Úvodná stránka » Diskusné fóra » Iné diskusné témy »

Mapovanie medvedíka obyčajného na Slovensku - výzva k mapovaniu


portret

quercus20 20.7.2020 23:02

Medvedík obyčajný – tiež známy pod menom krtonôžka obyčajná – sa vyskytuje početne temer v celej Európe a zavlečený bol aj na východ USA. Dospelé jedince dosahujú dĺžku tela okolo 45–50 mm, s tykadlami a cerkami až 80 mm. Valcovité telo je pokryté jemnými chĺpkami. Na hlave má tykadlá dosahujúce na koniec hrude. Najľahšie sa dá zistiť podľa charakteristického cvrčivého hlasu samcov (ako jemná cirkulárka), ktorý vydávajú trením krídel pri ústí svojej nory v pôde za teplých májových až júlových večerov. Trojuholníková hlava s hruďou prispieva k ešte bizarnejšiemu pohľadu na toto monštrum z hmyzieho sveta. Predné nohy má veľmi silné a prispôsobené na hrabanie, podobné ako krt.
Je vlhkomilný, obýva často brehy mokradí a stojatých i pomaly tečúcich vôd, kde si robí podzemné chodby (galérie), ktoré sú pozorovateľné i na povrchu pôdy. Do záhrad a polí sa dostáva pravidelne rôznym hnojom, kompostovaním ale aj aktívne záletom. Zdá sa, že hlavne v záhradkách, políčkach a lesných škôlkach sa šíri hnojom a transportom zeminy. Z pôdy vychádzajú na povrch za súmraku a v noci, hlavne počas rozmnožovania (máj–jún). Po spárení si samičky vyhrabávajú v pôde komôrku pre hniezdo hlavne 10–40 cm do hĺbky. Do jedného hniezda (veľkosti a tvaru tenisovej loptičky) nakladú 100 až 400 vajíčok. V priebehu troch mesiacov si vytvoria viac hniezd, ktoré samička pravidelne kontroluje po okružných chodbách okolo hniezd. Vajíčka sú perleťovej farby, mierne sploštené, larvy (nymfy) prvých instarov sa liahnu do 3 týždňov, sú svetlé (asi 10 mm), neskôr podobné dospelým. Po druhom zvliekaní sa rozliezajú z hniezda a živia sa rôznym organickým materiálom, neskôr požierajú aj rôzne pôdne druhy živočíchov (dážďovky, pandravy, larvy hmyzu) a tiež korene rastlín pod zemou. Uhryznutá rastlina vädne a následne vysychá. Nymfy sa zvliekajú celkom 8–9 krát, prezimujú v pôde a to v hĺbke 0,5 až 2 m a dospievajú u nás prevažne v máji a júni, kedy samice kladú aj vajíčka. Vajíčka kladú hneď po prezimovaní a párení. Za túto dobu stihnú napáchať mnoho škôd.
Už pri jednoduchej matematike si viete spočítať, že ak tie stovky lariev dospejú a opäť nakladú vajíčka, pohroma je na svete. Zdá sa, že na Slovensku je viacero oblastí, kde sú krtonôžky premnožené a ničia ľuďom semenáčiky a sadenice v lesných škôlkach, sadenice zeleniny, drobného ovocia, trávniky a tiež okrasné rastliny. Zo zeleniny spôsobuje škodu hlavne na mrkve, kapuste, uhorkách, tekvici, rajčiakoch a strukovinách. Najväčšie škody spôsobuje na mladých rastlinách. Dospelé jedince môžeme nájsť hlavne v máji až auguste, vzácne až do septembra, nymfy počas celej vegetačnej sezóny.
Tieto hmyzie príšerky nepoznajú ploty a tak sa šíria od suseda k susedovi. V prírode majú síce relatívne mnoho prirodzených nepriateľov (predátorov), z vtákov napr. vrany, sovy, sokoly, škorce, dudky, strakoše, z cicavcov piskory, mačky a krty. Človek však prenasleduje aj viaceré ich predátory. Niektorí z nás likvidujú krtov, škorce, trávime dravce (sokoly, orly, sovy). Treba si však priznať, že každý tvor ma v našom krehkom ekosystéme svoje miesto. Ak vytrhneme z tohto systému čo i len jeden článok, dochádza k narušeniu rovnováhy, môže prísť k premnoženiu určitého druhu a k vyhynutiu iného. Paradoxom je, že, medvedík tvorí hlavnú, resp. významnú zložku potravy rôznych druhov ohrozených vtákov ako napr. dudok chochlatý, kuvik obyčajný, sokoly, strakoš kolesár a rôzne iné druhy.
Preto sa obraciame na vás, lesníkov, záhradkárov, milovníkov a priateľov prírody, farmárov o pomoc pri mapovaní tohto druhu hmyzu, ktorého výskyt je známy na Slovensku hlavne v nížinách, vzácne do nadmorskej výšky 900 m n. m. Rozšírenie medvedíka na Slovensku je stále neznáme, nevieme, či medvedík obyčajný žije aj vo vyšších nadmorských výškach, kde všade môže škodiť... a kde poskytuje aj potravu pre hmyzožravé vtáctvo.
Radi by sme Vás poprosili o informácie jeho nálezu v rôznych častiach Slovenska, v rôznej nadmorskej výške, v lesných škôlkach, v rôznych biotopoch. Stačí poslať údaje vo formáte: lokalita (názov a GPS koordináty), biotop (záhrada, lesná škôlka,...), dátum a meno autora údaju. Vítaná bude aj detailná fotografia s pohľadom na zadné nohy a chrbtovú časť tela, pretože v susednom Maďarsku (pri Budapešti) už bol zistený aj blízky príbuzný medvedík stepný Gryllotalpa stepposa, ktorého sme ešte na Slovensku nezaregistrovali. Viac informácii o ňom nám pomôže lepšie poznať jeho význam v ekosystéme a následne plánovať manažmentové opatrenia, či už pri obhospodarovaní polí, ochrane zeleniny či sadeníc lesných drevín alebo aj v ochrane hmyzožravých vtákov.
Bližšie informácie môžete zasielať na emailové adresy: [email protected] alebo [email protected],
ale asi najjednoduchšie bude vyplniť formulár o výskyte tohto škodcu: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQ...

https://www.nahuby.sk/obrazok_detail.php...

Reagovať na správu

portret

marcelds 23.7.2020 11:29

V obci Oravné pri Trnave majú problémy z medvedíkmy nemôžu si nič dopestovať v záhrade.

Reagovať na správu

portret

Ešli atlasár, mykológ 23.7.2020 21:46

Treba vyplniť formulár.

Reagovať na správu

portret

black 23.7.2020 21:47

U mna (Nove Zamky) v zahrade ich velmi nevidno ale ked rylujem vzdy nejake larvy vykopem. Ked som rusil stare kompostovisko tam bolo lariev asi 20 na m2.
Inak pekny vyskum chlapci. Urcite vyplnim aj formular.

Reagovať na správu

portret

MajaMi 3.8.2020 08:59

Určite to boli larvy medvedíka? Nemohli to byť skôr larvy zlatohlávka, chrústa alebo roháča? Viete to vyfotiť?

Reagovať na správu

portret

black 31.8.2020 16:37

Musim sa ospravedlnit za svoju zbrklost a prezentaciu nedostatocne overenych informacii. Ano mate pravdu su to larvy Chrusta. Foto som nerobil ale tento krat som si to overoval. Tym padom aj mnou vyplneny formular je chybny a prosim autorov o jeho vyradenie.
Este raz pardon. A drzim palce v tomto peknom projekte.

Reagovať na správu