Úvodná stránka » Diskusné fóra » Diskusie o hubách »

Vyzera ako zlcovy, ale nemeni na reze farbu


portret

Verecina 10.9.2021 20:55

Rastol pri koreni stromu ako pecenovec. Preto ma na dialku z chodnika zaujal. No vyklul sa z neho hrib. Rurky biele zo spodu a na reze slaulinko zlte. Ochutnala som. Horke nie su, ale jazyk pslia. No co ma prekvapilo tak tam, kde bol cervivy tak zvodnatel a zacala ronit vodu. To akoby od bolesti plakal. Taky zjav som este u ziadneho hriba nevidela. Odfotila som ho rozkrojeny, ale tie slzy asi vidno nebude. No po polhodine to zmizlo. Duzina sa nijak nesfarbila. Je biela na reze, ale jazyk mi inponpolhodine stipe. Zlcovy vraj cervivy nie je som citala. No ten na reze ruzovie slabo. Taky 2 mmm pasik na oboch stranach z kraja do stredu, no nie po celom reze mokval. No zdrave casti nie. Klobuk gastanovo hnedy. Hlubik ri rurkach svetlesi bledo kavovy a smerom k bruchatemu koncu tmavsie zihany. A rurky da nedaju oddelit od klobuka. Tak co je to za huba. Zhora obzrata a na tom mieste sfarbena svetlejsie ako zvysok klobuks podoba sa na dubaka, ale to som nikdy plakat nevidela a nikdy mi nepalil od neho jazyk. Plavky nezbiera, lebo vacsina v ooslednej dobe pali a stipe jazyk a co nestipe a nepali tak je cervive. No toto nie plavka. Je to hrib.

Reagovať na správu

portret

rudolf2 pokročilý 10.9.2021 23:15

A fotografie?

Reagovať na správu

portret

Verecina 14.9.2021 13:34

Už som dala aj foto, ale v atlase som našla iba bronzový naň podobný, ale ten je výborná jedlá huba a toto nie je. Pri podhríbe žlčovom miernejšom žiaden popis bližší nie je. A nie všetky majú vyobrazenia a i popisy. Nazvala som ho Hríb plačlivý pálivý. Nie som odborník a tak prepáčte za neodborný popis. Ja mám znalosti z farmakognozie a z homeopatie. No mám hubársky kurz a i súťaže z tej stránky absolvované v minulosti.

Reagovať na správu

portret

rudolf2 pokročilý 14.9.2021 14:13

A kde ste dali tie fotografie?

Reagovať na správu

portret

Verecina 14.9.2021 14:35

Na indentifikáciu, lebo normálne mi to neprijalo. Ak som sa opakovala tak iba preto, že to odo mna stránka žiadala. Nie som odborník, ale taký jav u hríba som nezažila. Aj červenkasté muchotrávky sú daké pofiderne v lese. Plávok je viac štiplavých ako dobrých a čo sú nepálivé tak sú červivé. O žlcovom som čítala, že rúrky sa ľahko oddeľujú od klobuka a červivý nie je, ale je horký ako blen. No ten tie znaky nemal. Ktorý hríb páli ako chilli paprika a horky nie je. Pritom rúrky zo spodu su biele a na reze ako u dubáka mladého slabo špinavobiele.

Reagovať na správu

portret

rudolf2 pokročilý 14.9.2021 16:44

V každom prípade, okrem podhríbu žlčového môže ísť aj o hríb horký, alebo hríb striebristý, ale s tej Vašej
rozmazanej fotografie to asi neurčí nik.

Reagovať na správu