Úvodná stránka » Diskusné fóra » Diskusie o hubách »

Je niečo nové o čírovke zelenkastej?


portret

Peško 26.9.2019 16:10

Vie niekto niečo nové o tom, že čírovka zelenkastá spôsobuje otravu (rabdomyolýzu)? Ja so niečo našiel (nižšie), ale neviem, do akej miery je to relevantné.
1. Čoje rhabdomyolytická otrava
Rhabdomyolytická otrava sa prejavuje únavou, svalovou slabosťou, bolesťou svalov, po niekoľkých dňoch stuhnutosťou svalov a tmavým močom. Ďalšie prejavy sú začervenaná koža v tvári, nutkanie na zvracanie a silné potenie. Môže nastať aj smrť v dôsledku poškodenia srdcového svalu a pečene. (Mikšík M. a Kunca V.: 1000 slovenských a českých húb, str. 36)
Rhabdomyolytická otrava vedie k poškodeniu srdcového svalu, bolesti a stuhnutosti dalších svalov a silnému poteniu. K poškodeniu srdcového svalu sa môže pridať poškodenie ľadvín (obličiek), ktoré sa snažia toxíny odfiltrovať. (https://zoommagazin.iprima.cz/priroda/ot...)
2. Jedovatá plávka
Existujú údaje o plávke Russula subnigricans Hongo, že obsahuje toxickú látku spôsobujúcu fatálnu rhabdomyolýzu. (Socha, Baier, Hálek: Sbíráme čírůvky aneb..., str. 164)
Russula subnigricans je jedovatá huba a bola zodpovedná za otravu hubami na Taiwane a v Japonsku. Účinok je závažný, rabdomyolýza . Zodpovedné toxíny sú veľmi nezvyčajná kyselina cykloprop-2- énkarboxylová (toxická molekula pozostávajúca iba zo štyroch atómov uhlíka) a Russuphelín A (silne chlórovaný polyfenol) (https://en.wikipedia.org/wiki/Russula_su...
3. Čírovka zelenkastá
U niektorých ľudí môže opakované alebo dlhodobé požívanie Tricholoma equestre viesť k zlyhaniu obličiek na podklade rhabdomyolýzy. Nie je však jasné, či sa jedná „iba“ o nepravé otravy alergického typu alebo plodnice obsahujú nejakú toxickú látku. (Socha, Baier, Hálek: Sbíráme čírůvky aneb..., str. 164)
Znepokojenie bolo prvýkrát vyvolané v juhozápadnom Francúzsku. Otrávení ľudia mali posledné tri týždne pred liečbou tri alebo viac jedál obsahujúcich T. equestre . Jeden až štyri dni po poslednom jedle obsahujúcom huby pacienti hlásili slabosť svalov, niekedy sprevádzanú bolesťou. Táto slabosť pokračovala ďalšie tri až štyri dni sprevádzaná pocitom stuhnutosti a stmavnutím moču . Boli tiež zaznamenané obdobia nevoľnosti, potenia, sčervenania tváre, ale neboli tam žiadne horúčky.
Doposiaľ neboli hlásené žiadne prípady otravy v Severnej Amerike a existujú špekulácie, že príslušné huby môžu byť v skutočnosti odlišnými druhmi, ktoré majú veľmi podobný vzhľad.
Existujú správy, kde pacienti liečení na otravu T. equestre zomreli, pravdepodobne v dôsledku otravy. Jed v tejto hube zostal neznámy. Základným mechanizmom otravy je podozrenie na rabdomyolýzu, ktorá poškodzuje bunkovú membránu vlákien kostrových svalov. Pri tejto poruche sa uvoľňuje svalový proteín myoglobín obsahujúci kyslík a objavuje sa v moči, čo vedie k symptómom, ako je bolesť svalov a nahnedlé zafarbenie moču.
Výskum z roku 2018, ktorý sa uskutočnil v Poľsku s náborom desiatich zdravých dobrovoľníkov, ktorí jedli 300 gramov na hlavu (asi dvojnásobok normálnej dávky) vyprážaného T. equestre v jednom jedle, bez akýchkoľvek hlásených dôsledkov alebo zmien, by vylučoval, že tento druh obsahuje akékoľvek významné množstvo toxických látok. (https://en.wikipedia.org/wiki/Tricholoma...)

Reagovať na správu

portret

hrbik 27.9.2019 08:25

O tom poľskom výskume som nevedel. Tipujem, že tí dobrovoľníci nejedli "sviňurky" prvýkrát, asi išli naisto, že im nič nebude.

Reagovať na správu

portret

Peško 30.9.2019 17:30

V princípe asi nič nového,
takže staršie: https://www.nahuby.sk/diskusia.php?paren...

Reagovať na správu