesienky, hromádky, hromadzinky, honcule, veseliarky, halamaše
Výskyt:
Podpňovka obyčajná rastie koncom leta, ale najviac od konca septembra do polovice októbra, zvyčajne v bohatých trsoch na dreve listnatých stromov, prevažne v teplejších oblastiach. Nie je však príliš hojná.
Význam:
Je to jedlá huba, ale má iba podradnú chuťovú kvalitu. Niektorí hubári si ju však cenia nadovšetko. Je ťažko stráviteľná a za surova alebo nedostatočne uvarená môže zapríčiniť citlivým osobám žalúdočné ťažkosti, resp. aj ľahké otravy.

Reagovať na správu

portret

Palo70+ 16.11.2023 10:31

podpňovka obyčajná podpňovka obyčajná podpňovka obyčajná podpňovka obyčajná
Ešte obrázky OBR 367444 OBR 357089 OBR 839420 OBR 840262
... ďakujem za súhlasné reakcie, písal som to i na základe https://www.nahuby.sk/diskusia.php?paren...

Reagovať na správu